Psikolojisi sağlam kişileri nasıl anlayabilirim?

SuiCast

Kilopat
Zamanı olmayanlar doğrudan son satıra geçebilir.
Şimdi benim çevremdeki insanlar özellikle anne tarafından akrabalarım aşırı sorunlu insanlar. En az benim kadar hastalar. Her birinde aşırı sorunlar var. Obsesiflik var 3 kuzenimde. Temizlik hastaları. Su içtirmiyorlar, tuvalete giremiyorum evlerinde. Sigara külünü döküyorum diye kızıyorlar. 1 kuzenimde manik var. Aşırı dinciler tedavi yerine hocalara gidip üflenip duruyorlar. Tek tek saymayacağım hepsin de sinir, kalp, şeker, tansiyon, eklem, daha bilmediğim fiziksel ve zihinsel her türlü hastasılık var.

e-Devlet üzerinden soy ağacı sorguladım ve annemin annesinin (ırkçılık anlamayın lütfen) kürt melez olduğunu öğrendim. Bunu teyit ettim dayıları ve teyzeleri ile annemin. Hep akraba evliliği herkes kuzenini almış. Genetik bozukluk gelmiş olabilir. Sonuçda kalıtımsal hastalıklar artıyor, genetik çeşitlilik sağlanmazsa. Bilmiyorum bunu doktorla falan konuşmam falan lazım.

Şimdi ben bu insanları analiz ederek uzak duruyorum kötü etkilenmemek amacıyla da. Ben sorunu olan kişilere konuşurken aşırı güven vererek anlıyorum. Sorunu olmayan kişiler nasıl anlayacağım? Çok gülen insanlar sağlam mı oluyor? Bilmiyorum bu ülkede sağlam birisi var mı? Ayırt edemiyorum bunun bir bileni vardır herhalde. Her hastalığın bir semptomu var bunlardan yola çıkarak karşıyı anlayıp ona göre davranıyorsun. Normal sağlıklı bir birey nasıl oluyor? Ben bazı aileler görüyorum sarılıyorlar gülüyorlar 40 yaşında kadın yanımda ablam gibi falan duruyor. O tarz kişiler ile takılmak istiyorum. Onlardan olumlu yönde etkilenmek ve kişiliğimi kötü değil de güçlü bir şekilde oluşturmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Psikolojisi bozuk olup normal davranan insan da var. Ayırt etmek zor.

Biraz geç oldu biliyorum.

Evet bunu ben uyguluyorum. Yabancı ortamlara girince pek mimiklerimi kullanmıyorum. Az ve öz konuşup sert bakınca insanlar seni ağır başlı, efendi biri falan sanıyor. Ciddiye alınıyorsun. Bir de kıyafetin iyiyse tamamdır. Ama rol icabı bilinçli bir şekilde tabii. Gece sayıklayınca annen bir sorun olduğunu anlayıp endişeleniyor hemen.

Dostum eğer anne tarafından akrabalarının hiçbiri gerçek manada hasta değil. Sadece zihinsel bir sorun var. Eğer onları seviyorsan ve psikolojiye ilgi duyuyorsan Youtube'da İzzet Güllü'nün takıntı videolarını izleyip hep sorunu anlayabilirsin hem onların düzelmesine vesile olabilirsin.

Geri
Yukarı