Psikoloji, YBS, Türkçe, okul öncesi, sınıf, pdr bölüm önerisi

Jukac

Hectopat
Merhaba aşağıdaki bölümleri düşünüyorum, hepsine ilgim var ve hepsini yapabilirim. Sizce hangisini okumam daha mantıklı, hangisinde daha kolay iş bulabilirim? Yanlarına okuyabileceğim üniversiteleri yazdım.
  • Psikoloji: Fsm, altınbaş, medipol, 29 Mayıs.
  • YBS: Medipol, 29 Mayıs, aydın.
  • Türkçe öğretmenliği: 29 Mayıs, fsm, aydın.
  • Okul öncesi öğretmenliği: 29 Mayıs, fsm, aydın, medipol.
  • Sınıf öğretmenliği: Aydın, 29 Mayıs.
  • pdr: 29 Mayıs, fsm, aydın, medipol.

Öğretmenliğin atamasıdır vs. sıkıntılı gibi. PDR okuyunca rehberlik hocası olunuyor galiba pek bilmiyorum, aynı muhabbet. Psikoloji olabilir, son zamanlarda çok okunuyor. YBS ise çok ayrı diğerlerine göre, yazılımla ilgiliyseniz rahatlıkla YBS okuyabilirsiniz. Yazdığınız bölümlere göre, kendinizi geliştirirseniz YBS önü en açık gibi gözüküyor.
Tabii ki de son karar sizde.

Öğretmenliğin atamasıdır vs. sıkıntılı gibi. PDR okuyunca rehberlik hocası olunuyor galiba pek bilmiyorum, aynı muhabbet. Psikoloji olabilir, son zamanlarda çok okunuyor. YBS ise çok ayrı diğerlerine göre, yazılımla ilgiliyseniz rahatlıkla YBS okuyabilirsiniz. Yazdığınız bölümlere göre, kendinizi geliştirirseniz YBS önü en açık gibi gözüküyor.
Tabii ki de son karar sizde.
Evet okul öncesi hariç öğretmen atamaları sıkıntı. Okul öncesi rahat ancak, 8000 kontenjan açıldı. Yazılıma hep ilgi duymuşumdur. Aynı zamanda Psikolojiye de, insanları incelemeye de. Şu an en daraltabildiğim seçenekler Psikoloji, YBS, Okul Öncesi. Ancak daha ileriye gidemiyorum, burada hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum. Psikoloji ve yazılımı çok sevsemde, Psikolojide baya tanınmam, YBS'de ise diğer mezunlardan aşırı bir şekilde sıyrılmam gerektiğini söylediler. Okul öncesi ise KPSS 79 puan alıp atanabiliyor ve işi de eğlenceli geliyor bana.

Ancak dediğimi gibi bu son 3 meslekten 1'ine gitsem diğer 2'si için üzeleceğim, öyle bir çıkmazdayım yani.

Evet okul öncesi hariç öğretmen atamaları sıkıntı. Okul öncesi rahat ancak, 8000 kontenjan açıldı. Yazılıma hep ilgi duymuşumdur. Aynı zamanda Psikolojiye de, insanları incelemeye de. Şu an en daraltabildiğim seçenekler Psikoloji, YBS, Okul Öncesi. Ancak daha ileriye gidemiyorum, burada hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum. Psikoloji ve yazılımı çok sevsemde, Psikolojide baya tanınmam, YBS'de ise diğer mezunlardan aşırı bir şekilde sıyrılmam gerektiğini söylediler. Okul öncesi ise KPSS 79 puan alıp atanabiliyor ve işi de eğlenceli geliyor bana.

Ancak dediğimi gibi bu son 3 meslekten 1'ine gitsem diğer 2'si için üzeleceğim, öyle bir çıkmazdayım yani.
YBS daha yeni yeni popüler olmaya başladı 2-3 sene önce bu bölümden haberi olmayan insanlar vardı onlardan biri de benim şu an YBS bölümü mezunuyum ve çalışmaya başladım bile.

Beykent mezunuyum. Okuduğum üniversiteyi hiç tavsiye etmem. Bakacağın okulun ders planına bak bazi okullar yönetim bazilari bilisim ağırlıklı olur bilisim ağırlıklı bir yeri tercih et ilk seneden hangisine yatkinsan web, nesne tabanlı, siber, veri tabanı vs. o alana yönel. Ben SQL görmedim ona rağmen 0'dan okul harici kendimi vererek bu alana yöneldim.

Beykent mezunuyum. Okuduğum üniversiteyi hiç tavsiye etmem. Bakacağın okulun ders planına bak bazi okullar yönetim bazilari bilisim ağırlıklı olur bilisim ağırlıklı bir yeri tercih et ilk seneden hangisine yatkinsan web, nesne tabanlı, siber, veri tabanı vs. o alana yönel. Ben SQL görmedim ona rağmen 0'dan okul harici kendimi vererek bu alana yöneldim.
@Geralt amca
dostum bende ybsye yatay geçiş yapmayı düşünüyorum puanım fenerbahçe üni, beykent üni
ve kıbrıs doğu akdeniz üniye yetiyor ne yapmalıyım sence

TÜİK yükseköğretim istihdam göstergeleri raporunu inceleyip bölümleri kıyasladım.

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı:
Yönetim bilişim sistemleri: %73,6
Psikoloji: %60,1
Türkçe öğretmenliği: %72,2
Okul öncesi öğretmenliği: %80,5
Sınıf öğretmenliği: %87,9
Pdr: %74,3

Gruplara göre lisans mezunlarının aylık ortalama kazançları:
Yönetim bilişim sistemleri: Yüksek (48. sırada)
Psikoloji: Çok düşük (166. sırada)
Türkçe öğretmenliği: Düşük (132. sırada)
Okul öncesi öğretmenliği: Düşük (129. sırada)
Sınıf öğretmenliği: Düşük (101. sırada)
Pdr: Düşük (151. sırada)

YBS bölümü istihdam oranında okul öncesi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği ve Pdr'nin az farkla gerisinde, ancak aylık ortalama kazanç olarak baktığımızda YBS yüksek gelirli bir meslek iken diğer istediğin bölümlerin hiçbiri buna dahil değil. O yüzden YBS daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Geri
Yukarı