PSU PCI-e kablosu bozulduktan sonra ekran kartı çalışmıyor

regenaton

Hectopat
Arkadaşlar. Corsair Spec Delta kasam var. İçinde VS650 PSU var. Bugün bir türlü yapamadığım RGB fanları yapayım derken bir kablonun içine başka bir kabloyu soktum ve bir anda sistem kapandı. Tabii cahil kafam bunları PC açıkken yaptım. Sonra bir baktım ekran kartı çalışmıyor. Ekran kartının Sapphire logosu bile yanmıyor. Ama diğer parçalar çalışıyor.

Sistemim: Ryzen 5 3600, B550 ASUS TUF Gaming, 2x16 GB RAM, Corsair Spec Delta 650W, sapphirr RX 5600XT, 500GB M22 SSD.

Bu arada ekran kartını söküp tekrar takmayı denedim ama olmadı. PSU ekran kartına güç vermiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi kartın yaşıyor. Fanlar her zaman döner önemli olan o kısım değildi.

Sorun güç kaynağında servise yolla veya yenisini al.

PSU'da ekran kartını besleyen hatta sigorta varsa atmış olabilir.

Sevgili kardeşim peki PSU içinden sigortayı tekrar açabilir miyim? Ben güç kaynağını söktüm içini açtım ama anlamıyorum. Tek anladığım 12v bölümü elektrik vermiyor.

Son olarak ekran kartında bir arıza olamaz değil mi çünkü bir tek ona güç gitmiyor.

Sistem ekran kartını okuyup BIOS'a geçiyor. Ben şu anda ekran kartıma gelen kabloyu söküp sistemi çalıştırsam seninle aynı durum yaşanır.

Şu anda iki ihtimal var ya kablo güç iletmiyor ya da ekran kartının güç girişi elektriği almıyor. Buna kesin cevap vermek gerçekten zor. Eğer ekran kartının güç girişine bir sıkıntı yarattıysa onun değişmesi gerekir, iyi yanı kartın önemli kısımları sağlam demektir pek masraf çıkarmaz. Güç kaynağının kablosu sorunlu veya sigorta atık ise her türlü değişmesi gerekiyor.

Sistem ekran kartını okuyup BIOS'a geçiyor. Ben şu anda ekran kartıma gelen kabloyu söküp sistemi çalıştırsam seninle aynı durum yaşanır.

Şu anda iki ihtimal var ya kablo güç iletmiyor ya da ekran kartının güç girişi elektriği almıyor. Buna kesin cevap vermek gerçekten zor. Eğer ekran kartının güç girişine bir sıkıntı yarattıysa onun değişmesi gerekir, iyi yanı kartın önemli kısımları sağlam demektir pek masraf çıkarmaz. Güç kaynağının kablosu sorunlu veya sigorta atık ise her türlü değişmesi gerekiyor.

Hocam haklı olduğun kanıtlandı. Bugün farklı ekran kartı ile denedim ve güç alamadı. Sorun psudaymış. Hocam benim Spec Delta'ya önerdiğin ucuz ve kaliteli PSU var mı? Ben Cougar cgr str 600 xtc beğendim. Onu alsam olur mu ya da başka önerin varsa söyler misin?

Hocam haklı olduğun kanıtlandı. Bugün farklı ekran kartı ile denedim ve güç alamadı. Sorun psudaymış. Hocam benim Spec Delta'ya önerdiğin ucuz ve kaliteli PSU var mı? Ben Cougar cgr str 600 xtc beğendim. Onu alsam olur mu ya da başka önerin varsa söyle misin?

Bütçem 900 lira bu arada.

Geri
Yukarı