PS 5'in exclusive olarak zayıf olması

Her konsol çıktığı zaman oyunları zayıf olur veya olmaz. Eğer Dost Kayaoğlu'nun yıllar önce attığı PS4 kutu açılışı videosunu izlerseniz görürsünüz. Dost Kayaoğlu orada PS4 için daha hiç oyun olmadığını ve bu yüzden dolayı hiç heyecanlı olmadığını söylemişti. Şuan baktığımızda ise dünyanın en çok satan oyunlarının neredeyse tamamı PS4 için mevcut. İlerleyen zamanlarda PS5 için çok fazla kaliteli oyun çıkacaktır.

Video Link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son sunumda güzel oyunlar gördük ama çoğu PC'ye de geliyor. Örnek vermek gerekirse: Demon souls, FF16, harry potter, re village... Exclusive olarak bir adet spider man DLC'si, bir adet logosu gözüken GoW(2021 gerçekçi bir çıkış tarihi gelmedi bana.)Ve Horizon 2. sizce bu özel oyunlar yeterli mi PS 5 sattırmaya?

Hocam sen ne diyorsun? Sırf GoW logosunu göstertmek bile PS 5'i deli gibi sattırır zannımca, ayrıca PS 4'te böyleydi ilk çıkışında. Geriye uyumluluk sayesinde yeni exclusiveler gelene kadar idare eder daha önce PS 4 almayıp PS 5 ile konsol işine girmek isteyen insanları.
En çok gelmesini istediklerim Bloodborne ile Demon Souls, YouTube'da Full walkthrough olarak çok kez izledim, Soulsborne oyunlarının hastasıyım zaten, bir ara sırf bu iki oyun için 2. el PS4 alıp oynayıp bitirdikten sonra satmayı düşünmüştüm ama PC'ye de gelecekse kalsın dedim. Bana kalırsa Exclusive oyunlar tamamen sona ermeli, yapılan şey tekelcilik değil de ne?

O zaman konsolun bir mantığı kalmazdı ki, markalar exclusive oyunları konsol sattırmak için çıkartıyorlar.

PS5'e gelecek oyunlar listesi (Açıklanan oyunlar listeye alınmıştır.):
Final Fantasy 16
Hogwarts Legacy
God of War: Ragnarok (PS5 exclusive)
Assassin's Creed Valhalla
Astro's Playroom (PS5 exclusive)
Atomic Heart
Battlefield 6
Borderlands 3
Bugsnax
Call of Duty Black Ops: Cold War
Chivalry 2
Chorus
Control
Cris Tales
Cyberpunk 2077 (Favorim)
Deathloop
Demon's Souls (PS5 exclusive)
Destiny 2
Destruction AllStars (PS5 exclusive)
Devil May Cry 5: Special Edition
Dirt 5
Doom Eternal
Dragon Age 4
Dustborn
Dying Light 2
Far Cry 6
FIFA 21
Five Nights at Freddy's: Security Breach
Fortnite
Ghostwire: Tokyo
Godfall
Goodbye Volcano High
Gotham Knights
Gothic
Gran Turismo 7 (PS5 exclusive)
Grand Theft Auto 5 enhanced
Graven
Haven
Hitman 3
Horizon Forbidden West (PS5/PS4 exclusive)
Immortals Fenyx Rising
Just Dance 2021
Lego Star Wars: The Skywalker Saga
Little Nightmares II
Madden 21
Marvel's Avengers
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (PS5/PS4 exclusive)
NBA 2K21
Outriders
Overcooked: All You Can Eat
Rainbow Six Quarantine
... (Daha çok fazla oyun var devamına siz bakabilirsiniz.)

PS 4'ten verdiğiniz örnekleri anlıyorum ama PS 4 çıkarken karşısında bu kadar iddialı bir Xbox yoktu. Güle oynaya satışını yapmıştı. Bütün mal varlığını servis sistemine koyan Xbox'a cevap olarak eski PS 4 oyunları ve iki tane exclusive olmamalıydı bence. 80 euro'luk oyun satış politikasını da unutmayalım. İlk gazı alan konsol yeni nesili o kazanır gibi hissediyorum ama Sony de konsolda geçilmesi zor bir firma.

Haklısın ama 4-5 yıl sonra çıkacak oyunu şimdi neden duyursun? Bunlar iki yıl içinde çıkacak oyunlar. Gelecek yıllarda çok daha fazlası gösterilir zaten.

PS4'ten verdiğiniz örnekleri anlıyorum ama PS4 çıkarken karşısında bu kadar iddialı bir Xbox yoktu.
Hani "bilgisi yok, fikri var" derler ya tam olarak o kalıba uyuyorsun. PS3 ve Xbox 360 satış rakamları kafa kafayaydı. Xbox önceki nesilde rakibi PS ile aynı satış rakamlarını tutturmuştu. Sonuç olarak PS4 çıkarken karşısında piyasada güçlü bir Xbox markası vardı. Burada Xbox'ın Kinect'i zorla One kutu içeriğine dahil etme hatası PS4'ün satışını güçlendirdi.

Özetle tanıtımı üzerinden 24 saat geçmemiş konsolu özel oyunları üzerinden eleştirmek trajikomik.

Yeni konular

Geri
Yukarı