PSU için fan önerisi

PSU'yu komple çıkardım elime aldım ve 2 pinli fanını çıkardım. Aynı şekilde akasa viper 12cm fanı içerden hava çekecek şekilde taktım. Fanın kablosunu da PSU nun kablo çıkış deliğinden bir uğraşla dışarı vermeyi başardım ve anakartımda 1 adet 4 pinli giriş yeri olduğundan fan çoklayıcısına taktım. (çinden aldığım 10lu fan çoklayıcısı 6 adet fanların zaten hepsi bunda takılı). Şimdi bütün fanlar PWM olarak çalışıyor.Ses sıfır.

Çekiş değil içeri üflemesi gerekmiyor muydu ? 🤔

Hayır içeriden sıcak havayı dışarı atacak.

Benim bildiğim PSU fanı her halükarda PSU'yu soğutmak için içeri üflemesi lazım. Bu yüzden kasa imkan veriyorsa alt tarafa PSU takıldığında kasanın altından ısınmamış havayı çekip PSU'ya üfleyerek soğumasını sağlıyor. Eğer kasada PSU üst konumda yer alıyorsa bu sefer ise mecburen kasa içindeki havayı yine PSU'ya üfleyip çıkışını sağlaması gerekiyor.

Başka bir alternatif var mı ? Yani egzoz fanı gibi takılırsa ne olur bilemiyorum.

Radyatör tarzı bir şey olsa üflemesi gerek mesela işlemci soğutucusu gibi ama böyle bir şey yoksa içerideki oluşan sıcak havayı dışarı atması lazım klima fanları gibi mesela.

Radyatör tarzı bir şey olsa üflemesi gerek mesela işlemci soğutucusu gibi ama böyle bir şey yoksa içerideki oluşan sıcak havayı dışarı atması lazım klima fanları gibi mesela.

Bu bilgiye nereden ulaştınız hocam. Kısa bir araştırma yaptım ama hiçbir yerde bu şekilde olması gerektiğine dair bir bilgi göremedim. PSU'yu ilk aldığınızda içerideki havayı dışarı üflüyor şeklinde miydi ? Hiç zannetmiyorum öyle olsun.

PSU'nun içinde soğutucu blokları var.

Dosya Ekleri

• images.jpg
    images.jpg
    52,9 KB · Görüntüleme: 124
  • images (1).jpg
    images (1).jpg
    34 KB · Görüntüleme: 129
Sökerken bakmadım daha doğrusu montaj sırasında acaba içeri mi dışarı mi diye düşündüm ve içeriden dışarıya diye olacak dedim. Ben yanlış yaptım dediğine göre ama kendime göre doğru olanı yaptım 😂

Beyler konuya el atayım. Şuan ki PSU’da havayı dışarı atıyor ve sıfır içide açılmadı. Burada üretici insiyatifi var sanırım. Ayrıca mantıklı olan havayı içeri verip arka petek’den atması. Peki ben 4 pin’li fanı 2 pine nasıl dönüştürürüm ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı