PSP'de Final Fantasy serisi nasıl bir sırayla oynanmalı?

Nomrukan

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Evdeki PSP'de Final Fantasy oyunları oynamaya karar verdim. Gel gelelim çok fazla oyun var ve ben bu seriye tamamen yabancıyım. Sorum şu; 1. oyundan itibaren kronolojik bir sıra ile oynanması gerekir mi yoksa her oyun kendi içinde bir hikayeye mi sahip? Serinin diğer cihazlardaki oyunlarını oynamadan PSP'deki oyunları oynamak bir eksiklik yaratır mı? Ya da sadece görselini, oynayışını beğendiğim 2-3 tanesini oynasam da olur mu? Ya da sadece oyun olarak oynayıp hikayeyi komple mi boş vereyim?
Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. oyundan itibaren kronolojik bir sıra ile oynanması gerekir mi yoksa her oyun kendi içinde bir hikayeye mi sahip?

Her oyunun hikayesi bağımsız, karakterleri dahil. İlk oyundan itibaren oynamak zorunda değilsiniz ama ilk oyun bir klasiktir sonuçta.

Serinin diğer cihazlardaki oyunlarını oynamadan PSP'deki oyunları oynamak bir eksiklik yaratır mı?

Yaratmaz.

Ya da sadece görselini, oynayışını beğendiğim 2-3 tanesini oynasam da olur mu?

Olur.

Ya da sadece oyun olarak oynayıp hikayeyi komple mi boş vereyim?

Hayır hayır. Zaten serinin asıl olayı genel anlamda zengin hikaye ve karakterlere sahip olması. Oyunların çıkış sırasını takip etmek zorunda değilsiniz sadece.

İlk oyunu oynayın önce. Oynarken oyun pek direktif vermiyor. Ne yapmanız gerektiği konusunda kaybolacaksınız bir noktada. Burada benden veya internette direktif veren videolardan yardım alabilirsiniz. Sıkılmamayı başarırsanız bir noktada akmaya başlıyor oyun ama çok eski olduğu için yüksek ihtimalle sıkacak. Combatı sıra tabanlı. Eğer sıkıcı gelirse bir süre sonra direkt Crisis Core Final Fantasy 7 indirip onu oynayın. Sıra tabankı değil ve PSP'ye özel oyun zaten. Final Fantasy 7'den önceki olayları anlatıyor. Sonra 7. oyuna geçersiniz. Remakesi geldi zaten.

Her oyunun hikayesi bağımsız, karakterleri dahil. İlk oyundan itibaren oynamak zorunda değilsiniz ama ilk oyun bir klasiktir sonuçta.

Yaratmaz.

Olur.

Hayır hayır. Zaten serinin asıl olayı genel anlamda zengin hikaye ve karakterlere sahip olması. Oyunların çıkış sırasını takip etmek zorunda değilsiniz sadece.

İlk oyunu oynayın önce. Oynarken oyun pek direktif vermiyor. Ne yapmanız gerektiği konusunda kaybolacaksınız bir noktada. Burada benden veya internette direktif veren videolardan yardım alabilirsiniz. Sıkılmamayı başarırsanız bir noktada akmaya başlıyor oyun ama çok eski olduğu için yüksek ihtimalle sıkacak. Combatı sıra tabanlı. Eğer sıkıcı gelirse bir süre sonra direkt Crisis Core Final Fantasy 7 indirip onu oynayın. Sıra tabankı değil ve PSP'ye özel oyun zaten. Final Fantasy 7'den önceki olayları anlatıyor. Sonra 7. oyuna geçersiniz. Remakesi geldi zaten.

Hocam merhabalar. Bu detaylı cevap için teşekkürler öncelikle.

Her oyunun hikaye ve karakter olarak bağlantısız olması beni mutlu etti. Böylece istediğimi oynayıp istemediğimi oynamasam dahi önemli bir kaybım olmayacak.

Combatın sıra tabanlı olması rahatsız etmez, tam tersine eğer karakter yetenekleri falan güzel işlenmişse (Tank v.b) hoşuma bile gider.
O zaman önce Final Fantasy 1'den sırayla hangisini bulursam indirip kurayım.
Aslında PS Vita'da da 2 tane Final Fantasy oyunu kurulu ama daha iyi bir cihaza daha sonra geçeyim ki eski oyunları daha keyifle oynayabileyim.
Tekrardan teşekkürler.

Geri
Yukarı