PS5'te 120 Hz alamıyorum

mhsn1903

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. PS5'te 120Hz alamıyorum. G3223Q Dell monitörü kullanıyorum monitör 144Hz destekliyor normalde ama ben PS5'te 120Hz alamıyorum sorunun ne olduğunu bilen var mı?

20230921_134339.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de şuna dikkat çekmek isterim, monitördeki HDMI portu 2.1 destekli mi? Belki sorun budur. Genelde pahalı monitörlerde var HDMI 2.1 çünkü.

O zaman şöyle bir şey önereceğim. PS5'te ayarlara ve video ayarlarına girin 1440p çıkışı test et seçeneğine tıklayın. Bu seçenek ilginç bir şekilde çıkışı genel olarak test ediyor, sadece 1440p değil. Test ettikten sonra bağlanan monitör/TV'nin ne gibi özelliklere sahip olduğunu algılayıp ona göre çıkış veriyor. Bende bir sorun vardı bunun gibi ama tam hatırlamıyorum, bunu yapınca çözüldü.

Şu an aklıma geldi. Menüde gezinirken zaten 4K 120 Hz olarak görüntü almıyorsunuz. 120 Hz Çıkış seçeneğiniz Otomatik'se (zaten sadece Kapalı ve Otomatik var) desteklenen oyunlarda kendisi açıyor. O yüzden ayarlardan baktığınızda o ekranda hep 4K 60 Hz olarak göreceksiniz. Fakat 120 Hz destekleyen bir oyuna girip monitörün kendi Hz göstergesi varsa ve onu açarsanız, o zaman 120 Hz olduğunu görebilirsiniz.

Evet bendeki monitör 360Hz ama HDMI girişi ise 1.3, 144 Hz destekliyor.

O zaman DisplayPort ile bağlantı yaparsanız daha yüksek yenilenme hızları alırsınız. Bu konsol için geçerli değil tabii, konsollarda sadece HDMI çıkışı var, DisplayPort yok.

Şu an aklıma geldi. Menüde gezinirken zaten 4K 120 Hz olarak görüntü almıyorsunuz. 120 Hz Çıkış seçeneğiniz Otomatik'se (zaten sadece Kapalı ve Otomatik var) desteklenen oyunlarda kendisi açıyor. O yüzden ayarlardan baktığınızda o ekranda hep 4K 60 Hz olarak göreceksiniz. Fakat 120 Hz destekleyen bir oyuna girip monitörün kendi Hz göstergesi varsa ve onu açarsanız, o zaman 120 Hz olduğunu görebilirsiniz.

O zaman DisplayPort ile bağlantı yaparsanız daha yüksek yenilenme hızları alırsınız. Bu konsol için geçerli değil tabii, konsollarda sadece HDMI çıkışı var, DisplayPort yok.
Zaten bende onu dedim. ConsoleReady monitörler oluyor bu 2.1 olanlar genellikle.

Geri
Yukarı