Proton hiçbir oyunu açmıyor

• Konuyu başlatan 202
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 1B

202

Kilopat
Makaleler
3
Steam üzerinden proton ile açmaya çalıştığım hiçbir oyun çalışmıyor.
"Play" tuşuna bastığımda "preparing to launch (uygulama adı)" ekranından sonra solda "running" yazıyor ama birkaç saniye sonra kayboluyor ve "play" tuşu yeniden aktif hale geliyor. (hiçbir pencere vb. açılmıyor.)

1642519970695.png

1642520109297.png

Birkaç saniye sonra ilk fotoğrafdaki "running" kayboluyor ve 2. fotoğraftaki "stop" tuşunun yerine "play" tuşu geliyor. (oyun kapanıyor kısaca)

İşletim sistemi: Pop!_OS 20.04
Proton sürümü: 6.3-8 (çoğu sürümü denedim.)
(Tüm oyunlarda böyle oluyor)
@Linuxginar @SUBMITTER

Steam üzerinden proton ile açmaya çalıştığım hiçbir oyun çalışmıyor.
"Play" tuşuna bastığımda "preparing to launch (uygulama adı)" ekranından sonra solda "running" yazıyor ama birkaç saniye sonra kayboluyor ve "play" tuşu yeniden aktif hale geliyor. (hiçbir pencere vb. açılmıyor.)

Eki Görüntüle 1274069

Eki Görüntüle 1274072

Birkaç saniye sonra ilk fotoğrafdaki "running" kayboluyor ve 2. fotoğraftaki "stop" tuşunun yerine "play" tuşu geliyor. (oyun kapanıyor kısaca)

İşletim sistemi: Pop!_OS 20.04
Proton sürümü: 6.3-8 (çoğu sürümü denedim.)
(Tüm oyunlarda böyle oluyor)
@Linuxginar @SUBMITTER
Hocam steam'i nereden kurdunuz?

Bunun çözümü purge ile Apt'den Steam'le alakalı ne varsa silin. Sonra.
Rm -rf ~/.local/share/Steam; rm -rf ~/.Steam
Yazıp tekrar kurmanız. Yani ben öyle çözdüm.
Olmadı flatpak ile kurun. Ama performans kaybı olabilir.

Hocam flatpak paketini yükledim ama şimdi diğer diskimdeki kütüphane klasörünü görmüyor.

1642523799563.png

Oyunlar orada olduğundan test edemiyorum.

Proton için, Vulkan destekli bir GPU ve Vulkan kütüphaneleri kurulu olmalı. Şunların çıktısını bir paylaş bakalım, öncesinde inxi paketini kurmalısın.

Kod:
inxi -SGxx
dpkg -l | grep vulkan

Sürücü ve paketler kurulu görünüyor, hangi oyunu açarken sorun yaşıyorsun? Oyuna özel bir durum olabilir. Ayrıca oyunu uçbirimden başlatırsan, ne gibi hatalar aldığını görebilirsin. Oyun yerine Staem'i de uçbirimden başlatabilirsin, oyun başlattığında uçbirimde çıkan hata ya da mesajları paylaşabilirsin. Lütfen çıktıları resim olarak paylaşma, kod etiketi ile foruma yapıştır.

Sürücü ve paketler kurulu görünüyor, hangi oyunu açarken sorun yaşıyorsun? Oyuna özel bir durum olabilir. Ayrıca oyunu uçbirimden başlatırsan, ne gibi hatalar aldığını görebilirsin. Oyun yerine Staem'i de uçbirimden başlatabilirsin, oyun başlattığında uçbirimde çıkan hata ya da mesajları paylaşabilirsin. Lütfen çıktıları resim olarak paylaşma, kod etiketi ile foruma yapıştır.

Hocam tüm oyunlarda böyle.
Ve oyunu uçbirimden nasıl başlatacağım?
@OzgunP

Son düzenleme:
Oyunun başlatıcı dosyasına Menulibre ile açıp bak, başlatıcının komut kısmında bulunan komut ile oyunu başlatabilirsin.

Geri
Yukarı