PS5 standart Edition digital vs Slim digital

@KİNGSEMİH

Performans açısından pek fark yok. Dış farkları Slimin daha fazla ısınması ve fan sesi çıkarması.
Sanırım Fat kasa alıp, altındaki dik tutma aparatıyla kullanmakta daha mantıklı gibi ama bilemedim. Slim daha az yer kaplıyor felan deniyor ama aynı zamanda dediğiniz gibi fan sesi çıkarıyordur fakat sesi çok mu yoksa normal mi, o önemli benim için. Yani uzaktan oynarken ya da yanından biri geçerken o sesi rahatlıkla duyabilir mi acaba

PS4 Pro çıktığında PS4 Pro için çıkan her oyun PS4 için çıkacağının sözünü vermişti Sony bu yüzden PS4 Pro'nun gücü yetse dahi PS4'ün açamayacağı oyunlar olacağı için Sony burada sözünü yemek istemedi. PS5 Pro için verilen böyle bir söz var mı?

Bunun sözle ilgisi yok hocam. Buçuklu konsol kendi nesli bittiğinde bitmiş oluyor. Kaldı ki üretimi de duruyor. 2020 yılında PS5 ile beraber PS4 Pro'nun üretimi durmuştu. Üstte açıkladım zaten.

PS5 Pro için verilen böyle bir söz var mı? Bilgisayarda bu teknolojilerle neler yapılabildiğini biliyoruz sence bu tarz bir teknoloji barındıran cihazın fişi 3 yılda çekilebilir mi?

Tıpkı NVIDIA'da olduğu gibi DLSS 2-3 gibi PSSR'ı da zamanla Sony geliştire geliştire önümüze sunsa zaten bir sonraki PS6 ile gelecek olan PSSR2 olsun örneğin onu PS5 Pro'ya vermeyecek. Verseydi şu anki PSSR'ı düz PS5'e de verirdi. Burada her şey ticari açıdan geçiyor. Seni anlıyorum ama görünen köy de belli kabul edelim. Umarım olmaz herkes her oyuna uzun süre erişsin elbette. Ancak buçuklu konsollar biraz daha ânı iyileştirmelik konsollar uzun vadeli değiller. Elbette misal 2030'da çıkan sağlam bir oyun hem PS5, hem PS5 Pro'ya geldiğinde belki de Sony uyarı geçip "tavsiye edilen Pro'da oynamanız der" ama PS5'e de çıkacak neticede. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Buçuklu konsol kendi neslinden koparak sadece kendi başına oyun alacaksa PS6 satışlarını etkiler bu durum. Dediğim gibi kalan 3 seneyi biraz daha iyi bir oyun deneyimi yaşatmak için çıkıyor sadece.

Cihazı alan arkadaşlar kendilerini kızdırmayacak şeyler bekliyor gibi duruyor

Neden kızalım? Konsola bir garezimiz yok ki gelecekse birçok insan da geçer zaten. Pro gelirse büyük ihtimal ülkemize geldiği ilk parti ile stok kovalayıp alacak olanlardan birisiyim bende. Batan çıkan yok kimseye. Şu algından vazgeç dostum. Üstte yazdıklarımı anlamadıysan tekrar okumanı öneririm.

Son düzenleme:
fakat sesi çok mu yoksa normal mi, o önemli benim için. Yani uzaktan oynarken ya da yanından biri geçerken o sesi rahatlıkla duyabilir mi acaba
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki Slim ile Fat arasında çok fark var mı acaba? Sizce hangisini tercih etmeliyim. Fan sesi tarzı olayların SLI'mde daha çok yaşandığı doğru mu ya da doğruysa gerçekten rahatsız eder mi? Bilgisayardaki gibi bir fan sesi olmadığı sürece bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum konsol tarafında. @KİNGSEMİH

Fark yok hocam. Şimdi PS5'lerde farklı tip fan modelleri var. Bu da biraz şans işi açıkçası. Ama genel anlamda hiç zorlayan bir oyun olmadığı için bugüne kadar fan sesi olmadı. Ancak hem fat hem Slim kasada bobin sesi var.
Bu bobin sesinin örnek videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Her PS5'te var kaçar yok. Sadece kimisinde çok şiddetli kimisinde az. Bu videolarda telefon mikrofonu olduğu için bayağı ses almış. Bu yüzden çok gibi duruyor normalde yakına girdiğinizde duyulan ses.
Nidec fan biraz daha üfleme sesi verir. Ama Delta fana göre 1-2 derece daha iyi soğutur.
Örneklerde fat kasa var ama gerek Slim gerek fat ikisinde de durum değişmedi aynı.

Sanırım Fat kasa alıp, altındaki dik tutma aparatıyla kullanmakta daha mantıklı gibi ama bilemedim. Slim daha az yer kaplıyor falan deniyor ama aynı zamanda dediğiniz gibi fan sesi çıkarıyordur fakat sesi çok mu yoksa normal mi, o önemli benim için. Yani uzaktan oynarken ya da yanından biri geçerken o sesi rahatlıkla duyabilir mi acaba?

Hayır ses şiddetleri ikisinin de aynı hocam. PS5 genel anlamda sesli bir konsol zaten ama fan sesi değil bobin sesi yüzünden. Bu "bzz" sesi bobin sesi oluyor işte. Şiddetine göre de şans her PS5'te aynı şiddette değil. Ama az şiddetli olanında bile duyulabilir TV sesi kısıksa.

Ekleme: Nidec fan tipi PS5'ler üfleme sesi de olduğu için bobin sesini bastırıyor. Delta fan en sessiz olanı hiç sesi yok baştaki videodaki cihaz delta fanlı. Onda bobin sesi daha net geliyor.

Fark yok hocam. Şimdi PS5'lerde farklı tip fan modelleri var. Bu da biraz şans işi açıkçası. Ama genel anlamda hiç zorlayan bir oyun olmadığı için bugüne kadar fan sesi olmadı. Ancak hem fat hem Slim kasada bobin sesi var.
Bu bobin sesinin örnek videosu:
Her PS5'te var kaçar yok. Sadece kimisinde çok şiddetli kimisinde az. Bu videolarda telefon mikrofonu olduğu için bayağı ses almış. Bu yüzden çok gibi duruyor normalde yakına girdiğinizde duyulan ses.
Nidec fan biraz daha üfleme sesi verir. Ama Delta fana göre 1-2 derece daha iyi soğutur.
Örneklerde fat kasa var ama gerek Slim gerek fat ikisinde de durum değişmedi aynı.

Hayır ses şiddetleri ikisinin de aynı hocam. PS5 genel anlamda sesli bir konsol zaten ama fan sesi değil bobin sesi yüzünden. Bu "bzz" sesi bobin sesi oluyor işte. Şiddetine göre de şans her PS5'te aynı şiddette değil. Ama az şiddetli olanında bile duyulabilir TV sesi kısıksa.

Ekleme: Nidec fan tipi PS5'ler üfleme sesi de olduğu için bobin sesini bastırıyor. Delta fan en sessiz olanı hiç sesi yok baştaki videodaki cihaz delta fanlı. Onda bobin sesi daha net geliyor.
Peki sizce hangisini tercih etmeliyim ? Nidec fan ya da Delta fan tercihini nasıl yapıyoruz ? O da mı şans işi yoksa koduna göre mi satılıyor ?

Peki sizce hangisini tercih etmeliyim? Nidec fan ya da Delta fan tercihini nasıl yapıyoruz? O da mı şans işi yoksa koduna göre mi satılıyor?

Fan tipi şans işi. Model numarasıyla ilgisi yok o yüzden. Ben şu an alıyor olsam hangisi ucuzsa onu alırdım. Fiyatlar aynıysa Fat kasa alırdım sebebi ise dik tutma ayağı çıkıyor ve bence daha yakışıklı tasarımı var.

Fan tipi şans işi. Model numarasıyla ilgisi yok o yüzden. Ben şu an alıyor olsam hangisi ucuzsa onu alırdım. Fiyatlar aynıysa Fat kasa alırdım sebebi ise dik tutma ayağı çıkıyor ve bence daha yakışıklı tasarımı var.
Şunu buldum bakalım muhtemelen bunu getirtirim. Slim versiyon 5€ felan daha ucuz sadece, dediğiniz gibi bende ayaktan dolayı onu tercih edebilirim.

Şunu buldum bakalım muhtemelen bunu getirtirim. Slim versiyon 5€ falan daha ucuz sadece, dediğiniz gibi bende ayaktan dolayı onu tercih edebilirim.

Güzel hocam. Bu arada hangi fan tipi hoşunuza gitti üsttekilerden? İki fan için de bobin sesiyle birlikte çıkan ses desibel şiddetleri neredeyse aynı. Buna çok takılmayın.

Güzel hocam. Bu arada hangi fan tipi hoşunuza gitti üsttekilerden? İki fan için de bobin sesiyle birlikte çıkan ses desibel şiddetleri neredeyse aynı. Buna çok takılmayın.
Çok dikkat etmedim o kadarına açıkçası. PS5 fat kasa, arkadaşta vardı ara sıra Fifa 24 oynuyoruz 4-5 kişilik grup şeklinde, tabii orada sohbet muhabbet döndüğü için farketmedim belki ama hiç fan sesi duymadım. Benim oturacağım yer 5-6 metre uzaklıkta olacak haliyle fan sesiyle ilgili bir problemim olmaz gibi.

Geri
Yukarı