PS3 alırken dolandırıldım

Ben 18 yaşından küçüğüm ben istiyorum ailem izin vermiyor. 17 yaşıma gireceğim bu eylül gidip emniyete yada savcılığa şikayette bulunabilir miyim ?

Aileniz izin vermiyorsa ya ikna etmeyi deneyeceksiniz ya da karşı tarafa savcılığa suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyeceksiniz. Eğer elinizde bilgilerde varsa bir aile büyüğünüz arayıp paranızı geri yollamaya ikna edebilir.

Dolandırıcı okuyup kahkaha atıyor olabilir şu anda. Gidin savcılığa, avukat masrafı çıkmaması; çıksa bile dolandırıcının ödemesi lazım zaten.

Geçmiş olsun. Ailenize bu sayfaları okutturun lütfen. Ülkemizde dolandırıcılık nitelikli bir suç olarak işlemiyor. Bu yüzden dolandırıcılar kendilerini ve bilgilerini saklayacak kadar akıllı davranmak zorunda hissetmiyorlar.

Peki dolandırıcılığı nasıl yapıyorlar? Basit. Biliyorlar ki dolandırılan insanların %99'u haklarını aramayacak. Özellikle de internette. Yani 100 kişi dolandırsalar, içlerinden sadece 1'i çok ciddi bir şekilde kendisini savunsa, ona da bir şekilde sus payı verseler (parasını iade etseler mesela) tamamdır. Geri kalan 99 kişi katıksız kar.

Hatta o 99 kişiye enayi muammelesi yapıp Play Station 3 yerine Play Station 1 de gönderebilirler.

Ama insanların -atıyorum- %50'si haklarını düzgünce arasaydı dolandırıcılar bu kadar rahatça bu işi yapamayacaklardı ve sayıları azalacaktı.

Babanıza söyleyin, basit (ve ücretsiz) bir kaç eylemle hem dünyayı bir dolandırıcıdan eksiltecek hem de oğlunun gururunu ve biriktirdiği parasını kurtaracak, üstelik de hakkını aramayı öğrenen/teşvik eden bir evlat yetiştirmeye bir baba olarak katkıda bulunmuş olacak.

"Ne gururu, abartmayın" derse de, kendisinin dolandırıldığını hayal etmesini söyleyin. Mesela bir VW araba gösterip, noterde kağıtta sahtecilik yapıp Şahin satsalar nasıl hissederdi. Onu sorun.

Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Reşit olsaydım şuan savcılıkta olurdum ancak aile buna izin vermiyor akşam ikna etmeyi deneyeceğim.

Tüketici hakem heyetince haklı olduğum halde babamı ikna edememiş ve bozuk bir telefona kalmıştım.

Bu biraz daha küçük ama yinede deneyeceğim.

Teşekkür ederim. Reşit olsaydım şuan savcılıkta olurdum ancak aile buna izin vermiyor akşam ikna etmeyi deneyeceğim.

Tüketici hakem heyetince haklı olduğum halde babamı ikna edememiş ve bozuk bir telefona kalmıştım.

Bu biraz daha küçük ama yinede deneyeceğim.
Son durum nedir?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı