PS5 CD vs RTX 2060 sistem

infernalseth

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şu an elimde PS5 CD modeli mevcut. Ancak oyun fiyatlarından dolayı masaüstü sisteme geçiş yapmayı düşünüyorum.

PS5 performansından çok memnunum. Açıkçası daha düşük performans verecek bir sisteme de geçiş yapmayı istemiyorum. Performans olarak RTX 2060 ve Ryzen 5 3600 temelli bir sistem PS5'den daha iyi bir deneyim sunabilir mi? 1080p çözünürlükte RTX açıkken 60 üzeri FPS vermesi benim için yeterlidir. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum.

2060'lı bir sistem PS5'den daha iyi bir oyun deneyimi sunamaz. Konsollar oyun amacıyla üretildiği için optimizasyonu da ayrı oluyor elbette. 4K kabiliyetine girmiyorum zaten. Oyun fiyatlarından şikayetçiysen senin yerinde olsam Series X alırım. GamePass Ultimate ile EA oyunları dahil pek çok oyunu oynayabilirsin. Tarayıcısı da var. Dizi-film işlerini de halledebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Şu an elimde PS5 CD modeli mevcut. Ancak oyun fiyatlarından dolayı masaüstü sisteme geçiş yapmayı düşünüyorum.

PS5 performansından çok memnunum. Açıkçası daha düşük performans verecek bir sisteme de geçiş yapmayı istemiyorum. Performans olarak RTX 2060 ve Ryzen 5 3600 temelli bir sistem PS5'den daha iyi bir deneyim sunabilir mi? 1080p çözünürlükte RTX açıkken 60 üzeri FPS vermesi benim için yeterlidir. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum.
PS5 konsolunuz daha uzun ömürlü olacaktır. Zaten her oyunda RTX yok ancak RTX 2060'ın bu konudaki yeterliliği de vasatın altında. DLSS ile bazı durumları kurtarabilirsiniz. He GeForce Now gibi ekstraları aktif ederseniz işin rengi değişir.

2060, RTX modellerinin giriş seviye kartı.
RTX açıkken 60 FPS üstü vermesi zor.
Ancak PS oyun fiyatları da gerçekten aşırı yüksek.
Bu doğru RTX 2060 yerine 3060 tercih edebilir en azından 2K deneyimi çok daha iyi.
İleride 1 çift kol alıp güzel de bir monitör çekersen bilgisayarı da PS'ye çevirmiş olur.

Metaverse adımları ve VR çalışmaları PS'ın çok daha ilerisinde bir teknoloji insanlar yavaş yavaş bunlara yönelmeye başlıyor. Ben de düşünmüyor değilim.

2060, RTX modellerinin giriş seviye kartı.
RTX açıkken 60 FPS üstü vermesi zor.
Ancak PS oyun fiyatları da gerçekten aşırı yüksek.
Bence en mantıklısı seris X + Game Pass.

Hocam, Series X kullanıyordum. Xbox'dan PS5'e geçiş yaptım. Exclusive oyunları için geçtim ama günün sonunda yeni çıkacak exclusive oyunlara 700 TL vermekte zor. Döviz kurları da çok oynamaya başladı. 2022 yılında PSN Store kur güncellemesi alırsa fiyatlar iyice yükselecek korkusu da var.
Herkese cevapları için teşekkür ediyorum. Yani en azından PS5 de 600-700 TL'ye oynamaktansa, PC de 300 TL civarına oyun oynarım diye düşündüm. Konsolum için böyle bir takas teklifi gelmişti. Sizce takas yapmalı mıyım? Attan inip eşeğe binmiş gibi olmakta istemiyorum bir yandan. :) 3060 sistem almak isterdim tabi ama PS5 e kıyasla fiyatı epey bir yüksek.

Bu bilgisayara belki de PS5'den bile fazla para verip toplayacaksın. Ama bu bilgisayar 5 - 6 yıl sonra güncel oyunları açmaya zorlanırken PS5 hala güncel oyunları açıyor olacak.

Böyle bir ekonomide 10 bin lira verip PS5 alıp 7 - 8 yıl kafanı rahat ettirmek daha mantıklı geliyor.

Bunu da hesaba kat.

Ayrıca oyun dünyası artık 4k çözünürlüğe doğru gidiyor. RTX 2060 yada 3060 gibi giriş seviye kartlar güncel oyunlarda bile 4K'da temiz bir performans sunamıyor. Bundan birkaç yıl sonra ne olur belli değil. RTX konusunu katmıyorum bile.

Not: Konsol fanboyu değilim. Keşke ekonomi müsaade etse de sürekli güncel bir bilgisayar toplayabilse herkes. Konsollar asla bilgisayarın verdiği özgürlüğü ve tadı veremez.

Oyun konusunda da birkaç tane kutulu oyun alıp bunları takas yolu ile değiştirerek çoğu oyunu sırayla oynayabilirsin.

Son düzenleme:
Bu bilgisayara belki de PS5'den bile fazla para verip toplayacaksın. Ama bu bilgisayar 5 - 6 yıl sonra güncel oyunları açmaya zorlanırken PS5 hala güncel oyunları açıyor olacak.

Böyle bir ekonomide 10 bin lira verip PS5 alıp 7 - 8 yıl kafanı rahat ettirmek daha mantıklı geliyor.

Bunu da hesaba kat.

Ayrıca oyun dünyası artık 4K çözünürlüğe doğru gidiyor. RTX 2060 ya da 3060 gibi giriş seviye kartlar güncel oyunlarda bile 4K'da temiz bir performans sunamıyor. Bundan birkaç yıl sonra ne olur belli değil. RTX konusunu katmıyorum bile.

Not: Konsol fanboyu değilim. Keşke ekonomi müsaade etse de sürekli güncel bir bilgisayar toplayabilse herkes. Konsollar asla bilgisayarın verdiği özgürlüğü ve tadı veremez.

Oyun konusunda da birkaç tane kutulu oyun alıp bunları takas yolu ile değiştirerek çoğu oyunu sırayla oynayabilirsin.

Merhaba,

Dijital oyun satın alımı pek yapmıyorum zaten. Hala kutulu oyun alıp oynarım ama arşiv gibi bir huyumda var maalesef. O yüzden pek satasım gelmiyor. PS3, PS2, hatta bazı Nintendo 64 ve snes oyunlarımı bile hala saklarım. :D çünkü geriye dönüp o oyunları tekrar oynamak istediğim oluyor. Bu arada tabii ülkenin ekonomik şartlarını göz önüne alarak bir yerden kısmak gerekiyor. O yüzden PS5'i satıp böyle bir masaüstü sisteme geçmek istedim.

Yani PS5'in de 2 yıl sonra çıkacak oyunlarda 4K 60FPS verebileceğini pek sanmıyorum. O yüzden 4K çözünürlükten bağımsız olarak 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda RTX açabileyim benim için yeterli. Bunu PS5 de yapabiliyorum ama oyun alırken maddi olarak zorlanıyorum. Gönül ister en az RTX 3070 sistem almak ama fiyatlar çok yüksek.

Şu an PS5 de 4K için quality mod açıyorum ve birçok oyunda 30 FPS oynuyorum. Spider - man Remastered, AC Valhalla, Cyberpunk, Demon's Souls hatta Last of Us Remastered bile 4K quality açtığımda 30FPS çalışıyor. Oyunları uygun fiyata alabileyim, 60 FPS olsun, RTX olsun, gerekirse 1080p olsun derdindeyim. Bunu RTX 2060 yapamıyorsa eğer PS5 ile devam ederim.

Merhaba,

Dijital oyun satın alımı pek yapmıyorum zaten. Hala kutulu oyun alıp oynarım ama arşiv gibi bir huyumda var maalesef. O yüzden pek satasım gelmiyor. PS3, PS2, hatta bazı Nintendo 64 ve snes oyunlarımı bile hala saklarım. :D çünkü geriye dönüp o oyunları tekrar oynamak istediğim oluyor. Bu arada tabii ülkenin ekonomik şartlarını göz önüne alarak bir yerden kısmak gerekiyor. O yüzden PS5'i satıp böyle bir masaüstü sisteme geçmek istedim.

Yani PS5'in de 2 yıl sonra çıkacak oyunlarda 4K 60FPS verebileceğini pek sanmıyorum. O yüzden 4K çözünürlükten bağımsız olarak 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda RTX açabileyim benim için yeterli. Bunu PS5 de yapabiliyorum ama oyun alırken maddi olarak zorlanıyorum. Gönül ister en az RTX 3070 sistem almak ama fiyatlar çok yüksek.

Şu an PS5 de 4K için quality mod açıyorum ve birçok oyunda 30 FPS oynuyorum. Spider - man Remastered, AC Valhalla, Cyberpunk, Demon's Souls hatta Last of Us Remastered bile 4K quality açtığımda 30FPS çalışıyor. Oyunları uygun fiyata alabileyim, 60 FPS olsun, RTX olsun, gerekirse 1080p olsun derdindeyim. Bunu RTX 2060 yapamıyorsa eğer PS5 ile devam ederim.
Tercih gene sana kalmış ama ben bile 3 yıl önce 7600 lira (o zamana göre büyük para) verip aldığım bilgisayarım güncel oyunları 20-30 fps ile açmaya başlayınca ben o zaman niye buna para verdim deyip 3000 liraya PS4 aldım. Onunla da güncel oyunları yakın değerlerde oynuyorum. Çok komik.

Bu arada PS5 4K ile çıkmış ise gelecek oyunları bile 4K destekleyeceğini düşünüyorum. Sony bunu hiçbir zaman bozmadı. Oyunlar konsollara göre tasarlanıp optimize edildiği için bu asla şaşmıyor.

Çok keyifli videoyu bir izle derim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı