10. sınıf için bölüm önerisi

suat

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar 10. sınıfım ve bölüm seçmem gerekiyor. Hangi bölümü seçeceğim hakkında çok kararsız kaldım. Sayısal ve TM arasında kaldım. Matematiğim orta kimyam kötü fiziğimde kötü ama fizik hep formül oldu için çalışıp yapabilirim diye düşünüyorum biyolojim güzel Dil anl. iyi edebiyatta orta coğrafyam iyi. Normalde TM seçecektim ama çok kişinin gitmesi ve bölümlerin sınırlı olması sebebiyle sayısal düşünmeye başladım. Sayısalda hemşirelik ya da inşaat mühendisliği düşünüyorum makine mühendisliğide olabilir. TM'de ise pdr istiyordum puanı yüksek. TM'de aklıma başka bir şey gelmiyor zaten işletme vs. okuyanların iş sahibi olup olmadığını bimiyorum. Üniversite okumuş ve çevremdekilerden duyduğuma göre sayısal okuyanların en kötü hemşirelik okuduğu söylediler. Ne derece doğrudur bilemiyorum. Çok karar kaldım yardım edenlere şimdiden çook teşekkürler. 11. ve 12. sınıf kimya fizik matematik dersleri ne derece zordur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemizde sayısal bölüm seçin iyi maaş alan bir meslek sahibi olmak isterseniz diye bir düşünce var. Bu öğrencisinden velisine müdürüne kadar aynı. Ancak işini iyi yaparsan zaten en iyi maaşı alırsın bir zaman sonra. Her neyse konuya dönelim. Bana kalırsa çoğunluğun ne yaptığına değil kendi düşüncelerine göre hareket etmelisin. Puanı yüksek diye de hiç çekinmene gerek yok. Ayrıca kafanda soru işaretlerin var mesleğin dahilinde. Bana kalırsa en iyi seçimin ilk önce meslek seçimi daha sonra bu bölümü seçmendir.

Ancak şunu söylemeliyim ki bu bölüm işi çok abartılacak durum değil. Yani şöyle diyeyim. Sayısal bölümünde dil istersen ve yabancı dilin iyiyse sözel bir bölüm kazanma ihtimalin çok düşük değil ( Benim abim bu şekilde japon dili ve edebiyatı kazandı mesela). Sözel bölümü veya TM yi seçersen mühendislik, doktorluk gibi bölümleri kazanma ihtimalin azalabilir. Çünkü fen derslerini 2 sene görmeyeceksin ve sınava hazırlanman daha zorlaşır. Ancak 12. sınıfta tekrar bölüm de değiştirirsin, sıkıntı olmaz. Veya okullardaki yetiştirme kurslarıyla beraber telafi edilir. Burada bir sıkıntı yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı