Psikiyatri sivil havacılıkta pilotaja engel midir?

MordekaiseRR

Hectopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Lise son sınıf öğrencisiyim. Üniversite olarak Bilgisayar/Yazılım mühendisliği okuduktan sonra TAFA (Turkish Airlines Flight Academy) başvurmayı düşünüyorum. Pilotaj küçük yaşımdan beri hayalim fakat bugün aklıma geçmişte psikiyatriye gittiğim geldi. Öyle depresyon falan değil çok saçma bir sebeptendi. Ailemin bardağından su falan içemiyordum, aynı kaşığı kullanamıyordum. Tik gibi, takıntılık gibi bir şeydi. Çok az ilaç kullandım ve bıraktım. Kullandığım ilaç selectra 50Mg'dı. Biraz araştırdım ama kesin bir sonuca ulaşamadım. Bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi? Pilotaja engel midir?

Son düzenleme:
Engel olması için hiçbir sebep yok. Anskiyete problemi veya öfke kontrolü sorunu değil sonuçta.
Bende öyle düşünüyorum ama içimde bir korku oluştu. Değerli cevabın için teşekkür ederim. İçimi rahatlattın :)

1700668737706.png

E-Nabız üzerinden kontrol etmek istedim ve sistemde kayıtlı olduğunu gördüm. Umarım dediğiniz gibi bir sorun çıkartmaz.

Son düzenleme:
Hocam bu konuda bir bilgim yok ancak bazı kurumlar bu psikiyatri muayenelerine çok takıntılı. Özellikle TSK psikiyatride sadece muayeneye girmiş adamın hanesine hemen eksi atıyor. Bazı firmalarında sağlık raporunda gördüğü zaman işe almaktan çekindiğini duymuştum. Ayrıca zamanında il sağlık müdürlüklerine başvurup muayene kaydı sildirme olayı vardı ancak şu an devam ediyor mu, kesin bir çözüm mü bilmiyorum.

Hocam bu konuda bir bilgim yok ancak bazı kurumlar bu psikiyatri muayenelerine çok takıntılı. Özellikle TSK psikiyatride sadece muayeneye girmiş adamın hanesine hemen eksi atıyor. Bazı firmalarında sağlık raporunda gördüğü zaman işe almaktan çekindiğini duymuştum. Ayrıca zamanında il sağlık müdürlüklerine başvurup muayene kaydı sildirme olayı vardı ancak şu an devam ediyor mu, kesin bir çözüm mü bilmiyorum.
MSÜ Hava Harp vs.. düşünmüyorum. Tek amacım Türk Hava Yolları Uçuş Akademisine girebilmek. Sonuçta depresyon gibi bir sıkıntı yüzünden gitmedim psikiyatriye. Sadece takıntılık vardı. Uzun zaman oldu zaten. Yorumlarınız için teşekkür ederim tekrardan. Hayırlısı olsun ne diyeyim.

MSÜ Hava Harp vs. Düşünmüyorum. Tek amacım Türk Hava Yolları Uçuş Akade misine girebilmek. Sonuçta depresyon gibi bir sıkıntı yüzünden gitmedim psikiyatriye. Sadece takıntılık vardı. Uzun zaman oldu zaten. Yorumlarınız için teşekkür ederim tekrardan. Hayırlısı olsun ne diyeyim.

İnşallah bir sorun yaşamadan süreci tamamlarsınız hocam, bu yolda başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Anlattığınız durum daha farklı. Psikiyatrik bir rahatsızlık gibi yorumlamadım fakat geçmişte hastalık tanısı olan adayların başvuruları olumsuz değerlendiriliyor. Havacılık sektöründeyim, moralinizi bozmak istemiyorum. Böyle bir durum olup olmadığından emin olmanız lazım.

E-Devlet uzerinde Tedavi Sorgulama panelini kullanarak bu tarihteki muayenenizi sorgulayin, orada tam tani ismi gozukuyor, ona gore bilgisi olanlar yorum yapacaktir.

E-Nabiz'da psikiyatrik tanilari mahremiyet amacli sadece o taniyi koyan doktor gorebiliyor, siz dahil tam taniyi herhangi bir branstaki baska doktor goremez.

Geri
Yukarı