Project Zomboid alınır mı?

Hocam eğer kalabalık sürülerin olduğu yerde 15 dolaylarına düştüyse oyunun ilerleyen kısımlarında sıkıntı yaratabilir. Kasıyorsa satın almamanızda fayda var.

Hocam oyunu çok sevdim ben şansımı bir kere da ha denemek istiyorum ya.
Hocam eğer kalabalık sürülerin olduğu yerde 15 dolaylarına düştüyse oyunun ilerleyen kısımlarında sıkıntı yaratabilir. Kasıyorsa satın almamanızda fayda var.

Yok hocam ya PC kaldırmıyor. Ayarları da çok düşürdüm halbuki ama Zombi'ler çoğalınca bir sersemliyor PC. Zaten hemen ölüyorum bir tadını çıkaramadım ki her Yer'den zombiler akın ediyor eğilerek gitmeme rağmen uzakta ki bir zombi tarafın'dan fark edilebiliyorum.

Sandbox bir oyun olduğu için ister istemez optimizasyon sıkıntısı oluyor. Çok yoğun bir zombi kalabalığı olduğunda 9400F 1660 Ti 16 GB RAM olan benim bilgisayarımda da kasma yapıyor maalesef. Eğer çok fazla rahatsız eden bir FPS düşüşü yok ise bence iade etmeyin. İlerleyen zamanlarda optimizasyon sıkıntısının önüne geçebilirler diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sandbox bir oyun olduğu için ister istemez optimizasyon sıkıntısı oluyor. Çok yoğun bir zombi kalabalığı olduğunda 9400F 1660 Ti 16 GB RAM olan benim bilgisayarımda da kasma yapıyor maalesef. Eğer çok fazla rahatsız eden bir FPS düşüşü yok ise bence iade etmeyin. İlerleyen zamanlarda optimizasyon sıkıntısının önüne geçebilirler diye düşünüyorum.
Arkadaşa katılıyorum. Sürülerin kalabalık olduğu noktalarda zoom-out yapınca bir çok oyuncu kasma sorunuyla karşılaşıyor. Ancak bu sizin karar vereceğiniz bir iş. Kare hızını kafaya takmadan oyunu oynamaya başlayın; baktınız gerçekten oynanmaz durumda, o zaman bırakırsınız. Onun dışında bence oyuna devam edin. Oyun halihazırda erken erişimde ve sürekli güncelleme alıyor. En son 3D Item ve ses güncellemesi geldi. Geliştirici ekip iyi çalışıyor anlayacağınız. Bu sorunun da
önüne geçeceklerdir.

Hemen ölme mevzusuna gelirsek; oyunun olayı bu dostum. Yine de birkaç tavsiye vermek istiyorum:

* CTRL tuşuna basılı tutarak mouse imlecini oynattığın takdirde ileriyi görebiliyorsun. Bu sayede kalabalık sürülerin olduğu alanlardan oyunun başlarında uzak dur.
* Bir binaya girmeye çalıştığın zaman eğilmeyi ihmal etme.
* Aklından şunu daima çıkarma; zombiler aptal fakat sen zekisin. Örnek veriyorum, peşine çok kalabalık bir sürü takıldı ve şehrin merkezindesin. Eğer ateşli silahın yoksa (ki ateşli silahları şehrin orta yerinde kullanırsan çıkan sesten dolayı dört bir yandan zombiler etrafını çevreleyecektir) kaçmak en iyi yöntem. Bir binanın içine gir ve arka kapısından çık. Zombiler binanın ön kısmındaki camları kırmakla uğraşırken sen zaten arka kapıdan çoktan uzaklaşmış olacaksın.
* Oyunda eğilerek gizlendikçe ''Zariflik'' ve ''Gizlilik'' yeteneklerin artacak. Arttıkça da daha iyi gizleneceksin ve daha zor görüleceksin.
* Oyunun başlarında henüz acemiyken göçebe gibi gece gündüz etrafta dolaşmayın. Kendinize gündüz vakti, şehirden nispeten uzak bir yer belirleyin ve oraya yerleşin.
* Bir eve yerleştiğiniz zaman ilk iş olarak perdeleri çekin. Bazı pencerelerde perde yoksa yan binalardaki perdeleri sökün ve kendi güvenli evinize takın. Perdelerin önemi şu; eğer siz evin içerisindeyken camın öteki tarafında bir zombi sizi görebilir. Belaya gerek yok.
* Oyunda artık bir müddet sonra evinin camlarının dışını kalas ile kapatarak korumaya almanız gerekiyor. Çünkü camlar tek başlarına kırılgan materyaller.
* Eğer oradan buradan bir harita bulursanız çok işe yarar. Tıpkı diğer mekanikler gibi harita mekaniği de diğer oyunlardan çok çok farklı. Oyunda fark edebileceğin üzere ekranda bir minimap yok. Bazen öldürdüğün zombilerin üstünden harita çıkabiliyor. Harita olayı da tamamen gerçekçi. Haritayı açınca nerede olduğunu göstermiyor oyun sana. Örnek veriyorum; yan tarafında bir eczane var. Haritadan eczaneyi buluyor ve yönünü ona göre belirliyorsun. Ayrıca kalem aracılığıyla harita üzerinde notlar da alabilirsin, ilerde unutmamak adına.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum. Oyunda takıldığın yer olursa gerçek hayatta o durumda ne yapabileceğini düşün. Çoğu zaman işe yarıyor. Çünkü PZ piyasadaki en gerçekçi hayatta kalma oyunlarından.

Arkadaşa katılıyorum. Sürülerin kalabalık olduğu noktalarda Zoom-out yapınca birçok oyuncu kasma sorunuyla karşılaşıyor. Ancak bu sizin karar vereceğiniz bir iş. Kare hızını kafaya takmadan oyunu oynamaya başlayın; baktınız gerçekten oynanmaz durumda, o zaman bırakırsınız. Onun dışında bence oyuna devam edin. Oyun halihazırda erken erişimde ve sürekli güncelleme alıyor. En son 3D ıtem ve ses güncellemesi geldi. Geliştirici ekip iyi çalışıyor anlayacağınız. Bu sorunun da.
Önüne geçeceklerdir.

Hemen ölme mevzusuna gelirsek; oyunun olayı bu dostum. Yine de birkaç tavsiye vermek istiyorum:

* CTRL tuşuna basılı tutarak mouse imlecini oynattığın takdirde ileriyi görebiliyorsun. Bu sayede kalabalık sürülerin olduğu alanlardan oyunun başlarında uzak dur.
* Bir binaya girmeye çalıştığın zaman eğilmeyi ihmal etme.
* Aklından şunu daima çıkarma; zombiler aptal fakat sen zekisin. Örnek veriyorum, peşine çok kalabalık bir sürü takıldı ve şehrin merkezindesin. Eğer ateşli silahın yoksa (ki ateşli silahları şehrin orta yerinde kullanırsan çıkan sesten dolayı dört bir yandan zombiler etrafını çevreleyecektir) kaçmak en iyi yöntem. Bir binanın içine gir ve arka kapısından çık. Zombiler binanın ön kısmındaki camları kırmakla uğraşırken sen zaten arka kapıdan çoktan uzaklaşmış olacaksın.
* Oyunda eğilerek gizlendikçe "zariflik" ve "gizlilik" yeteneklerin artacak. Arttıkça da daha iyi gizleneceksin ve daha zor görüleceksin.
* Oyunun başlarında henüz acemiyken göçebe gibi gece gündüz etrafta dolaşmayın. Kendinize gündüz vakti, şehirden nispeten uzak bir yer belirleyin ve oraya yerleşin.
* Bir eve yerleştiğiniz zaman ilk iş olarak perdeleri çekin. Bazı pencerelerde perde yoksa yan binalardaki perdeleri sökün ve kendi güvenli evinize takın. Perdelerin önemi şu; eğer siz evin içerisindeyken camın öteki tarafında bir zombi sizi görebilir. Belaya gerek yok.
* Oyunda artık bir müddet sonra evinin camlarının dışını kalas ile kapatarak korumaya almanız gerekiyor. Çünkü camlar tek başlarına kırılgan materyaller.
* Eğer oradan buradan bir harita bulursanız çok işe yarar. Tıpkı diğer mekanikler gibi harita mekaniği de diğer oyunlardan çok çok farklı. Oyunda fark edebileceğin üzere ekranda bir minimap yok. Bazen öldürdüğün zombilerin üstünden harita çıkabiliyor. Harita olayı da tamamen gerçekçi. Haritayı açınca nerede olduğunu göstermiyor oyun sana. Örnek veriyorum; yan tarafında bir eczane var. Haritadan eczaneyi buluyor ve yönünü ona göre belirliyorsun. Ayrıca kalem aracılığıyla harita üzerinde notlar da alabilirsin, ileride unutmamak adına.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum. Oyunda takıldığın yer olursa gerçek hayatta o durumda ne yapabileceğini düşün. Çoğu zaman işe yarıyor. Çünkü pz piyasadaki en gerçekçi hayatta kalma oyunlarından.

Hocam eğitimi tamamladım zaten oyunu oynayabiliyorum. Oyuna bir şans da ha vereceğim. Zombiler 2, 3 tane olsa bileler beni çok zorluyorlar ve eğilsem de bazen beni gorebiliyor. Bu arada oyunun haritası ne kadar büyük?

Hocam eğitimi tamamladım zaten oyunu oynayabiliyorum. Oyuna bir şans da ha vereceğim. Zombiler 2, 3 tane olsa bileler beni çok zorluyorlar ve eğilsem de bazen beni gorebiliyor. Bu arada oyunun haritası ne kadar büyük?
Oyunun mantığını ve mekaniğini kavrayıncaya kadar gerçekten ızdırap olabiliyor, fakat kavradıktan sonra gerçekten zevk veren bir oyun. Haritaya buradan ulaşabilirsin. Atölye içerikleriyle de farklı haritalar oynayabilirsin oyunu resmi haritasından başka olarak. Örnek verecek olursam TWD haritasını yapmışlardı deneme şansım olmadı fakat resimleri güzel gözüküyor ve baya benzetmişler gibi onları da inceleyebilirsin.

Oyunda başlangıçta seçebileceğin 4 harita var. Fakat aslında bu dört harita oyun içinde birbirine bağlı. Devasa bir harita var anlayacağın.

2-3 zombi ile savaşırken ilk önce bir tanesine elindeki yakın dövüş silahı ile vur, ardından hemen üstüne cullanan diğer zombiyi space tuşu ile ittir. Bu şekilde üstesinden gelebilirsin. Ayrıca biraz da alışmak gerekiyor.

Oyunun mantığını ve mekaniğini kavrayıncaya kadar gerçekten ızdırap olabiliyor, fakat kavradıktan sonra gerçekten zevk veren bir oyun. Haritaya buradan ulaşabilirsin. Atölye içerikleriyle de farklı haritalar oynayabilirsin oyunu resmi haritasından başka olarak. Örnek verecek olursam TWD haritasını yapmışlardı deneme şansım olmadı fakat resimleri güzel gözüküyor ve bayağı benzetmişler gibi onları da inceleyebilirsin.

Haritası devasa. Şimdi da ha çok hoşuma gitti.
@Raxeria @Rosenkavalier hocam kasmıyor gibi şimdi, gerçi çok zombilerin arasına atmadın kendini ama sorun yok gibi. Hocam oyun çok gerilimli ya psikolojim bozuldu. Zombileri artık 2 kişi falan olduklarında haklayabiliyorum. Yalnız anlamadığım bir nokta var ben evin üst katında eğilerek bir şeyler yapıyorum zombiler sanırım duyuyor ve aşağıda ki kapıyı kırmaya çalışıyorlar.

Son düzenleme:
Oyunun kasmamasına ve düzgün oynayabilmene sevindim. Gerçi sürülerin aralarına girdiğinde veya şehir merkezlerine gittiğinde oyunun kasması kaçınılmaz oluyor ona yapabilecek bir şey yok optimizasyondan kaynaklı. Ses konusuna gelecek olursak gerçek hayattaki gibi düşün tamamiyle hiç bir zaman sessiz olamıyorsun oyunda dolaplardan bir şey ararken kapıları açarken veya başka bir zombiyi öldürürken (arkadan sessiz bir şekilde bıçak ile tek darbede hariç) ister istemez ses çıkıyor. Ayrıca zombilerin yapay zekası gereği sen evde olmasan bile kapıları veya camları kırıp içeri girdiklerini görmüşsündür, senden kaynaklı bir ses olmadan rastgele gerçekleşmiş olabilir. Tavsiye olarak hiç bir zaman birden fazla zombinin arasına girme ısırılma riskin çok artıyor.

Oyunun kasmamasına ve düzgün oynayabilmene sevindim. Gerçi sürülerin aralarına girdiğinde veya şehir merkezlerine gittiğinde oyunun kasması kaçınılmaz oluyor ona yapabilecek bir şey yok optimizasyondan kaynaklı. Ses konusuna gelecek olursak gerçek hayattaki gibi düşün tamamiyle hiçbir zaman sessiz olamıyorsun oyunda dolaplardan bir şey ararken kapıları açarken veya başka bir zombiyi öldürürken (arkadan sessiz bir şekilde bıçak ile tek darbede hariç) ister istemez ses çıkıyor. Ayrıca zombilerin yapay zekası gereği sen evde olmasan bile kapıları veya camları kırıp içeri girdiklerini görmüşsündür, senden kaynaklı bir ses olmadan rastgele gerçekleşmiş olabilir. Tavsiye olarak hiçbir zaman birden fazla zombinin arasına girme ısırılma riskin çok artıyor.

Anladım hocam, hep gerçekçi düşüneceğim. Hocam oyunu tam kavramak için sandbox modunda zombi sıklığını nadir'e ayarlıyorum, gerçi yine fazla oluyorlar ama hiç yoktan evlere girebiliyorum. Şehir merkezine gitmek nasip olmadı, gerçi o kadar uzun süre hayatta kalamadım ama her yeni oyunumda genelde da ha geç ölüyorum. Hocam oyun dediğiniz gibi çok gerçekçi. Isırıldığım zaman veya yaralandığım zaman ağrı'dan uyuyamama gibi mevzular olabiliyor veya egzersiz yaptığımda ertesi gün kas ağrıları çekebiliyorum.

Anladım hocam, hep gerçekçi düşüneceğim. Hocam oyunu tam kavramak için sandbox modunda zombi sıklığını nadir'e ayarlıyorum, gerçi yine fazla oluyorlar ama hiç yoktan evlere girebiliyorum. Şehir merkezine gitmek nasip olmadı, gerçi o kadar uzun süre hayatta kalamadım ama her yeni oyunumda genelde da ha geç ölüyorum. Hocam oyun dediğiniz gibi çok gerçekçi. Isırıldığım zaman veya yaralandığım zaman ağrı'dan uyuyamama gibi mevzular olabiliyor veya egzersiz yaptığımda ertesi gün kas ağrıları çekebiliyorum.
Oyunu iyice kavrayıncaya kadar zombi sıklığını düşürmeniz mantıklı olmuş daha fazla alışma süreci elde edersiniz kendinize. Oyuna başlarken karakter yapılandırması var meslek olarak seçebiliyorsunuz veya işsiz alıp karakterinizi siz yapılandırıyorsunuz. Oyunun başlangıcı bakımından çok önemli bir rol oynuyor karakter özellikleri. Tavsiye isterseniz bu konu için işsiz seçip kendi özelliklerinizi kendiniz vermeniz daha iyi olacaktır. Özellikleri detaylı öğrenmek için internetten araştırma yaparsan Türkçe rehberler bulabilirsin. Kitaplar, dergiler bulup bunları okuyunca o konudaki yaptığınız işlerden daha fazla deneyim puanı kazanıyorsunuz ve karakterinizi daha iyi geliştirebilirsiniz. İlk etap için şehir merkezine çok yakın olmayan bir ev belirleyip bu evi kendiniz için güvenli hale getirin ve bozulmayan yiyecekler(konserveler, cipsler v.b.) toplamalısın. İlerleyen günlerde tüm haritada elektrik ve su kesiliyor bunun için jeneratör bulmanız ve bulabildiğiniz tüm kap, tencere gibi şeylere su depolaman gerekiyor. Marangozluğunu ilerlettiğin zaman yağmur suyu toplayıcı yapıp su ihtiyacını en aza indirgeyebilirsin. Aklıma gelen tavsiyeleri vermek istedim umarım yardımcı olur ve eğlenceli vakit geçirirsin oyunda. :) Aklına takılan bir şey olursa çekinmeden sorabilirsin bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı