Prusya Krallığını seviyor musunuz?

Laf edildikten sonra sevmiyormuş gibi yapma en azından. Aura'sını seviyorsun öyle mi :d? Tüh ya bak sen Aura'sını sevdiğini fark etmemiştim.

En başta yaptığım 2. yoruma bak anlarsın laf edildikten sonramı yazmışım senin lafınla sözümümü değiştireceğim.

Polonya'yı da prusya krallığı işgal etmedi. Ayrıca prusyalılar diye bir millet yoktur, almanlar vardır.

Özellikle alman subaylarının neredeyse hepsi prusyalılar bu yüzden prusyalılar da deniyor ama asıl konu bu değil konu almanların ve Rusya'nın lehistanı parçalaması hatta bu nedensiz işgal yüzden Osmanlı'lar yıllar boyunca. Lehistanı bağımsız ülke olarak kabul etmeye devam etmiştir.

Hocam yaptıkları yanlış ama devleti ve milleti için savaşan bir adam aslında bir nevi hırçın bir Almanya Atatürk'ü ama seviyorum demiyorum.
Almanya'nın Atatürk'ü Otto von Bismarck'tır. Avusturyalı ülkeyi bölüp kırpmaktan başka bir işe yaramamıştır. Otto von Bismarck sayesinde almanlar şehir devleti mantığı ve feodalizmden tamamen kurtulup çok büyük bir imparatorluk olup siyasi birliklerini sağlamışlardır.

"Prusyalılar yoktur." iddianıza cevap olarak yazdım. Keza Prusyalılar vardır, eski pagan baltık halklarındandır. Tabii sonradan Kuzey Haçlı Seferleri falan derken asimile oldular. Şimdi de orada ruslar yaşıyor.
Pardon o zaman ben kendimi yanlış anlatmışım, ben Prusya Krallığı'ndaki halktan bahsediyordum. Yani sizin dediğinize göre asimile olmuş halktan. Kısacası 18. ve 19. yüzyıllarda "Prusyalılar" diye bir halk yoktu demek istemiştim.

Özellikle alman subaylarının neredeyse hepsi prusyalılar bu yüzden prusyalılar da deniyor ama asıl konu bu değil konu almanların ve Rusya'nın lehistanı parçalaması hatta bu nedensiz işgal yüzden Osmanlı'lar yıllar boyunca. Lehistanı bağımsız ülke olarak kabul etmeye devam etmiştir.
Pardon Polonya deyinde aklım 2. Dünya Savaşı'na gitti. Keşke Lehistan yazsaydınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı