Psikolojik sorunlar için ne yapılmalı?

darklord07

Centipat
Arkadaşlar selam, öncelikle burada iç dökmek ne kadar normal bilmiyorum ama uzun süredir yaşadığım birtakım psikolojik sorunlar var ve bu psikolojik sorunlar beni durmadan stresli bir ruh halinde hissettiriyor. Durmadan sürekli düşünüyorum, eğer mental açıdan kendimi hazır hissetmiyorsam ders çalışamıyorum uyuyamıyorum vs. Genellikle beni düşünmeye iten şey mükemmelliyetçilik, mesela test çözerken Full çekmezsem (11. sınıfım) kendimi eksik hissediyorum ve daha fazlasını almaya çabalıyorum bu da beni stresli birine çeviriyor. Mesela atıyorum, basketbol oynamak istediğimde oynadığım şeyden keyif almak yerine sürekli en doğru şut formunu yakalamaya çalışıyorum yani kısacası sürekli en iyiye ulaşma çabası oluyor engel olamıyorum. Bu bazen daha ileri boyutlara çıkıyor, mesela ders çalışacağım veya uyuyacağım vakti genelde küsuratsız olarak ayarlıyordum 17:00 18:30 gibi, bundan kurtuldum fakat yine de engel olamadığım düşünceler oluyor. Psikoloğa gitmiştim antidepresan vermişti ama antidepresana bağımlı olmak istemediğim için içmedim. Anlattığım şeyler dıştan komik geliyor olabilir ama deneyimlemesi gerçekten zor, üstüne bir de deprem yaşadım. Belki benzer şeyleri deneyimleyen arkadaşlar varsa diye yazmak istedim.

Kaygı sorunun vardır muhtemelen, benim yüksek kaygı sorunum var tek çaresi psikoloğa gitmek. Ayrıca psikolog direk antidepresan vermemeli bende yüksek olmasına rağmen vermedi.

Vermesi için psikolog tedavisinin olumsuz olması gerekiyor yani bana öyle dendi.

Yaşam tarzını pek bilmiyorum ama belki konfor alanından uzaklaşıp değişik veya zor şeyler deneyip başarısız olursan veya kendini zorlayıp da bazı şeyleri başaramadığını fark edersen ipin ucunu biraz salabilirsin.

Genel olarak senin bu tutumunda veya böyle hissetmende ailenin ve yakın çevrenin de etkisi olabilir. Bu kişilerin senin hakkında "darklord07 şöyle iyidir, böyle kusursuzdur, öyle olursa onun içi rahat etmez" gibi söylemleri de senin bu durumunu körüklüyor olabilir.

Kaygı sorunun vardır muhtemelen, benim yüksek kaygı sorunum var tek çaresi psikoloğa gitmek. Ayrıca psikolog direk antidepresan vermemeli bende yüksek olmasına rağmen vermedi.

Vermesi için psikolog tedavisinin olumsuz olması gerekiyor yani bana öyle dendi.
Psikiyatrist'i kastetmiş muhtemelen psikolog derken. Antidepresan'ları almayarak çok iyi yapmış açıkcası.

Psikiyatrist'i kastetmiş muhtemelen psikolog derken. Antidepresan'ları almayarak çok iyi yapmış açıkcası.
Bence de. Zaten işe falan girerken sıkıntı olurdu devlet işine de giremezdi. Ben de antidepresan almak istemiyorum devlet işine girmek istiyorum diye.

Yaşam tarzını pek bilmiyorum ama belki konfor alanından uzaklaşıp değişik veya zor şeyler deneyip başarısız olursan veya kendini zorlayıp da bazı şeyleri başaramadığını fark edersen ipin ucunu biraz salabilirsin.

Genel olarak senin bu tutumunda veya böyle hissetmende ailenin ve yakın çevrenin de etkisi olabilir. Bu kişilerin senin hakkında "darklord07 şöyle iyidir, böyle kusursuzdur, öyle olursa onun içi rahat etmez" gibi söylemleri de senin bu durumunu körüklüyor olabilir.
Konfor alanımdan sürekli çıkıyorum dediğim gibi basketbol falan oynuyorum hatta son 7 aydır satranç oynuyorum ve satrançta da aynı şekilde kendimi sürekli zorladım ve çoğu kişinin 2-3 yılda erişeceği seviyeye 7 ayda çıktım. Yaptığım şey beni strese soksa da işe yaradığını gördüğüm için sürekli kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Çevresel bir etken yok sadece bir şeyde nasıl kendimi geliştirebileceğimi bildiğim için ipin ucunu salasım gelmiyor. Mesela resim çizmek konfor alanımın dışında ama onun da üzerine gidersem kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum bu yüzden bu duygu beni salmıyor.

Aynen, yazarken psikiyatrist yazmaya üşendim .d

Arkadaşlar selam, öncelikle burada iç dökmek ne kadar normal bilmiyorum ama uzun süredir yaşadığım birtakım psikolojik sorunlar var ve bu psikolojik sorunlar beni durmadan stresli bir ruh halinde hissettiriyor. Durmadan sürekli düşünüyorum, eğer mental açıdan kendimi hazır hissetmiyorsam ders çalışamıyorum uyuyamıyorum vs. genellikle beni düşünmeye iten şey mükemmelliyetçilik, mesela test çözerken Full çekmezsem (11. sınıfım) kendimi eksik hissediyorum ve daha fazlasını almaya çabalıyorum bu da beni stresli birine çeviriyor. Mesela atıyorum, basketbol oynamak istediğimde oynadığım şeyden keyif almak yerine sürekli en doğru şut formunu yakalamaya çalışıyorum yani kısacası sürekli en iyiye ulaşma çabası oluyor engel olamıyorum. Bu bazen daha ileri boyutlara çıkıyor, mesela ders çalışacağım veya uyuyacağım vakti genelde küsuratsız olarak ayarlıyordum 17:00 18:30 gibi, bundan kurtuldum fakat yine de engel olamadığım düşünceler oluyor. Psikoloğa gitmiştim antidepresan vermişti ama antidepresana bağımlı olmak istemediğim için içmedim. Anlattığım şeyler dıştan komik geliyor olabilir ama deneyimlemesi gerçekten zor, üstüne bir de deprem yaşadım. Belki benzer şeyleri deneyimleyen arkadaşlar varsa diye yazmak istedim.

Mükemmel olamazsın. Bunu anla. Bir testte 10 sorudan 1 yanlış yapınca üzülme mesela. Sonraki testte yapmazsın o yanlışı yanlış yaptıkça sevin. Hatalarımı öğreniyorum sonrakini fullerim gibi düşün.

Geri
Yukarı