Psikologlar neden var?

• Konuyu başlatan Diga
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 979

Diga

Hectopat
Arkadaşlar psikologlar bir tek bana mı saçma geliyor. Adama derdini anlatıyorsun böyle böyle yap diyor. Bu bilgiyi internette de bulabilirsin. İnsanlar bir de buna para veriyorlar. Benim düşündüğüm gibi değilse psikologların seansı nasıl oluyor gitmiş biri söyleyebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar psikologlar bir tek bana mı saçma geliyor. Adama derdini anlatıyorsun böyle böyle yap diyor. Bu bilgiyi internette de bulabilirsin. İnsanlar bir de buna para veriyorlar. Benim düşündüğüm gibi değilse psikologların seansı nasıl oluyor gitmiş biri söyleyebilir mi?
Derdini anlatacak yardımcı olacak bir insan yoksa psikoloğa gitmek mantıklı olabilir.

Bir gün anlarsın.
tumblr_877b8e051c46478e9b77d3037e9e27ec_4fac1304_2048.gif

Giden gitsin karışma bende zamanında senin gibi diyordum gelip bana naz yapıyorlardı tartışmaya değmez. Sözde herkes insan sarrafı herkes bizi cringe bir düşünce topluluğu olarak görür ama ne diyeceksin işte he de geç velasıl.

(Tartışmaya girmeyeceğim alıntı atmayın.)

Ciddi bir problemi olana yardımcı olabileceğini sanmıyorum. Gereksiz boş şeyleri kafaya takan birine faydası dokunabilir belki.

Ben bu konulardan anlamam ama yıllar önce bir bilim makalesinde okuduğumu hatırlıyorum. İnsan beyni o kadar karmaşık bir organ ki tıpta ilginilmesi için üç farklı alan oluşturulmuş. Psikoloji, psikiyatri ve nöroloji. Hepsi de beyin ile ilgili ama farklı sorunlar üzerine odaklanılmış. İnsan vücudundaki hiçbir organ beyin gibi değil. Umarım cevap yardımcı olmuştur. Forumda kesin bu alanlarda okuyan ya da çalışan arkadaşlar vardır. Onlar elbette çok daha iyi bir yanıt verebilirler.

Çok saçma bir soru. İnternette pek çok bilgi bulabilirsin fakat önemli olan sadece bilgiyi bilmek değil o bilgiyi uygulamak, aktarabilmek. İnternete HMK yazsan hukuk muhakemesiyle alakalı pek çok bilgiye ulaşabilirsin ama bir avukata danışmadan dava dilekçesi hazırlasan sonra "niye usulden ret yedik yahu" diye söylenirsin.

Sen "overthinking" problemi olan birine "dikkatini dağıtacak şeyler ile uğraş" dersin, psikolog bunu kademelendirerek buraya getirir, ya da daha somut şekilde sana sunar.

Ek olarak karşında birebir iletişim kurduğun, uzmanlık alanı insan psikolojisi olan bir insana derdini anlatıp çözüm aramakla internete yazıp da bilgi edindiğiniz bir senaryoyu bir tutmayı nasıl bir rasyonel temele oturttunuz?

Bu iş bu kadar kolay mı sanıyorsun? Çok cahilce düşünüyorsun. Danışan bir şey anlattığı zaman mesela "senin kişilik bozukluğun" var diyemezsin. O belirtilere sahip birden fazla hastalık var çünkü ve bunun analizini yapmak psikoloğa düşüyor işte.

Psikologlar olmasa özellikle bazı gruplar dertlerini kimlere anlatacaklar?

Para konusuna katılıyorum ciddi bir ücret veriliyor. (Şu anki fiyatları bilmiyorum bilmekte istemiyorum.)

Karşılığın da aldığınız hizmet sizi tatmin etmiyorsa işte burada sorgulamaya başlıyorsunuz. Özetle ciddi sorun yaşayan insanlar kesinlikle gitmeli.

Geri
Yukarı