PS Store vs. Xbox Store

Playstation 5 alıp Plus abonesi olursanız 20 oyun kütüphanenize gelecek. Bu oyunlar;
Bunun dışında. Aylık Plus oyunları var her ay 2 veya 3 oyun geliyor. Geneli ortalama oyunlar. Bu ay mesela Destruction All-stars (PS 5 exclusive) , Control Ultimate Edition ve Concrete Genie veriliyor.

Xbox'da ise AAA oyunlar Playstation Store ile genelde kafa kafaya ama Gamepass gibi güzel bir sistemleri bulunuyor. Tabi bu oyunların hepsi öyle AAA oyunlar değil ama oldukça sağlam oyunlar da mevcut. (Resmi siteden Gamepass kütüphanesine girip oyunlara bakabilirsiniz.)

Eğer mevcut güncel oyunları en azından orta ayarlarda rahatça oynayacak bir bilgisayarınız mevcut ise bence özel oyunlardan dolayı Playstation 5 tercih edin.

Eğer bir sisteminiz yok veya artık günümüz oyunlarını dahi oynatamayacak seviyede ise bence Xbox daha iyi bir çözüm çünkü Gamepass büyük velinimet.

İndirimler dönemsel olarak iki tarafta da mevcut. Fakat oyun fiyatları 3-5 de olsa Xbox'da genelde daha ucuzdu önceden. Artık kesinlikle özel fiyatlandırma yapıyor Microsoft, mesela bu yıl iki platforma da çıkan oyunlara bakarsak Hitman 3 PS5 için 500 TL, Xbox için 260 TL'den çıktı ki oyun Steamde de 260 TL.

Son olarak da bugün çıkan Little Nightmares II, Xbox'ta 140, Steamde 150, PS tarafında 220 TL. Yani oyun fiyatlarında %50-%100 arası bir fark var.

Birçok oyun Xbox da daha ucuz belirli frimalar hariç(Rockstar, EA, Ubisoft, vs.).
Tercih zor olacak. Bir de 1080p monitöre Series X gider mi? 4K TV im de mevcut. Depolama kısmında kafam karıştı Series S'in 350GB olması beni ondan biraz soğuttu.

Birçok oyun Xbox da daha ucuz belirli frimalar hariç(Rockstar, EA, Ubisoft, vs.).
Tercih zor olacak. Bir de 1080p monitöre Series X gider mi? 4K TV im de mevcut. Depolama kısmında kafam karıştı Series S'in 350GB olması beni ondan biraz soğuttu.

Hangi fiyattan alacağınıza göre değişir hocam. Amazon.de'den 643 Euro/5500 TL olarak geliyor, bu fiyat ya da getirip 6000 TL'ye satanlardan alacaksanız Series X mantıklı tercih. 4000-4500 TL'ye Türkiyeden Series S alacaksanız aradaki fiyat farkını verebilirseniz de Series X alın. Dün bir konuda yazmıştım, devamlı oynadığınız birkaç yüksek boyutlu oyun varsa 350 GB zorluk çıkarır, konsolun handikapı grafik kartından çok depolaması yani. Fakat bir şekilde idare ederim derseniz kesinlikle Amazon'dan Series S alın, dün gün boyu stoktaydı. Fiyatı 394 Euro'ya geliyor..

Yurtdışından temin edebilecekseniz ikisini de alın, totalde 700€ vergi iadesiyle her ikisi toplam 5000 TL civarına denk geliyor. Depolama sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Ben Series S'i Amazondan, PS5 DE'yi yurtdışından getirmeyi düşünüyorum.

Hangi fiyattan alacağınıza göre değişir hocam. Amazon.de'den 643 Euro/5500 TL olarak geliyor, bu fiyat ya da getirip 6000 TL'ye satanlardan alacaksanız Series X mantıklı tercih. 4000-4500 TL'ye Türkiye'den Series S alacaksanız aradaki fiyat farkını verebilirseniz de Series X alın. Dün bir konuda yazmıştım, devamlı oynadığınız birkaç yüksek boyutlu oyun varsa 350 GB zorluk çıkarır, konsolun handikapı grafik kartından çok depolaması yani. Fakat bir şekilde idare ederim derseniz kesinlikle Amazon'dan Series S alın, dün gün boyu stoktaydı. Fiyatı 394 Euro'ya geliyor.

Yurtdışından temin edebilecekseniz ikisini de alın, Total'de 700€ vergi iadesiyle her ikisi toplam 5000 TL civarına denk geliyor. Depolama sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Ben Series S'i Amazon'dan, PS5 De'yi yurtdışından getirmeyi düşünüyorum.

Dünki Series S stoklarını gördüm ama Series X'i kaçırdım. Series X amazon.de ye gelince almayı düşünüyorum. Game Pass ile birçok yeni oyunla tanışmış olurum 3 yıllığını 580TL'ye alabiliyoruz Game Pass'i. Series S 3300₺ ye geliyordu Series X 5500₺ ise aradaki farkı verip X alırım hem blu-ray sürücüsüde mevcut belki ucuza kutulu oyun bulabilirim. PlayStation'a karşı Xbox kutulu oyunları daha ucuz oluyor ve daha sık indirim oluyor.
Tam daha fazla indirim oluyor dedim bunu gördüm

Dünki Series S stoklarını gördüm ama Series X'i kaçırdım. Series X amazon.de ye gelince almayı düşünüyorum. Game Pass ile birçok yeni oyunla tanışmış olurum 3 yıllığını 580TL'ye alabiliyoruz Game Pass'i. Series S 3300₺ ye geliyordu Series X 5500₺ ise aradaki farkı verip X alırım hem blu-ray sürücüsüde mevcut belki ucuza kutulu oyun bulabilirim. PlayStation'a karşı Xbox kutulu oyunları daha ucuz oluyor ve daha sık indirim oluyor.
Tam daha fazla indirim oluyor dedim bunu gördüm

Kutulu piyasasında bariz şekilde PS tarafı hareketli. Xbox Game Studios oyunları zaten Gamepass'e eklendiği için 3. parti oyunlar almanız gerekiyor. 3. parti oyunlar da en uygun dijital ortaklık ile oynanabilir, kutulu piyasası ölü.

Kutulu piyasasında bariz şekilde PS tarafı hareketli. Xbox Game studios oyunları zaten Game Pass'e eklendiği için 3. parti oyunlar almanız gerekiyor. 3. parti oyunlar da en uygun dijital ortaklık ile oynanabilir, kutulu piyasası ölü.

Ben kutulu olarak sıfır oyunları kastettim. Yoksa 2.el piyasası yok gibi.3.parti oyunlar zaten artık Steam ile aynı fiyattan çıkıyor. Anlaşılan özel fiyatlandırma yapıyorlar. Cyberpunk 2077 Xbox Store de 468₺ iken kutulu olarak 359₺.bazen böyle fırsatlar oluyor birkaç defa daha görmüştüm.
Akıllı teslimat özelliği de çok iyi. Ücretsiz bir şekilde series x|s versiyonuna yükseltebiliyoruz.

Ben kutulu olarak sıfır oyunları kastettim. Yoksa 2.el piyasası yok gibi.3.parti oyunlar zaten artık Steam ile aynı fiyattan çıkıyor. Anlaşılan özel fiyatlandırma yapıyorlar. Cyberpunk 2077 Xbox Store de 468₺ iken kutulu olarak 359₺.bazen böyle fırsatlar oluyor birkaç defa daha görmüştüm.
Akıllı teslimat özelliği de çok iyi. Ücretsiz bir şekilde series x|s versiyonuna yükseltebiliyoruz.

Haklısınız fakat kutulu Xbox oyunlarının uygun olmasının oyun koleksiyonu yapmayacaksanız herhangi bir avantajı yok. Benzer durum PS tarafında da var, Demon's Souls Store üzerinde 620 TL iken Overgame 520 TL'ye satıyor. Hem daha ucuza almış oluyorsunuz, hem de atıyorum 500 TL'ye satarak ya da Miles Morales + 100 TL şeklinde takaslayarak oyunu yok parasına getirmiş oluyorsunuz. Daha sonra dilerseniz Miles Morales'i kolayca Cyberpunk ile takaslayabilirsiniz, Xbox tarafındaki CP2077'den çok daha ekonomik olur. Bu piyasanın hareketli olması PS tarafında çok ciddi ucuzluk sağlarken Xbox tarafında yok. Bunun bir nedeni de sayısı çok fazla olan PS özel oyununun kutulu piyasasını canlı tutması, bu oyunlar ve üzerine third party oyunlar birleşince seçenek çok artıyor.

Tabi ki almak istediğiniz versiyon PS5 Dijital olduğunu düşününce bu anlattıklarım geçersiz. Dijitalde oyunları en az maliyetli olarak kiralama ya da ortaklık/kardeşlik ile oynamak mümkün iki taraf için de.

Yeni konular

Geri
Yukarı