PS4 fiyatları neden bu kadar uçuk?

@Hielah Bazen fiyatlarda doların etkisini saçma buluyorum. Çünkü örnek olarak satıcı firma gidip dolar 4 TL iken stoklarını dolduruyor. Satmaya gelince güncel kurdan satmaya kalkıyor. Yüzde milyon kâr yapmaya çalışıyorlar. Bu resmen fırsatçılık. Merak ediyorum dolar birden 2-3 TL'ye düşse, 4 TL kur ile doldurdukları stokları aynı prensiplere uyup, zararına ürün satacaklar mı? Hiç sanmıyorum. Verdiğim rakamlar örnekti tabii ki. Bu size de saçma gelmiyor mu? Şu anki kurdan stoklarını doldurupta satış yapanların fiyatlandırmalarına bir şey demiyorum tabii ki.
Hocam 4TL'den alınan Ürünü Dolar 6TL olunca 4TL'miş gibi sat bakalım. Stokların bittiğinde hem stoklarını doldurup hem de paranın artacağı kadar kazanıyor musun?

Hocam 4TL'den alınan Ürünü Dolar 6TL olunca 4TL'miş gibi sat bakalım. Stokların bittiğinde hem stoklarını doldurup hem de paranın artacağı kadar kazanıyor musun?
Aslında anlatmak istediğim kısaca döviz bahane edilip, %100 kâr amaçlı fiyatlandırmalar yapılıyor diyorum. Örneğin Vatan 4.601 TL'ye R9 3900X satıyor. İtopya 4.231 TL'den satıyor veya başka x firması daha da ucuza satabiliyor. Ayrıca çoğu firma belirlenen kur üzerinden ürün tedarik eder. Anlaşmalar yapılır. Mevcut kur 6.80 TL oldu diye, gidip o fiyattan ürün almıyorlar. Yani kendi kafalarına göre fiyatları şişirip, milleti yontma peşindeler. Tabii ki söylediğiniz de doğru fakat fiyatlandırma oranları düzgün yapılmıyor. İngilizce iktisat mezunuyum, ekonomi işleyişini az çok bilirim. Maalesef firmalarımız pek insaflı değil.

Son düzenleme:
O konuda haklısınız fakat şöyle birşey var. İtopya'nın Türkiye'de kaç mağazası var? Vatan'ın kaç mağazası var? Ödedikleri maaşlar, elektrik, su, kira gibi giderler gökten inmiyor. Ne kadar büyüksen giderin o kadar çoktur ve ona göre fiyatlandırma yaparsın.

O konuda haklısınız fakat şöyle birşey var. İtopya'nın Türkiye'de kaç mağazası var? Vatan'ın kaç mağazası var? Ödedikleri maaşlar, elektrik, su, kira gibi giderler gökten inmiyor. Ne kadar büyüksen giderin o kadar çoktur ve ona göre fiyatlandırma yaparsın.
Sadece örnek verdim. Firma isimlerinin bir önemi yok. Bilirsiniz ayağını yorganına göre uzat diye bir atasözü var. Bu mantıkla herkes büyüsün, büyük diye de fiyatları geçirsin. Yanlış bir düşünce. Bir firma diğerlerinden daha çok mağazası var, daha çok fatura ödüyor diye aynı ürünü diğer firmalardan 500-1000 TL gibi farklar koyarak satamaz. Zaten Rekabet Kurumu adında bir kurum var. Lafta "Mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti engelleyici, bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma, karar ve uygulamaları ve piyasaya hakim olan teşebbüslerin bu hâkimiyetlerini kötüye kullanmalarını önlemek, bunun için gerekli düzenleme ve denetlemeleri yaparak rekabetin korunmasını sağlamak amacıyla kurulan Kurumun ilişkili olduğu Bakanlık, Ticaret Bakanlığı'dır." açıklaması ile yer alıyor. İşlerini düzgün yaptıklarını söylemek zor. Yani sadede gelecek olursak sen bir tüketicisin, ödememen gereken fazladan tonlarca para ödüyorsun onu bil yeter. :) Çünkü burası Türkiye! İyi forumlar.

cc.PNG

Her fırsatta bunu yapıyorlar virüs geçsin yine düşer elbet.

Millet konsola hücum etti eve kapandıkça, ben de kardeşimin hatrına 15 ay garantisi kalmış ps4 slim cihaza 2350 TL bayıldı. Allah belasını versin bu fırsatçıların, ama haram ettim o cihaza ederinden fazla verdiğim kısmına. Talep arttıkça sıfır fiyatları arttı, bunu gören tatlı su kurnazları da durur mu onlar da ellerindeki cihazların fiyatını arttırdı. Hayrını görmezler inşaAllah!

Zırnık koklatmayın bunlara daha dün gibi 8-10 bin'e pro satıyorlardı sabredin ama bunlara kuruş yedirmeyin. Siz almazsanız o fiyatları mecbur düşürecekler.

Yeminle kendime olsa almazdım, kardeşim 10 gündür istiyo, uyguna temiz bulalım derken bekledikçe arttı, en son 2350 TL ikinci el cihaza verdim. Ama o para o satıcıya haram olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı