Protein Tozu Ve Doktorlar

HALT4

Hectopat
Canan Karatay gibi çoğu doktor protein tozunun zararlı olduğunu iddia ediyor.
Canan Karatay protein tozunun gerçek protein olmadığını trans yağ içerdiğini ve kalbi büyüttüğünü iddia ediyor ve herhangi bir delil sunmadan çıkıp bağıra çağıra bunları söylüyor internette arattığında bilimum haber sitesi böyle haberler yapıyor.
Sporcular ise Canan Karataya karşı onlar protein tozlarının içinde trans yağ olmadığını peynir altı suyunun fabrikada ayrıştılarak yapıldığını ve kalorisi düşük yağsız protein almak isteyenlerin kullanabileceği bir ürün olduğunu söylüyorlar kimisi bunun hakkında videolarında araştırma linkleri bile bırakıyor (Karatayın aksine).
Onun dışında internette ekşi sözlük gibi platformlarda da çok zararlı olduğunu iddia edenler var
karaciğeri yoruyor diyenler var aksine masum olduğunu iddia edenler de var.
Canan Karataya televizyon şarlatanı diyenler var şov için yaptığını iddia edenler var.
ve bazı doktorlar da protein tozunun zararı olmadığını savunuyor ülkedeki doktorların bu konuda yanıldığını düşünüyorlar.
internette protein tozundan öldü diye haberler çıkıyor karaciğer yağlanması yaptığına dair haberler var ama hiçbir kanıt ve araştırma linki yok.
Şu an elimde 1 kutu optimum gold standart protein tozu var sadece 2 gün 2 ölçek kullandım.
ilk gün kullandığımda idmandan sonra su ile içmiştim psikolojik mi oldu bilmiyorum değişik bir baş dönmesi yaptı kendimi kötü hissettim 15 dakika sesler uğultu gibi geldi ama sonra geçti psikolojik olduğunu düşünüyorum bu gün sütlü yulafın içine döktüm yedim birşey olmadı herhangi bir baş dönmesi de olmadı.
Yumurta yemekten bıktığım için almıştım zararı olup olmadığını bilmiyorum ağırsağlam kanalı marketteki herhangi bir cipsten daha zararlı olmadığını iddia ediyor ki kutunun içeriğine baktığımda neredeyse aynı şeyler var tatlandırıcı vs vs.
Ailem kızıyolar aldığıma vitamin hapı almıştım ona birşey demiyorlar ama onunda internette zararlı olduğuna dair haberler var.
Sizce bu kutunun üstündeki besin öğeleri tablosu yalan olabilirmi firmalar yalan söylüyor olabilirlermi bunları kim denetliyor ayrıca ülkemize girdiğinde sağlık bakanlığından onayları yokmuş sadece tarım bakanlığı onay veriyormuş, ne düşünüyorsunuz?
sizce ben bu kutuyu bitireyim mi birşey olurmu doktora gitsem %50 ye %50 kimisi zararlı diyor kimisi kullanabilirsin diyor sizce ne yapmalıyım? kafam çok karışık.

Canan Karatay gibi çoğu doktor protein tozunun zararlı olduğunu iddia ediyor.
Canan Karatay protein tozunun gerçek protein olmadığını trans yağ içerdiğini ve kalbi büyüttüğünü iddia ediyor ve herhangi bir delil sunmadan çıkıp bağıra çağıra bunları söylüyor internette arattığında bilimum haber sitesi böyle haberler yapıyor.
Sporcular ise Canan Karataya karşı onlar protein tozlarının içinde trans yağ olmadığını peynir altı suyunun fabrikada ayrıştılarak yapıldığını ve kalorisi düşük yağsız protein almak isteyenlerin kullanabileceği bir ürün olduğunu söylüyorlar kimisi bunun hakkında videolarında araştırma linkleri bile bırakıyor (Karatayın aksine).
Onun dışında internette ekşi sözlük gibi platformlarda da çok zararlı olduğunu iddia edenler var
karaciğeri yoruyor diyenler var aksine masum olduğunu iddia edenler de var.
Canan Karataya televizyon şarlatanı diyenler var şov için yaptığını iddia edenler var.
ve bazı doktorlar da protein tozunun zararı olmadığını savunuyor ülkedeki doktorların bu konuda yanıldığını düşünüyorlar.
internette protein tozundan öldü diye haberler çıkıyor karaciğer yağlanması yaptığına dair haberler var ama hiçbir kanıt ve araştırma linki yok.
Şu an elimde 1 kutu optimum gold standart protein tozu var sadece 2 gün 2 ölçek kullandım.
ilk gün kullandığımda idmandan sonra su ile içmiştim psikolojik mi oldu bilmiyorum değişik bir baş dönmesi yaptı kendimi kötü hissettim 15 dakika sesler uğultu gibi geldi ama sonra geçti psikolojik olduğunu düşünüyorum bu gün sütlü yulafın içine döktüm yedim birşey olmadı herhangi bir baş dönmesi de olmadı.
Yumurta yemekten bıktığım için almıştım zararı olup olmadığını bilmiyorum ağırsağlam kanalı marketteki herhangi bir cipsten daha zararlı olmadığını iddia ediyor ki kutunun içeriğine baktığımda neredeyse aynı şeyler var tatlandırıcı vs vs.
Ailem kızıyolar aldığıma vitamin hapı almıştım ona birşey demiyorlar ama onunda internette zararlı olduğuna dair haberler var.
Sizce bu kutunun üstündeki besin öğeleri tablosu yalan olabilirmi firmalar yalan söylüyor olabilirlermi bunları kim denetliyor ayrıca ülkemize girdiğinde sağlık bakanlığından onayları yokmuş sadece tarım bakanlığı onay veriyormuş, ne düşünüyorsunuz?
sizce ben bu kutuyu bitireyim mi birşey olurmu doktora gitsem %50 ye %50 kimisi zararlı diyor kimisi kullanabilirsin diyor sizce ne yapmalıyım? kafam çok karışık.
Ben spor yapan bir insanın protein tozu içmesini zorunlu kalmadıkça gerekli bulmuyorum. Eğer üst düzey sporcu olma gibi bir hayalin yoksa günlük protein oranını falan hesaplayarak başka şeylerden de alabilirsin. Vitamin mineral haplarını hiç saymıyorum bile. Bence yapay olan ne varsa zararlıdır.

Bana zamanında bir tanıdığım böbreklerini seviyorsan kullanma demişti.
ağırsağlam kanalı marketteki herhangi bir cipsten daha zararlı olmadığını iddia ediyor
Antrenman yaptıkları gün sayısı kadar her gün cips tüketsinler bakalım :D

Yazı çok uzun geldi fakat bilindik markaların tozları için konuşuyorum protein tozları aşırı kullanmadığın sürece bilindik bir zararı yoktur. İngilizcen varsa bu konu hakkında yazılmış bir sürü makale bulabilirsin internette.

Açıkçası 3 senedir vücut geliştirme yapıyorum hiçbir takviye kullanmadım fakat protein tozunun çok zararlı olduğunu da düşünmüyorum.
Lakin sonuçta yapay bir madde eğer proteinini düzenli alıyorsan önermem.

Günlük protein ihtiyacı için kilonuzu 1.5 ile çarpın diyorlar bu doğru sonucu verirmi ne kadar protein almalıyız ve çok alırsak karaciğerde yağlanma mı yapar?
yumurta ve tavuk yemek sıktığı için almıştım tozu zararlı ise kullanmıyacağım.

Günlük protein ihtiyacı için kilonuzu 1.5 ile çarpın diyorlar bu doğru sonucu verirmi ne kadar protein almalıyız ve çok alırsak karaciğerde yağlanma mı yapar?

Savaş Cebecinin videolarını izlerseniz kafanızda ki soru işaretleri gidecektir.

18 yaşındasın. O kadar abartı bir spor yapacağını düşünmüyorum. Günlük protein oranını hesapla, o yediğin proteinleri kullanmayı da unutma. Karbonhidratını ve sağlıklı yağlarını da al. Mis gibi spor. Kullanma onu.

Protein tozu hakkında:

1- Öğün yerine geçmez. Yani atıyorum öğlen almanız gereken karbonhidrat/yağ/protein yemeğini yiyemediniz ve bari shake ile proteinimi alayım çalıştığım kaslarım boşa çalışmış olmayayım dediniz; faydası yemeğe nazaran %10-25 kadardır.

2- Vücut geliştiren birisi, bir profesyonelin yardımıyla bile her şeyi en doğru planlama ile yaparak antreman ve beslenmeleri en mükemmel şekilde yaparak supplement kullandığında; kullanmayana göre 'en fazla' %10 kadar daha iyi gelişim gösterebilir.

3- Protein tozunun herhangi bir zararı yoktur. Olabilitesi mevcut faydasını yukarıda yazdım.

4- Vücut geliştirmenin herhangi bir dalı ile ilgilenen kişilere benim tek tavsiyem;

*Kreatin / *Cafein (kahve) / *Arginine

Aslında olaya şu şekilde bakmak lazım: Bir dönem etrafta zayıflama hapları vardı. Ünlüler bile reklamlarında yer almıştı. Sonra bitti, gitti gerçi. Kimse de demedi; Bu haplar bu kadar işe yarıyorsa spor salonlarını kapatılsın. Hapçı olsun buralar. E o kadar basit değildi tabi.

Bu protein tozu olayında da yakın bir frekans görüyorum. Vücudunuza almanız gerekenler yiyeceklerde var. Ancak toz haline getirilmiş versiyonununu alarak süreci kısaltmak istiyorsunuz. Peki ne kadar rasyonel? Güvenilir markalar olduğu, "şu an" yapılan araştırmalarda sağlık açısından bir sorun teşkil etmediği söyleniyor ama ya ileride? Pek mantıklı gelmiyor. Besinleri tüketmek çok zorluyorsa blender yardımı ile kullanmak oldukça işlevsel olacaktır.

He madem almışsınız kullanın tabi ama sürekli hale getirmeyin. Kreatin dışında takviye içeriklerine çok bulaşılmaması gerek kanımca. Kendime göre bir beslenme programı oluşturdum, yeterli geliyor. Takviye kullandığım zaman daha farklı bir fizyolojim vardı ancak bırakınca kademe kademe durum değişti. O döngüden uzak kalınmalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı