Psikolojik ilaçlar işe yarıyor mu?

Yedinci Mühür

Decapat
Genelde çok tartışılan bir konudur. Kimileri faydalı işe yarar der kimileriyse bunlar hiçbir işe yaramaz, ilaç sektörünün oyunları vs.

Ne düşünüyorsunuz bu ilaçlar hakkında?

Kanımca kişiye geçici mutluluk, çözüm ve arınma sağlar. Eğer öyle olmasaydı herkes içip, herkes mutlu gezerdi. :) İlaçtan çok psikolojik destek alarak, konuşarak alınan tedaviler daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Çoğu kaliteli ve iyi psikiyatri, ilacı son çözüm olarak sunar zaten hastalara.

Bende odaklanmak için bir hap kullanıyorum (psikolojik hap herhalde) başta işe yaradı derse özen gösteriyordum ama sonra gene bozdu dozunu arttırdılar ama gene işe yaramadı sonrasına yaşım için risk teşkil eder dediler gönderdiler içiyorum ama şeker niyetine en fazla 2 saat çalışıyorum.

Genelde çok tartışılan bir konudur. Kimileri faydalı işe yarar der kimileriyse bunlar hiçbir işe yaramaz, ilaç sektörünün oyunları vs.

Ne düşünüyorsunuz bu ilaçlar hakkında?
Bazıları var ki cidden işe yarıyor, bazıları var ki insanı ruhsuzlaştırıyor.

Ayr.Bknz.
Bir sürü psikolojik ilaç var. Hangi spesifik tür ilaçlar hakkında konuşalım?

Antidepresan, ya da kaygı ile ilgili olabilir.

SSRI, SNRI, NDRI, TCA, vb.. Bir sürü farklı türden ilaç var ve etkileri bir değil. Antipsikotiklerin geçici olarak işe yaradığını kabul ediyorum ama kronik vadede iyileştiren her türlü antidepresanda bir bit yeniği var. Genel gördüğüm kadarıyla işe yaramıyorlar.

Uyuşturucu=Antidepresan=Anestezi farkı nedir gibi birşey bu soru kullanım yeri zamanı kar zarar oranı mecburiyet vs.. olabildiğince tabii kalmalı herşey en başta insanın rusal bütünlüğü mentalitesi.

Tıbbi ve hassas bir konuda net yargılarla konuşacak bir birikimim yok ancak gözlemlediğim şeyler var. Depresif ruh halinin dizginlenmesine neden olan o etken madde ya da hormon her neyse; iki önemli yan etkiye sahip olabiliyor.
1. Gamsızlık, kaygısızlık.
2. Karakter değişimi (sevgi böceği olması)
Basit olmadığını düşündüğüm 2 yan etki bunlar. 3 metre uzağındaki TV'yi açıp izlemek yerine duvara bakıp zaman geçirebilmesi. Asla "aşkım, bi'tanem, güzelim" demeyeceği kişilerle bıcık bıcık iletişim süreçleri yaşaması. Sorumluğundaki işlerin aksamasının kaygı yaratmaması. Çok geniş bir ifadeyle karakterin kısmen bozulması.
Getirisinin yanında olası götürülerinin de olduğunu düşünüyorum. Bütün bunlara değer mi değmez mi hekimle paylaşılmalı. Olayda bir hekim yoksa kesinlikle uzak durulmalı bu ilaçlardan.

Geri
Yukarı