PS 5 vs Xbox Series X

Pc_Uzmanı

Picopat
Daha fazla  
Bütçem 25 k yakında ya Series X'ya PS 5 alacağım 20 k ya konsolu hallettim diyelim 5 k ya da oyun kütüphanesi kurarım veya Game Pass-PS Plus kütüphane yapmak daha mantıklı yani oyunlara PS 5 de fazla para veriyoruz fakat Xbox'ta biraz daha ucuz ve Game Pass sistemi daha güzel ama PS özel oyunlarınıda oynamadım beğendiklerim sadece Spider-Man GoW Last of Us oyunları bitirdikten sonra 2 ayda bir veya ayda bir oyun alırım herhalde ve ileriye dönük anlamındada bakıyorum şu an PS 5 Slim var yarın bir gün PS 5 Pro çıkacak ondan 2 yıl sonra veya 1,5 yıl sonra PS 6 çıkar belki de bunların hızına para yetiştirmek biraz zor o yüzden Xbox'a sıcak bakıyorum yani Microsoft Sony gibi hızlı konsol geliştirmiyor yani bir konsol çıkardıktan sonra uzun yıllar sonra konsol çıkarıyor Microsoft'un hızına yetişirim elimdeki Xbox'ı satar üstüne koyar yenisini alırım. Fakat PS 5 alırsam yarın bir gün PS 5 Pro çıkacak Pro'yu almam fakat 2 yıl sonra PS 6 çıkacak Sony çok hızlı ilerliyor sizce tercihim ne olmalı?

İ Microsoft Sony gibi hızlı konsol geliştirmiyor yani bir konsol çıkardıktan sonra uzun yıllar sonra konsol çıkarıyor Microsoft'un hızına yetişirim elimdeki Xbox'ı satar üstüne koyar yenisini alırım. Fakat PS 5 alırsam yarın bir gün PS 5 Pro çıkacak Pro'yu almam fakat 2 yıl sonra PS 6 çıkacak Sony çok hızlı ilerliyor sizce tercihim ne olmalı?

Sony hızlı konsol falan çıkarmıyor aynı şekilde Xbox ile ikisi paralel gidiyorlar. Bu nesil Pro'nun da söylentiden ibaret olduğunu belirteyim ben bu nesil beklemiyorum Pro geleceğini. Neyse sorunuza gelecek olursak Spider, GoW, TLOU gibi oyunları sevdiyseniz sadece bunları bir PS5 kiralayarak da oynarsınız o yüzden Series X tercih etmelisiniz.

Sony hızlı konsol falan çıkarmıyor aynı şekilde Xbox ile ikisi paralel gidiyorlar. Bu nesil Pro'nun da söylentiden ibaret olduğunu belirteyim ben bu nesil beklemiyorum Pro geleceğini. Neyse sorunuza gelecek olursak spider, GoW, TLOU gibi oyunları sevdiyseniz sadece bunları bir PS5 kiralayarak da oynarsınız o yüzden Series X tercih etmelisiniz.

Ve iyi bir PC yok hangisinde çok oyun oynarım günlük kullanım dersler için var ama oyun için yetersiz.

Ve iyi bir PC yok hangisinde çok oyun oynarım günlük kullanım dersler için var ama oyun için yetersiz.

PC yoksa konsol aldığında tek alternatifin konsol olmuyor mu PC kötüyse? Mecburen konsolda oynarsın bu durumda. Yoksa konsol yerine PC yükseltmeyi mi kastettin?

Nickinin hakkını ver sağlam pc al. İlla konsol alacaksan PS5 al. Yok ben beklerim diyorsan PS5 Pro bekle. (GTA6 ile beraber çıkıp bundle olarak satılacağını düşünüyorum ben)

Tespitlerinizin bir kısmı hatalı. PS5 ve Series konsollara cihazlar değil nesil özelinde bakmanız gerekiyor. İkisi de benzer zamanlarla donanım güncellemesi yapıp ikisi de benzer zamanlarda yeni nesile geçecektir. 2020'de çıkan PS5 ile donanım güncellemesi yapılan Pro'da aynı oyunları oynayacaksınız, benzeri Xbox için de geçerli.

Sonrasında PS6 çıktığında zaten yeni nesile geçilmiş olacak, oyunlar Sony ve üçüncü parti firmalarca yeni nesil için geliştirileceğinden Xbox'ın hala Series neslinde kalması gibi bir durum söz konusu olmayacak, onlar da eğer 3-4 yıl sonra konsol işinden çekilip sadece Gamepass ile devam etmezse yeni nesil konsolunu çıkartacak.

Hızına yetişirim, satar yenisini alırım dediğiniz noktada da Playstation konsollar değerini daha iyi koruyacaktır zaten pazarı daha hareketli olduğu için. Uzun ömürlülük bakımından hem Microsoft'un Gamepass ve fiziksel konsollar konusunda önümüzdeki nesil için belirsizliği var, hem de bahsettiğiniz "hızına yetişirim" kısmında yukarıda anlattığım gibi aslında cihaz değil nesil önemli olacak, ama aynı zamanda ikinci el durumunu gözetiyorsanız da Playstation daha risksiz bir tercih olur.

Yine de 3-4 yıl sonrasını değil bugünü düşünün. Ara konsollar çıkarsa zaten ömürleri uzun olmayacak, 2-3 sene oyunları daha iyi grafiklerde oynatıp yeni nesle geçilecek, oyun desteği de azalmaya başlayıp bitecek. Her halükarda isteğe bağlı PS ve PC arasında tercih yapmanızı öneririm.

Nickinin hakkını ver sağlam PC al. İlla konsol alacaksan PS5 al. Yok ben beklerim diyorsan PS5 Pro bekle. (GTA6 ile beraber çıkıp bundle olarak satılacağını düşünüyorum ben)

4060'lı sistem fena olmazdı.

PC alın boş verin siz konsolu ikisi de güçlü cihazlar zaten PC yoksa PC temel ihtiyac.

Var ama eski güçsüz

Tespitlerinizin bir kısmı hatalı. PS5 ve series konsollara cihazlar değil nesil özelinde bakmanız gerekiyor. İkisi de benzer zamanlarla donanım güncellemesi yapıp ikisi de benzer zamanlarda yeni nesile geçecektir. 2020'de çıkan PS5 ile donanım güncellemesi yapılan Pro'da aynı oyunları oynayacaksınız, benzeri Xbox için de geçerli.

Sonrasında PS6 çıktığında zaten yeni nesile geçilmiş olacak, oyunlar Sony ve üçüncü parti firmalarca yeni nesil için geliştirileceğinden Xbox'ın hala series neslinde kalması gibi bir durum söz konusu olmayacak, onlar da eğer 3-4 yıl sonra konsol işinden çekilip sadece Game Pass ile devam etmezse yeni nesil konsolunu çıkartacak.

Hızına yetişirim, satar yenisini alırım dediğiniz noktada da PlayStation konsollar değerini daha iyi koruyacaktır zaten pazarı daha hareketli olduğu için. Uzun ömürlülük bakımından hem Microsoft'un Game Pass ve fiziksel konsollar konusunda önümüzdeki nesil için belirsizliği var, hem de bahsettiğiniz "hızına yetişirim" kısmında yukarıda anlattığım gibi aslında cihaz değil nesil önemli olacak, ama aynı zamanda ikinci el durumunu gözetiyorsanız da PlayStation daha risksiz bir tercih olur.

Yine de 3-4 yıl sonrasını değil bugünü düşünün. Ara konsollar çıkarsa zaten ömürleri uzun olmayacak, 2-3 sene oyunları daha iyi grafiklerde oynatıp yeni nesle geçilecek, oyun desteği de azalmaya başlayıp bitecek. Her halükarda isteğe bağlı PS ve PC arasında tercih yapmanızı öneririm.

Hangisi sence.

Geri
Yukarı