Psikoloğa gitmek değer mi?

Cansuanddoga

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar. Geçen sene pandemi öncesinde okulumun rehberlik ve psikolojik danışmanlık yerine bir uğrayıp, uzun süredir 1 ay gelen sonra 1-2 ay kaybolan ve durmadan aynı bu şekilde tekrarlayan psikolojik olduğunu düşündüğüm bir sıkıntımdan bahsetmiştim. Bana bir psikoloğa gitmemi önerdiler. (sıkıntım için psikiyatriden önce bir psikoloğa gitmemin daha iyi olacağını ve belki ilaca gerek olmadan yardımla atlatabileceğimi söylediler.)
Fakat dediğim gibi 1 ay gelip sonrası 1-2 ay kaybolduğundan dolayı, kaybolduğu döneme gelince ben hiçbir yere gitmedim, sonrasında da pandemi başladı zaten.

Bu sıkıntı durmadan tekrarladığından ötürü sonunda tekrarlayınca gitmek ile gitmemek arası kaldım bir vakit. Fakat ailem gitmemin gereksiz olabileceğini söyledi, zaten sadece konuşacaklar seninle, sen kendi kendin çözeceksin zaten bizimle de konuşuyorsun, anlatıyorsun falan dediler, ve ben çok arada kaldım. (zaten psikologların ücretlerinden de çekiniyordum, bu üstüne tuz biber oldu.) Şu anda hala aradayım, bir kısmım en azından profesyonel biriyle konuşmak, psikoloğa gitmek isterken öteki kısmım bunun gereksiz olabileceğini söylüyor.

Daha önce hiç psikoloğa gitmiş veya giden tanıdığı olan hiç kimse varsa psikoloğa gitmenin nasıl olduğunu açıklayabilirler mi? Gitmem değer mi? Aynı şekilde eğer gidecek olursam devlet hastanesinde falan mı gitmem mantıklı olur yoksa özel bir yere mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben daha önce gitmedim ama sizin yerinizde olsam giderdim. O kadar yıl okuyup o işin eğitimini almış profesyonel insanlar. Bence uzman biriyle görüşmek sizin için iyi olabilir.

Eşimin pisikiyatri ve psikolog geçmişi var ve ona asıl yardım eden ilaçlar değil düzenli terapiler olmuştu. Psikoloğa gitmenin, profesyonel destek almanın hiçbir zararı dokunmaz fakat yararı dokunabilir hocam. Çok geçmiş olsun.

Tamamen kendini bir halt zannedenler topluluğudur. Ne devletteki ne özeldeki hiçbir psikolog ya da psikiyatriye gitmem. Hele kadın olanlardan topukla kaç. Youtube'daki psikologları dene derim.

Geri
Yukarı