PSU kısa devre yapması sonrası diğer parçalara bir şey olur mu?

qewr

Kilopat
Daha fazla  
Amazon'dan 2 ay önce 150 liraya aldığım 400 Watt'lık TX marka PSU bu gece oyun oynarken kısa devre yaparak patladı.

Söküp içini açtığımda 2 adet direncin yandığını gördüm sebebi büyük ihtimalle fazla akım çekmesiydi.
20190715_010018.jpg

Beni uzun yıllar götürecek bir PSU öneririsiniz. Bütçem 400 TL.

Sistem
Ekran kartı: RX570 ASUS STRIX
İşlemci: A10 7870K
Anakart: ASUS A68HM-K

Not: Arkadaşlar devre kartını sinirden kırdım yanlış anlaşılma olmasın. Başına gelen olduysa diğer bileşenlere bir zarar gelir mi?

Geçmiş olsun, anakartın gerilim koruması varsa sorun olmaz. Fiyatı cazip gelmeyebilir ama Corsair ürünlerini öneririm. Bu ekran kartı için minimum 450W öneriliyor.

Bence biraz daha ekleyip güzel bir PSU almanız sizin için daha iyi olur. Dua etmeniz gerekiyor şuan sisteminizden olabilirdiniz PSU konusunda kötü bir tercih yapmanız sizin lehinize olucaktır sonuçta bilgisayarı çalıştıran güç veren bu parça yanarsa patlarsa bütün parçalarınız kül olur dikkatli olmak lazım :).

Devre kartını neden kırdın, nasıl patladı PCU? Dirençleri değiştirirdin boşuna kırmışsın. Anakarta bir şey olmaz merak etme.

Devre kartını neden kırdın, nasıl patladı PCU? Dirençleri değiştirirdin boşuna kırmışsın. Anakarta bir şey olmaz merak etme.
Aslında tamir etsem bile kullanmak istemediğim bir psu.
Oyun oynarken fazla akım çekti iyice ısınmıştı gün içersinde anormal kokular da gelmişti 2 kere çat çat diye ses geldi sonrası malum.

Patlayan bir güç kaynağını tamir edip kullanmak sizi tekrar zarara sokabilir.

PSU konusunda genelde ucuza kaçtığınız zaman bu tür sorunlarla karşılaşmak mümkün. O yüzden PSU konusunda tasarruf etmeyip, kaliteli bir şey almakta fayda var.

Cimrilik yapacağınız en son parçadır PSU.

Benim de eski psu'm bu nedenle gitmişti. Kalitesiz psu almaktansa bir seferlik güzel bir meblağa öderek kaliteli bir psu almanız uzun vadede de işiniz görür 450w yerine 600-700w arası alıp ileride bir update durumunda da kullanılabilir olmasını tavsiye ederim. Şahsen yandığı zaman aldığım evga 650w 80+ gold psu yıllardır bana mısın demedi ki o zamanlar ihtiyacım 400 watt civarı idi şimdi yeni sistemimi de besliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı