PSU koruma kapağı ne işe yarar? Nereden bulabilirim?

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Şu görsele eklediğim şekildeki PSU koruma kapaklarının amacı nedir? Olası PSU patlama ihtimallerinde, diğer parçalara zarar gelmesini önlemek mi? Yoksa sadece kasa içinin düzgün görünmesi için mi?
Birde almak istersem, bu kapakları nereden bulabilirim ve monte edebilirim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-10-20-16-02-31-901_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-10-20-16-02-31-901_com.android.chrome.jpg
    563,5 KB · Görüntüleme: 131
"PSU Cover" olarak aratın, temelde kabloları ve kasa içini düzenli tutma amaçlı oluyor.
Her kasa farklı olduğundan eğer hazır gelmediyse kişiye özel yapanların ilanları Google'da bulunuyor, veya Youtube'da ya da Corsair'in şu bloğu gibi çeşitli forum türü yerlerde DIY (Kendin Yap) yazılarını bulabilirsiniz.

Hocam kapaktan ziyade hem temiz görüntü için hem de aslında orada HDD SSD gibi bileşenleri de yanında görünmez yapmak için kısaca doğrudan görsel amaçlı bir tasarım şeklidir bu. Güzel kablolama yaparken uzun kabloları burada sıkıştırıyorsun bol bol delikli ve delikler doğrudan PSU anakart arasında olması gereken yerde olur masaüstü tayfa için paha biçilmez hele de cam kapak kullanılırsa.

PSU'lar öyle bomba gibi patlamaz, sadece görüntü için.
Sadece görüntü. PSU patlamasında dışına zarar veremez.
Bomba gibi patlamadığını biliyorum da, PSU patlama/arızasından dolayı, bazı bileşenlerin zarar gördüğünü/görebileceğini okumuştum. Safsata mıdır bu muhabbet? PSU'daki herhangi bişey, diğer bileşenlere zarar verebilir mi?
Hocam kapaktan ziyade hem temiz görüntü için hem de aslında orada HDD SSD gibi bileşenleri de yanında görünmez yapmak için kısaca doğrudan görsel amaçlı bir tasarım şeklidir bu. Güzel kablolama yaparken uzun kabloları burada sıkıştırıyorsun bol bol delikli ve delikler doğrudan PSU anakart arasında olması gereken yerde olur masaüstü tayfa için paha biçilmez hele de cam kapak kullanılırsa.
Anladım hocam. Benim kablolarda kasanın arka kısmında kalıyor zaten, görünürde pek kablo yok. Çokta gerekli değil demek ki benim için.

Bomba gibi patlamadığını biliyorum da, PSU patlama/arızasından dolayı, bazı bileşenlerin zarar gördüğünü/görebileceğini okumuştum. Safsata mıdır bu muhabbet? PSU'daki herhangi bişey, diğer bileşenlere zarar verebilir mi?

Mümkün tabii ama elektriksel bir durum ve PSU'nun çıkış voltaj kanalları ile ilgili. Eğer gerekli korumaları mevcut değilse, arıza sırası veya sonrasında dengesiz voltaj ile sistemi beslemeye çalışabilir, bu da donanımlara zarar verebilir.

Anladım hocam. Benim kablolarda kasanın arka kısmında kalıyor zaten, görünürde pek kablo yok. Çokta gerekli değil demek ki benim için.

Dengesiz voltaj vererek yakar.

Mümkün tabii ama elektriksel bir durum ve PSU'nun çıkış voltaj kanalları ile ilgili. Eğer gerekli korumaları mevcut değilse, arıza sırası veya sonrasında dengesiz voltaj ile sistemi beslemeye çalışabilir, bu da donanımlara zarar verebilir.
Anladım. O zaman bu kapağın koruma açısından pek faydası yok sanırım. Sağolun cevaplar için.

Dengesiz voltaj vererek yakar.
Xigmatek 600W 80+ Bronz bir PSU var elimde. 80+ sertifikası olan PSU'lardada bu tip, diğer bileşenlere zarar verebilecek bir sorun meydana gelir mi acaba?

Anladım. O zaman bu kapağın koruma açısından pek faydası yok sanırım. Sağolun cevaplar için.

Xigmatek 600W 80+ Bronz bir PSU var. 80+ sertifikası olan PSU'lardada bu tip, diğer bileşenlere zarar verebilecek bir sorun meydana gelir mi acaba?

80+ sertifikasının kalite ile ilgisi yoktur o sadece verimlilik sertifikası. Elindeki PSU iyi değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı