PSU koruma kapağı modifikasyonu

Fatih un

Hectopat
Herkese merhaba. Çok değişik bir o kadar da mantıksız fikrimi sizlere danışmak istiyorum. Kullandığım kasada PSU koruma kapağı mevcut. Ben ASUS ROG Thor 850W güç kaynağı satın almak istiyorum. Pasif soğutması çok güçlü bir PSU fakat fanı kasanın altından değil kasanın içerisinden hava alacak şekilde takılması gerekiyor. Bende kırmızı ile işaretlediğim;

sdsds.jpeg

Kısımlardan kasayı keserek (yan tarafıda tabii), kasamı modifiye etmek istiyorum. İhtiyaçlarımı karşılayan kasalar çok nadir, en azından ben bulamadım(üst panelde 280mm radyatör desteği ve pencereli yukarıdan hava almaya müsait PSU koruma kapağı) ASUS ROG Helios harici önerilerinize açığım. Bu işlemi yapmamda nasıl bir sıkıntı olabilir bilen veya daha önce yapmış olan var ise yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Kasanın o kısmını dremel satın alıp kesmeyi düşünüyorum. Tamamen boşluk olacak şekilde, noktasal delikler açarak veya çizgiler şeklinde üst kısma PSU hava alması için yer açmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Hocam bende yapacaktım sonra vazgeçtim yalnız ekran kartının fanları havayı dışarı mı veriyor bunu cevaplarsanız bir fikrim var.

Hayır ekran kartıda hafayı kartın içine doğru basıyor. Ama zaten pasif soğutması iyi bir psu kullanacağım .Ön panelden içeri yüksek miktarda hava girecek ,düşüncem şu yönde ekran kartımı da sürekli fanları açık kullanıyorum.Psu daki hava tahliyesine ekran kartım yardımcı olacaktır.Psuda ısınan hava yükselik ekran kartında geçecek.Kendi fanının döndüğü senaryoda ise çok fazla bir basınç farkı olmayacağı için ve önden zaten gayet yüksek bir hava akımı sağlayacağım için sıkıntı olmayacağını düşündüm.Tabi sadece düşündüm emin değilim.

Eğer dışarı veriyorsa PSU'da havayı içeri çeker bu güzel olur yalnız kart içeri çekiyorsa PSU'da içeri çekeceğinden çakışma olur ve ısınma sorunu olur ekran kartı hava tam hava alamaz.
Eğer şöyle yaparsanız belki olur;
1592158476299.png

Mor olan fan içeriye hava verecek yalnız boyutu küçük bir fan almanız gerek sizin alabileceğinizi düşünüyorum.

Eğer dışarı veriyorsa PSU'da havayı içeri çeker bu güzel olur yalnız kart içeri çekiyorsa PSU'da içeri çekeceğinden çakışma olur ve ısınma sorunu olur ekran kartı hava tam hava alamaz.

Dediğim gibi aralarında zaten mesafe var ve ön mesh panelden Akasa Viper 140mm ile hava akışı sağlayacağım hem PSU kapağının altından hem de kestiğim kısım ve GPU arasından. Tabi varsayım yapıyoruz ikimizde sanırım daha bilgili biri kesin bir şey söyleyebilir.

O kısma fan eklemeyi düşünmüyorum açıkcası genel hava akımına da etki edeceğini düşünmüyorum.

sdsds.jpeg

Bu şekilde bir hava akışı olmasını düşünüyorum. PSU ile GPU arasına bolca hava basılacak. Fazladan egzoz fan basıncı artırıp Air Flow'u yukarı yönde yönlendirecek (ısınan hava da yükselir)PSU'da kasanın ön alt fanından gelen taze havadan hem kestiğim kısımdan hem (fanın bir kısmı kapağın altına üflüyor)
Ön kısımdan nasiplenmeye çalışacak.

O kısma fan eklemeyi düşünmüyorum açıkcası genel hava akımına da etki edeceğini düşünmüyorum.

Eki Görüntüle 591645

Bu şekilde bir hava akışı olmasını düşünüyorum. PSU ile GPU arasına bolca hava basılacak. Fazladan egzoz fan basıncı artırıp Air Flow'u yukarı yönde yönlendirecek (ısınan hava da yükselir)PSU'da kasanın ön alt fanından gelen taze havadan hem kestiğim kısımdan hem (fanın bir kısmı kapağın altına üflüyor)
Ön kısımdan nasiplenmeye çalışacak.

Kendin Yap Fotoğraf Albümü - Emc2 - Matematik Formülleri - n11.com

Şaka bir yana mantıklı kafanıza yatıyorsa yapın.
Denemekten zarar gelmez yalnız keserken kenarlarını da düzeltin çıkıntılar PSU'yu çizmesin.

kapakla psu arasında zaten 1 2 parmak mesafe var.Bir sıkıntı olcağını sanmam beni tedirgin eden kesme işlemi. sonuçta metal kesicez sağa sola parçalar sıçrayacaktır.Kasanın bir mıknatıs ile ufak metal tozlarını temizlerim ama başka bir sorun olur mu acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı