PS5 CD vs RTX 2060 sistem

PS5, RTX 3070 ile denk bir performans gösteriyor genelde sebebi ise konsola özel optimizasyon olmasından dolayı. Yani 2060 sistemde PS5 kalitesi bulamazsın. Bulsan bile bu şu anlık olur ama 2 sene sonra makas açılır 2060 yetersiz kalır.

Oyun fiyatları konusunda haklısın ama CD'li sürüm kullanıyormuşsun, madem öyle takas neden düşünmüyorsun? Oyunları 2. el al - sat, takas gibi bir sürü seçenek var. Yok ben bununla da uğraşmam dersen çalıntı hesaplarla oynayabilirsin. Bence çok yanlış karar veriyorsun PS5'ten vazgeçme :)

Sahibinden, Letgo'ya oyunlarını ilan verip takas ya da nakite çevirebilirsin. Facebook'ya da Telegram'da gruplar var alım satım için oralara girebilirsin
Kegames gibi mağazalar var değerlendirebilirsin.
Ben bu şekilde döndürüyorum çarkı yoksa mümkün değil bu ekonomide :)

Hocam, Series X kullanıyordum. Xbox'dan PS5'e geçiş yaptım. Exclusive oyunları için geçtim ama günün sonunda yeni çıkacak exclusive oyunlara 700 TL vermekte zor. Döviz kurları da çok oynamaya başladı. 2022 yılında PSN Store kur güncellemesi alırsa fiyatlar iyice yükselecek korkusu da var.
Herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Yani en azından PS5 de 600-700 TL'ye oynamaktansa, PC de 300 TL civarına oyun oynarım diye düşündüm. Konsolum için böyle bir takas teklifi gelmişti. Sizce takas yapmalı mıyım? Attan inip eşeğe binmiş gibi olmakta istemiyorum bir yandan. :) 3060 sistem almak isterdim tabi ama PS5 e kıyasla fiyatı epey bir yüksek.

Series X'den geçiş yaptığına göre senin ana amacın genel oyun değil direkt EXC oyun oynamak. Bu durumda PS5 satıp PC almanın hiçbir mantıklı yanı yok bana kalırsa.

Kesinlikle sağlar. Konsolların yavaş yavaş ortadan kalkacağını düşünüyorum.
Zaten bir çok konsol oyunu PC'ye uyarlanamaya başladı.
(Çok daha efektif olursun)
Hayır, hikaye tarzı oyun geliştiricileri pc ye çıkarttıkları oyunun korsan yüklenmesinden dolayı konsollar üzerine yoğunlaşmaya başladılar. Hatta bir gün konsollara klavye mouse da getirecekler.
Gelecekte Konsollar tek model çıkmayacak. Mesela PS8'in 4 versiyonu felan olur. Aynı rtx 3060, 3070, 3080, 3090 gibi çünkü oyunlar sadece konsollara çıktığından bazıları yine pc deki performansı ister.

Hayır, hikaye tarzı oyun geliştiricileri PC'ye çıkarttılar oyunun korsan yüklenmesinden dolayı konsollar üzerine yoğunlaşmaya başladılar. Hatta bir gün konsollara klavye mouse da getirecekler.
Gelecekte Konsollar tek model çıkmayacak. Mesela PS8'in 4 versiyonu falan olur. Aynı RTX 3060, 3070, 3080, 3090 gibi çünkü oyunlar sadece konsollara çıktığından bazıları yine PCdeki performansı ister.

Gelecek bulut tabanlı oyunculuk olacak bence. Fiziksel anlamda konsol, kasa devri bitecek gibi.

Sizin dediğiniz çok uzak gelecek.

GeForce NOW, Google Stadia gibi şeyler geçen senelerde varlığını gösterdi. Bizim ülkemiz için diyorsan doğru evet bize uzak bu internet alt yapısıyla :) AMD FSR, NVIDIA DLSS gibi teknolojiler de donanıma ihtiyaç kalmadan çözünürlük ve FPS artışı sağlıyor. Yani alakası yok ama artık bu şunu gösteriyor bence: Fiziksel bir ekran kartına çok da gerek olmayacak.

6-7 senede ben dediğim gibi zannetmiyorum.

Hayır, hikaye tarzı oyun geliştiricileri pc ye çıkarttıkları oyunun korsan yüklenmesinden dolayı konsollar üzerine yoğunlaşmaya başladılar. Hatta bir gün konsollara klavye mouse da getirecekler.
Gelecekte Konsollar tek model çıkmayacak. Mesela PS8'in 4 versiyonu felan olur. Aynı rtx 3060, 3070, 3080, 3090 gibi çünkü oyunlar sadece konsollara çıktığından bazıları yine pc deki performansı ister.
Konsola klavye mouse gelirse aşırı saçmalarlar.

Series X'den geçiş yaptığına göre senin ana amacın genel oyun değil direkt exc oyun oynamak. Bu durumda PS5 satıp PC almanın hiçbir mantıklı yanı yok bana kalırsa.

Evet, exc. oyunları oynamaktı ama Playstationa çıkışından 2 sene sonra olsa da PC'ye çıkışını gerçekleştirmeye başlayan oyunlar var. Zaten bu fiyatlarda yeni çıkacak oyunları çıkar çıkmaz PS5 de oynamam zor. Yine bir süre indirim bekleyeceğim. 2022 de fiyat artışı olacağını düşünürsek Ps5 de oyun alıp oynamak zor olacak. Aynı şekilde Xbox kullanırken de sık sık oyun alıyordum. İstediğim oyunlar anlık Gamepasse gelmiyordu. Madem bu kadar oyun alacağım PS5 e geçeyim madem demiştim ve geçtim. PC'de daha uygun fiyata oyun oynarım düşüncesiyle böyle bir geçiş yapmayı planlamıştım. Ama RTX 2060 işimi görmeyecekse PS5 ile devam ederim.
PS5, RTX 3070 ile denk bir performans gösteriyor genelde sebebi ise konsola özel optimizasyon olmasından dolayı. Yani 2060 sistemde PS5 kalitesi bulamazsın. Bulsan bile bu şu anlık olur ama 2 sene sonra makas açılır 2060 yetersiz kalır.

Oyun fiyatları konusunda haklısın ama CD'li sürüm kullanıyormuşsun, madem öyle takas neden düşünmüyorsun? Oyunları 2. el al - sat, takas gibi bir sürü seçenek var. Yok ben bununla da uğraşmam dersen çalıntı hesaplarla oynayabilirsin. Bence çok yanlış karar veriyorsun PS5'ten vazgeçme :)

Sahibinden, Letgo'ya oyunlarını ilan verip takas ya da nakite çevirebilirsin. Facebook'ya da Telegram'da gruplar var alım satım için oralara girebilirsin.
Kegames gibi mağazalar var değerlendirebilirsin.
Ben bu şekilde döndürüyorum çarkı yoksa mümkün değil bu ekonomide :)

Yani kardeşlik gibi bir sistemde söz konusu... Kardeşlik yaptığım biride var ama alınacak oyunlarda hemfikir olamıyoruz. Bir işe yaramıyor o yüzden. Mesela elden ring alalım diyorum arkadaşa uymuyor. Gidip 600 TL veresimde gelmiyor :D. İngiltere mağazasında vs 80 euro oyunlar. Yeni çıkan oyunların (Sony exc. Olanlar) fiyatlarında TR'ye özel 70 euro olma durumu var. Ben, 2022 de Sony'nin bu konuda kesin bir değişiklik yapacağını düşünüyorum. Euro ve dolar bu kadar artarken 2022 de bu fiyatları sabit tutmayacaktır... Ama RTX 2060, PS5'in çok uzağında kalıyorsa PC'ye geçme işini biraz daha ertelerim.
Tercih gene sana kalmış ama ben bile 3 yıl önce 7600 lira (o zamana göre büyük para) verip aldığım bilgisayarım güncel oyunları 20-30 FPS ile açmaya başlayınca ben o zaman niye buna para verdim deyip 3000 liraya PS4 aldım. Onunla da güncel oyunları yakın değerlerde oynuyorum. Çok komik.

Bu arada PS5 4K ile çıkmış ise gelecek oyunları bile 4K destekleyeceğini düşünüyorum. Sony bunu hiçbir zaman bozmadı. Oyunlar konsollara göre tasarlanıp optimize edildiği için bu asla şaşmıyor.

Çok keyifli videoyu bir izle derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk fırsatta izleyeceğim. Ben Sony'e her konuda güvenemiyorum maalesef. Yani 4K, 60 FPS vaadini verdiklerinde nereden downgrade yapacaklarını bilmiyorum. Texturedan mı kısarlar, RTX mi kapalı olur bilemiyorum. Yani şu an Demon's Souls oynuyorum. 4K quality yapıyorum ve 30 FPS çalıştırıyor. 3-4 yıl sonra çıkacak oyunlarda nasıl bir performans verir bilemiyorum. Pro versiyonu çıkacaktır muhtemelen. Yani ben cihazın RTX açıkken 4K ve 60FPS sunmasını bekliyordum ama şu anki oyunlarda da 30FPS değerlerinde oynuyorum.

Şu ana kadar aşağıdaki oyunları 4K kalite modunda çalıştırmayı denedim;

*Demon's souls.
*Spider man Remastered.
* AC Valhalla.
* Cyberpunk 2077.
* Last of Us Remastered.
* Control (RTX için özellikle denedim)

Bu oyunların hepsi 4K çözünürlük ve RTX için kalite moduna aldığımda 30 FPS değerlerini verdi. Çoğu da yeni oyun ve özellikle demon's soul ve Spider-Man PS5'e özel optimize edilmiş exc. Oyunlar.

Quality modu kapatıyorum ben o yüzden. RTX kapatıp performance mod a alıyorum. Öyle 60 FPS veriyor. Dolayısıyla halihazırda bu ayarlarda oynayacaksam RTX 2060 gibi bir sisteme geçebilirim diye düşündüm ama PS5'den daha geride olduğu söylenince ikilemde kaldım.

Son düzenleme:
Evet, exc. Oyunları oynamaktı ama Playstationa çıkışından 2 sene sonra olsa da PC'ye çıkışını gerçekleştirmeye başlayan oyunlar var. Zaten bu fiyatlarda yeni çıkacak oyunları çıkar çıkmaz PS5 de oynamam zor. Yine bir süre indirim bekleyeceğim. 2022 de fiyat artışı olacağını düşünürsek PS5 de oyun alıp oynamak zor olacak. Aynı şekilde Xbox kullanırken de sık sık oyun alıyordum. İstediğim oyunlar anlık Game Pass'e gelmiyordu. Madem bu kadar oyun alacağım PS5'e geçeyim madem demiştim ve geçtim. PC'de daha uygun fiyata oyun oynarım düşüncesiyle böyle bir geçiş yapmayı planlamıştım. Ama RTX 2060 işimi görmeyecekse PS5 ile devam ederim.

Yani kardeşlik gibi bir sistemde söz konusu... Kardeşlik yaptığım biride var ama alınacak oyunlarda hemfikir olamıyoruz. Bir işe yaramıyor o yüzden. Mesela elden ring alalım diyorum arkadaşa uymuyor. Gidip 600 TL veresimde gelmiyor :D. İngiltere mağazasında vs 80 euro oyunlar. Yeni çıkan oyunların (Sony exc. Olanlar) fiyatlarında TR'ye özel 70 euro olma durumu var. Ben, 2022 de Sony'nin bu konuda kesin bir değişiklik yapacağını düşünüyorum. Euro ve dolar bu kadar artarken 2022 de bu fiyatları sabit tutmayacaktır... Ama RTX 2060, PS5'in çok uzağında kalıyorsa PC'ye geçme işini biraz daha ertelerim.

İlk fırsatta izleyeceğim. Ben Sony'e her konuda güvenemiyorum maalesef. Yani 4K, 60 FPS vaadini verdiklerinde nereden downgrade yapacaklarını bilmiyorum. Texturedan mı kısarlar, RTX mi kapalı olur bilemiyorum. Yani şu an Demon's Souls oynuyorum. 4K quality yapıyorum ve 30 FPS çalıştırıyor. 3-4 yıl sonra çıkacak oyunlarda nasıl bir performans verir bilemiyorum. Pro versiyonu çıkacaktır muhtemelen. Yani ben cihazın RTX açıkken 4K ve 60FPS sunmasını bekliyordum ama şu anki oyunlarda da 30FPS değerlerinde oynuyorum.

Şu ana kadar aşağıdaki oyunları 4K kalite modunda çalıştırmayı denedim;

*Demon's souls.
*Spider man Remastered.
* AC Valhalla.
* Cyberpunk 2077.
* Last of Us Remastered.
* Control (RTX için özellikle denedim)

Bu oyunların hepsi 4K çözünürlük ve RTX için kalite moduna aldığımda 30 FPS değerlerini verdi. Çoğu da yeni oyun ve özellikle demon's soul ve Spider-Man PS5'e özel optimize edilmiş exc. Oyunlar.

Quality modu kapatıyorum ben o yüzden. RTX kapatıp performance mod a alıyorum. Öyle 60 FPS veriyor. Dolayısıyla halihazırda bu ayarlarda oynayacaksam RTX 2060 gibi bir sisteme geçebilirim diye düşündüm ama PS5'den daha geride olduğu söylenince ikilemde kaldım.

Bu şeyler şu anlık diyelim: Daha konsolun gücünü tam kullanan oyunlar gelmedi. Hatta örneğin Cyberpunk zaten PS4 sürümü Haliyle PS4 Pro'yu taklit ediyor. Valhalla zaten Allah'a emanet ben de oynuyorum kendi PS5'imde bende kasıyor bile ara ara.
TLOU Remastered da zaten PS4 oyunu.

Yani daha bu konsollara AMD FSR desteği de gelecek. Haliyle hiç Pro'ya falan gerek kalmadan artık 4K 60FPS+ RTX standart olur diye düşünüyorum. Dert etme o yüzden :)

Vallahi oyun oynamak istiyorsan 600 de 700 de veresin gelecek :)
Kardeşliği falan boş ver derim. Örnek A oyunu aldın fiyatı 600TL olan bir oyun olsun. Kardeşlik yaptığını var say 300'e sana geldi. Dijital olduğu için ebediyen sende kalıyor ondan sonra. Ama CD ile aldığını var say gittin kendin 600'e verdin aldın. Bitirdin arkadaşına da verdin (dijİtal PS5 kullanmıyorsa) o da taktı oynadı. Sonra gittin bunu 450-500 arasına sattın. 100TL'ye ikiniz de oynamış oluyorsunuz tek kişiye 50TL gibi düşüyor. Mantıklı değil mi sence de? 300 nerede 50TL nerede?

Yani biz böyle yapıyoruz. Mesela A oyununu ben alıp arkadaşa verdiysem diğer B oyununu da arkadaş alıyor bitirince bana veriyor sonra kendi satıyor :) bu da kardeşlik bir nevi.

Kendin kimseye vermesen bile 100-150TL'ye en kötü kapatırsın. Hatta satmaktan ziyade takas daha mantıklı. 1 kere 600 verdin mi ohoo döndür babam döndür. Dengi oyunlarla takaslar durursun veya dengi değilse üste-alta üç beş kuruş verir ya da alırsın.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Tercih senin.

Son düzenleme:
PS5'den PC'ye geçmeyi düşünüyorsanız exc. oyunlar sizin için pek önemli değil öyleyse.

2060'lı bir PC yerine ben sizin yerinizde olsam PS5'i satıp Series X alırdım. Üstüne bir de Gamepass Ultimate temiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı