PSU CPU power kablosu eridi

slxsalih

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 30 saattir uğraştığım bir sorunla sizlerden fikir almak istedim. Bilgisayarımı normal şekilde kullanıyordum ve birden bilgisayar donup kaldı. Daha sonra restart attığımda görüntü gelmedi. 5 10 kere kapat aç yaptıktan sonra görüntüyü getirdim. Bilgisayar normal şekilde açıldı ve normal kullanırken tekrar dondu. Biraz aç kapat yaparak tekrar görüntüyü getirdim ama gene aynı donma sorununu yaşadım. Harddisk olduğunu düşündüm ve format atmaya karar verdim fakat format atarken de dondu. Aç kapa yaptım biraz uğraşıp tekrar görüntüyü getirdim ve BIOS ekranında dondu. Anladım ki sorun Harddisk değil. Tekrar aç kapa yaparken kasaya bir baktım işlemci fanları dönmüyor. Soğutucu ZALMAN ve 2 adet ayrı girişli fan var. Baktım ikisi de aynı anda dönmüyor. Fan bozuk desem dedim iki fan da aynı anda bozulmaz. Daha sonra birkaç kere aç kapa yaptım ve fanlar dönmeye başladı. Bazen dönüyor bazen dönmüyor. Daha sonra görüntü hiç gelmemeye başladı. Odada biraz yanık kokusu aldım ve kasaya eğildim işlemcinin oradan yanık kokusu geliyor. Eyvah dedim işlemci yandı. Hemen kasayı söktüm ve açtım sorunu tam bulamadım tekrar taktım ve başlattım görüntü geldi ve hata vermedi bilgisayar. İşlemci yansa dedim BIOS işlemci hatası verir. Daha sonra bilgisayar tekrar dondu ve görüntüyü bir süre hiç getiremedim. Kolları sıvadım ve tüm parçalar söktüm anakart dahil kasadan çıkardım ve open sistem kurdum. Bir tahtanın üzerine anakartı vidaladım ve sistemi kurdum. Fakat bir şey far kettim sistemi kurarken CPU güç kablosundan odada aldığım yanık kokusunu alıyorum. Ucuna baktım ki PSU kablosunun ucu 4+4 8'li pinden 2+2 yanmış plastik komple erimiş ve metali ortaya çıkmış. Sorunun burdan olduğunu düşündüm fakat pes etmedim girişleri temizleyip tekrar taktım ve Bilgisayarı açtım. Daha sonra sorunsuz açıldı ve kurulum yaparken erime sesleri gelmeye başladı kasadan. Aslında bu yüzden open sistem kurdum ne oluyorsa göreyim dedim. Baktım o CPU güç soketinden geliyor ses hemen bilgisayarı kapattım ve buraya geldim. Şimdi sizlere sorum PSU mu arızalı yoksa Anakart problemi mi var? Sadece o soketten ses geliyor ve soket erimiş. Bilgisayarın birden donma sebebi bu problem olabilir mi? PSU ve Anakart'ın garantisi mevcut değil sistem özelliklerim ve görselleri aşağıda paylaşıyorum.
  • 700w Thermaltake Power
  • GTX 1070 Asus Strix
  • AMD FX 9370 4.4 GHz
  • Asus CROSSHAIR V FORMULA Anakart
  • 1 TB WD HDD
  • 16 GB DDR3 2400 Mhz RAM
Biraz detaylı anlatıp resim yükleme sebebim ilerde bu problemi yaşayan başka insanlar olursa bu konu üzerinden faydalansın diye. Yardım eden bilgi veren herkese şimdiden teşekkürler.

368904368905368906368907

Son düzenleyen: Moderatör:
Watt yazmak model yerine geçmez. Resimde buldum yazmana gerek kalmadı. Güç kaynağın kalitesiz sertifikası da bulunmuyor. %70 en fazla verimliliği var.
Yuvarlak içine bir resim gözükmüyor net şekilde paylaşın.
Bir elektrikçiye gidip PSU pinlerini doğru volt verdiğini kontrol ettirin. Anakarta da pinler doğru ise takıp 4+4 pini kontrol ettir.

4+4 pinleri kontrol ettirdiğimde 12v gelmediğini gördük kabloyu söküp sadece 4 pin takıp 12v testini yaptıktan sonra kasaya bağladım. Şuan bir problem yok sorunsuz çalışıyor.

O şekilde çalıştırmayın farklı sorunlar çıkar ilerleyen zamanlarda. Sonuçlar düzgün çıkmadıysa PSU değiştirin. Takılı şekilde değer o şekilde ise köprülerden biri sorunlu olabilir o yüzden farklı PSU ile kontrol ettirin aynı değerde olanla.
Eğer PSU pinlerini sadece takılmadan kontrol edip değerler düşük çıktıysa PSU kesin değiştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı