"PS3 Alınır Mı?" Sorusuna Cevap ve Oyun Önerilerim

Arleigh Burke

Hectopat
Yer
IBM 5150
Arkadaşlar merhaba, PS3'ü Avrupa'ya girmeden Suudi Arabistan'dan almış biriyim. Bir çok oyun oynadım. Sistemi çok kurcaladım ve iyi biliyorum ama PS3'üm sarı ışık gördü ve sizlere ömür oldu. Bazı arkadaşlar PS3 almayı düşünüyor veya aldı ama hangi oyunu oynayacağını bilmiyor. Bu konuda sizlere tavsiyeler yapacağım. Öncelikle işin teknik kısmı için @Furkan17TR hocamızın konusuna bakmanızı kesinlikle öneririm. Kendisi çok güzel açıklamış. O yüzden alım kısmında neye dikkat etmeniz gerektiğini tekrar yazmayacağım. Benim önerilerim eğlence kısmına odaklanmış olacak.

Sual 1: Sene olmuş 2019, PS3 almalı mıyım?

Cevap: Bu sorunun cevabı kesinlikle sizde. Ben sadece size yol göstereceğim. Öncelikle oyunlardan ve sistemden beklentiniz nelerdir? Grafiğe takılır mısınız? Açık söylemek gerekirse grafiğe takılan biriyseniz bu konsol size göre değil. Evet, Uncharted 2 gibi GoW 3 gibi oyunları ağzımız açık oynadık ama o devir kapandı arkadaşlar. Şimdi bir örnek üzerinden açıklayalım.

Bu oyun PS3'deki GoW 3 oyununa ait.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da PS4'e ait Spider-Man oyunundan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aradaki grafik farkı gerçekten bariz. 10 sene önce ağzım açık Uncharted 2 oynarken şimdi Spider-Man için aynısını diyorum. Oyun gerçekten eğlenceli ve Internet'in daha da gelişmesiyle ek içerikler arttı. Oyunlar güncelleme alıyor ve ömürleri uzadı. Bu PS3'de de yok değil ama PS4'de çok daha güçlü.

Şimdi siz grafiğe takılmam diyorsanız büyük bir sorunu aştınız demektir. Çünkü 20 yıllık bir oyunun bile oynanabilirliği kaliteli olabiliyor, o yüzden oyunlardan keyif alırsınız. Ses konusunda da PS3 Dolby destekliyor. 5.1 bir ses sisteminiz varsa PS3 üzerinden çok kaliteli bir oyun keyfi yaşayabilirsiniz veya kulaklık alabilirsiniz.

Sual 2: Tamam, PS3 alacağım ama konsol tecrübem yok./Konsol tecrübem oldu ama çok önceden. İçerik lazım. Ne önerirsiniz?

Kendi aldığım zamanı hatırlıyorum. Cihazı evime ilk getirdiğim gün çok heyecanlıydım. Yanında da Nokia N73 ME bir telefon almıştım. Bildiğiniz çağ atlamış gibi oldum. Çok iyi bir telefonum ve konsolum olmuştu. Telefonu çok iyi kullanıyordum. Güzel fotoğraflar ve videolar çekip, oyun oynuyordum. Hatta konsol yerine telefona gömülüp oyun oynadığım oluyordu. Bir örnek de ekleyelim:
. Ama PS3'de iki oyun dışında oyun oynamıyordum ve o oyunları bile çok nadir oynuyordum. Oyunlardan biri Resistance: Fall of Man diğeri de Need For Speed: Carbon idi. Resistance'ı sevmemiştim. NFS ise güzeldi ama benim ekranım tüplüydü ve oyundan çok keyif alamıyordum. Bu yüzden konsolu boşu boşuna aldığımı düşünmüştüm, ta ki PES 2008 ve CoD 4: Modern Warfare alana kadar. Bu oyunları alınca konsolu baya oynamaya başlamıştım. Daha önce sıkıntıdan PS1 açıp, Tekken 3 oynadığım oluyordu siz düşünün :) Neyse. Kendi hikayemi çok uzatmadan bir kaç cümle ile bitireyim. Sonraki yıllarda çevremde konsol alanlar oldu ve ciddi bir konsol kitlesi oluşturdum. 2009'da konsolu tam anlamıyla kullanabiliyordum. CoD: MW2 çıkmıştı. Oradan tanıdığım arkadaşlarım bile oldu. Hatta biri geçenlerde evlendi. Benim içerik konusunda yaşadığım sıkıntıları siz yaşamayacaksınız çünkü bir çok imkanınız var. Bir çok oyun var. Netflix ve Spotify imkanınız var. Blu-Ray oynatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Hatta videoları paylaşayım.

PS4'de oyun oynarken müzik dinleyebiliyorsunuz ama PS3'de böyle bir özellik bulunmuyor.

Netflix'in arayüzü PS4 kadar veya webdeki kadar modern değil. En azından izleniyor. Hiç yoktan iyidir diyelim.

Firmaların kendi sitesinde PS3 desteği olduğu yazıyor.

Diğerleri film ve oyun olacak. Internet var ama çok kötü. Girdiğinize değmiyor. Bugünkü cep telefonlarınız çok daha iyi performans verecektir. Oyun önerilerine sonra değineceğim.

Sual 3: Oyun önerebilir misiniz?

Elbette. Liste, aklıma geldikçe güncellenecek.

L.A. Noire
RDR
GTA IV
GTA V
Uncharted 1-2-3
Batman: Arkham Asylum
Batman: Arkham City
LittleBigPlanet 1-2-3
The Last of Us
Portal 2
BioShock Unfinity
CoD serisi (Oyunun son iyi dönemleri)
MGS 4: Guns of Patriots
GoW 3
GoW: Collection
AC serisi
Dishonored
Burnout Paradise
Max Payne 3
Heavy Rain
South Park: Stick of Truth
Borderlands
Brutal Legend
Lego oyunları
ModNation Racers
Prototype
Mirror's Edge
Dante's Inferno
Medal of Honor: Airborne
Mafia 2
Spec Ops: The Line
Alice Madness Returns
The Elder Scrolls V: Skyrim
Mass Effect 1-2
Dishonored
BioShock: Infinite
Middle Earth: Shadow of Mordor
NBA Jam

GTA IV'ü ayrı tutuyorum. Kendisi bana kalırsa GTA serisinin en iyi oyunudur ve bir başyapıttır. Instagram'da sevdiğim bir hesap var. Bu oyuncu ve lüksü seven arkadaş, konsolları ile sanat yapıyor. GTA IV paylaşımı. Bunu görünce tekrar gaza geldim diyebilirim.

Sual 4: Multiplayer oynamak istiyorum. Sunucular ne durumda?

Bu soruyu soran arkadaşlara kötü bir haberim var. Sunucular bazı oyunlarda kapandı. Açık olanlar ise çok kötü durumda. Gerçekten sunucular boş. Bu konuda keyif alabileceğinizi düşünmüyorum. Alacaksanız kendiniz takılın.

Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Kafanıza takılan bir şey varsa sorun.

Almaya değmez çünkü aldıktan sonra buradan; keşke PS4 alsaydım demek için yine konu açarsın, fark var alacaksan PS4 almanı tavsiye ederim oyun oynamak daha başarılı. Fifa oynamak bile daha iyi

@Arleigh Burke Listede Blur olmaması üzdü.

Tek başına bir anlamı yok ama Split Screen ile MP oynamak çok zevkli oluyor :)

Ayrıca CoD derken birde ayrıca Black Ops serisinden ve Split Screen ile MP oynaması, zombilere karşı silahla savaşmak falan. Güzel ama oynayacak biri lazım :)

Almaya değmez çünkü aldıktan sonra buradan; keşke PS4 alsaydım demek için yine konu açarsın, fark var alacaksan PS4 almanı tavsiye ederim oyun oynamak daha başarılı. Fifa oynamak bile daha iyi
Hocam ben konsol aramıyorum şuan. PS3 alınır mı diyen arkadaşlara yardımcı olmak için açtım konuyu. Yoksa PS4 varken PS3’ün yüzüne bakmam bu devirde.

Aslında serverlar okadar kötü değil ilk call of duty black ops bile oynanıyor hala gta 5 içinde geçerli fakat serverları hileden geçilmiyor oynanmıyor

GTA 4 en kötü GTA oyunu. Sürüş zevki yok. Arabalar takoz gibi. Arabayı 10 kilometreye düşürmezsen araba dönmüyor. Frene basarken araba dönmüyor. Oyun kasmaktan oynatmıyor(PS3'te!). Render Distance GTA V'nin 1/4'ü bile değil. Dibimdeki nesneler bulanık görünüyor. Silahlar zaten boncuklu silah gibi. Kamera açısı arkaya alınmıyor. Illaki yandan oynayacaksın.

GTA 4 en kötü GTA oyunu. Sürüş zevki yok. Arabalar takoz gibi. Arabayı 10 kilometreye düşürmezsen araba dönmüyor. Frene basarken araba dönmüyor. Oyun kasmaktan oynatmıyor(PS3'te!). Render Distance GTA V'nin 1/4'ü bile değil. Dibimdeki nesneler bulanık görünüyor. Silahlar zaten boncuklu silah gibi. Kamera açısı arkaya alınmıyor. Illaki yandan oynayacaksın.
Şahsen benim de en sevdiğim GTA oyunudur. New York'u daha çok seviyorum ayrıca şehir, Los Santos'a göre daha yaşayan bir şehir. Görüntü kalitesi öyle ama. 10 sene evvel oynadığımda ben de o tepkiyi vermiştim. Optimizasyon olarak sorunlu bir oyun maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı