PSU gücü yeterli gelmezse parçalara zarar verir mi?

ozcaglarbora

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, PSU yeterliliği hakkında bir soru sormak istiyorum. Hazır bir sistem aldım;

İçindeki PSU, FSP Hyper H3-550 80+ Pro 550W. Bu sistemi alırken özelleştirme kısmında PSU değiştirilmiyordu değiştirilseydi garanti olsun diye 650W yapacaktım fakat durum böyle olunca ben de forumlarda biraz araştırdım. Yeterli olur diyen de yetersiz olur diyen de hangi marka olduğuna göre değişir diyen de olmuş. Bugün de tanıdığım birine sordum bence yetmez 650 al dedi. Bu sistemi hazır sistemlerden aldığım için yetmese koymazlardı siteye diye düşündüm yine de içim rahat etmedi bir de ben konu açayım dedim.

• FSP bana göre iyi bir markadır. Beğenmeyen veya sorun yaşayan varsa paylaşabilir mi? Sizce nasıl?
  • 550W yeterli olur mu?
  • Kullanırken yeterli olmazsa mesela sistem donar bir anda kapanır diyorsanız içim rahat. Hemen gider 650W alır takarım ama zarar gelme ihtimali varsa veya yaşayan varsa böyle bir durum ona göre hiç kullanmadan direkt 650W alacağım.
  • 3 farklı PSU watt hesaplama sitelerinde sistemi denedim bulduğum sonuçlar böyle oldu;
not: 2. görselde "USB 3.1 gen2: No" diye bir ayar var eğer onu yes yaparsam 530 watta çıkıyor, o nedir?

1.png

2.png

3.png

İlgilendiğiniz için teşekkürler yorumlarınızı bekliyorum. İyi akşamlar dilerim.

Bence yetmez diye bir cevap yok RTX 3060 için önerilen PSU 450W sistemdeki PSU 550W gayet yetiyor. PSU yetmezse nasıl bir senaryo olur onu söylersek sisteminiz yükte kapanır başka bir şey olmaz.

Çok problem yaratabilecek kadar düşük değil bence ideal, @concerta nın dedigi gibi aniden kapanırsa sabit diske zarar verebilir ama kapanmaz diye düşünüyorum.

Başlıktaki sorunun cevabı hayır. Sadece sistem kapanır.

FSP bana göre iyi bir markadır. Beğenmeyen veya sorun yaşayan varsa paylaşabilir mi? Sizce nasıl?

Genel olarak marka bazlı değil de model bazlı yorum yapmak gerekir. FSP'nin berbat modellerini de bulabilirsiniz yani. Onun dışında bilindik ve kaliteli bir firmadır. Hyper Pro modeli de giriş seviyesinde alınabilecek bir ürün.

550W yeterli olur mu?

Yeterli olur.

Hocam marka kaliteli ve güvenilir ayrıca sisteme de yeterli. Aşırı yük binerse kapanmaz çoğu senaryoda o gücü vererek çalışmaya devam eder. 550W psunun koruma devreye girip kapanması için 700W falan çekmesi lazım. Ayrıca 12V için 549, 6W a kadar güç verebildiği yazıyor kendi sitesinde. Rahat olun yani.

Hocam marka kaliteli ve güvenilir ayrıca sisteme de yeterli. Aşırı yük binerse kapanmaz çoğu senaryoda o gücü vererek çalışmaya devam eder. 550W psunun koruma devreye girip kapanması için 700W falan çekmesi lazım. Ayrıca 12V için 549, 6W a kadar güç verebildiği yazıyor kendi sitesinde. Rahat olun yani.
Valla içimi rahatlattınız 🧐

@ozcaglarbora Hocam biz merak edip 450w PSU ile böyle bir şey denemiştik. Bilgisayara yük bindirince PSU yetersiz kaldığında sistem reset atıp yeniden başlıyor, komple kapanmıyor. Belki de 10-15 kere denedik hepsinde de yeniden başladı. Bu yüzden parçalara elektriksel anlamda zarar gelme olasılığı bence çok çok az. Çünkü PSU gücü kesmiyor, parçalara elektrik vermeye devam ediyor.

Oyun oynarken CPU derecesi gösteren programlara benzer bir şekilde PSU dan anlık olarak kaç Watt güç çekildiğini gösteren program var mı ? Varsa o tarz programları önerir misiniz ?
CPU GPU RAM durumunu ve PSU durumunu görebileceğim programlar.

Geri
Yukarı