PSU bağlı fanları anakart üzerinden kontrol etme

Silentac

Hectopat
Selamlar, ben kasa olarak;
Cooler Master Masterbox Lite 5 600W 80+ kırmızı LED fan USB 3.0 mid Tower kasa
Modelini kullanıyorum. Ancak kulaklıksız oyun oynarken veya normal bir iş yaparken kasadan çok ses geliyor. Cooler Master Türkiye'nin yazısını okuduğuma göre bu kasada fanları anakarta bağlar isek sorunumuz halloluyormuş. Ancak ben PSU'ya bağlı fanları anakarta nasıl bağlarım bilemiyorum. Lütfen birisi bana yardımcı bir video veya izah edebilir mi? Hemen halletmek istiyorum. Bu arada kasadan gelen sesin kaynağı CPU fan değil, stok fan yerine yenisini aldım sesin kaynağı fan ve PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın elektrik bağlantısını kestikten sonra kabloların geçtiği kapağı açın. Örnek olarak üst fanı anakarta takacaksınız diyelim. O fanın bağlantı kablosunu takip edin ve dikkat edin tek fandan 2 kablo çıkışı olmalı. Bunlardan biri olan Molex bağlantısı yarım parmak boyundadır ve güç kaynağına takılıdır.

indir.jpg
Molex Kablo

Onu çıkarıp ikinci kablo olan PWM kablosudur. Küçük 3 veya 4 pinlidir. Anakart üzerinde SYS_FAN vb. yazı olarak yazar. Oraya takacaksınız. Takarken anakart 4 pin ve elinizdeki 3 pin ise girişini dikkatli bakarak takın, hafif bir oyma gibi bir şekil göreceksiniz. Ona bakarak takın.

9837314474034.jpg
PWM Kablo

BIOS üzerinden veya anakartınızın programı var ise Windows üzerinden fan hızını 1000 RPM şeklinde ayarlarsanız, hem ses hem de fanın ömrü açısından sağlıklı olur.

Yazarak bu kadar anlatabildim.

Yeni konular

Geri
Yukarı