Psikiyatr ve psikolog farkı nedir?

Fatihdrnn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, kendi sorunum olarak hem psikolojik hem psikiyatr sorunum var ama hangisine gitmem gerektiğini bilmiyorum. Psikiyatr devlet hastanelerinde var, ücretsiz olması bakımından ona mı gitmeliyim?

Psikiyatristler hekim oldukları için psikiyatrik problemler için ilaç reçete edebilirler. Psikologlar ise hekim olmadıkları için ilaç yazma yetkileri bulunmaz. Psikologlar ruhsal sorunları için hastalara psikoterapi seansları uygularlar. Psikiyatristler ise psikoterapinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulayabilirler. Alıntı yaptım umarım yardımcı olur.

Merhaba, kendi sorunum olarak hem psikolojik hem psikiyatr sorunum var ama hangisine gitmem gerektiğini bilmiyorum. Psikiyatr devlet hastanelerinde var, ücretsiz olması bakımından ona mı gitmeliyim?

Devlet ilaç yazar geçer çok nadir ilgilenen bulabilirsiniz ciddi bir sorununuz varsa önce devleti bir deneyin sizi geçiştirirse özellere bakın.

Hocam ben tıp okuyom 2 ye geçtim de ruh sağlığı dersini aldım.Ben olsam psikiyatriye giderdim hastalığın nedir bilmiyorum dabelki tahlille fln ortaya çıkabilir

Hocam ben tıp okuyom 2 ye geçtim de ruh sağlığı dersini aldım.Ben olsam psikiyatriye giderdim hastalığın nedir da belki tahlille fln ortaya çıkabilir

İkisi de gereksiz biri insanları ilaçla uyutup peşine tanı da koyup hayatını karartır, diğeri konuşa konuşa başını şişirir oda tanısını koyar ve yine hayatın kararır. İkisi de aynı bela.

Psikolog düşük vakalar ile ilgilenir psikiyatrist daha ağır vakalar ile lakin verdikleri antidepresanlar karaciğer de çözülüyor sağlığını olumsuz yönde etkilemesi yuksek

Şaman 14-15 yaşına gelince seni köyden uzağa götürür birkaç günlük mesafede, sana küçük bir mağara veya çadırda halisünojen bir bitkiyi yakar veya içirip "hayatta ne yapmak istiyorsun" diye sorar, sen ne yapmak istediğini düşünürken yanına az bir su, az bir parça yiyecek, bir de bıçak koyar, köye geri döner. Köye dönersen ne ve kim olacağını bulmuşsundur, belki avlanarak belki bitkiler belki saklanarak belki iz sürerek belki kaçarak belki kovalayarak.... Günümüzde ise "ben X olacağım" diye Prusya eğitim sisteminin 100 yıllık "akademik" kıyma makinesinin ve çağdaşlığın dayatmalarını yaşıyoruz.

Psikiatri, beyin ve/veya vücut kimyandaki bir dengesizlik sebebiyle oluşan sorunları, neden olduğunu araştırıp sormadan ilaç vererek dengesizliği düzeltmiş gibi yapar.

Psikoloji, ruhsal durumundaki dengesizlikleri seninle beraber çözebilmek için uğraşır.

Yeni konular

Geri
Yukarı