PSU sağlam ama PC açılmıyor

mdm

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi PSU sağlam ama PC açılmıyor.

Sorunu çözmek için yaptığım şeyler:

1- 20 pinlik güç kablosundaki yeşil ve siyah kabloyu bir kablo ile bağladım ve PC açıldı fakat görüntü gelmedi ve anakarttaki işlemci fanı hariç hiçbir fan çalışmadı.

2-Şase yapma ihtimali olduğu için uzay kasa denedim yine çalışmadı.

3- Reset Switch bağlantısını Power Switch'e bağladım yine çalışmadı. (Power button çalışıyor mu diye kontrol etmek için)

4- Farklı prizlerde denedim.

5- Statik elektrik olabileceği için bütün bileşenleri söküp taktım.

Bunlardan farklı yapabileceğim bir şey varsa söylerseniz çok sevinirim.

Edit: PC yaklaşık 40-50 km yol gitti yolda zarar görmüş olabilir mi?

Son düzenleme:
1.si; 20pinlik soketteki tetik pinlerini kısa devre edip çalıştırırsanız işlemci komutu ile bir başlangıç olmadığı için sistem hasar görebilir.
2.si; harici ekran kartını sökün ve deneyin.
3.sü; ekran kartı sökünce olmazsa RAM'leri tek tek söküp deneyin.
1-Sadece PSU sağlam mı diye kontrol ettim az daha sistemi yakıyormuşum.

2-Denedim yine açılmıyor.

3- Maalesef o da olmuyor.
PC açıldığında anakartın arıza ledleri yanıyor muydu? Örneğin; CPU, DRAM gibi.
CPU yanıyordu.

• Bilgisayarınızı kapatın, fişten çekin. Soğutucuyu ve işlemciyi sökün. Sisteminizi yazmamışsınız. AMD ise işlemci pinlerini kontrol edin. Intel ise anakarttaki pinleri kontrol edin. Yamulmuş veya kırılmış pin olabilir. Pinler sağlamsa montajını tekrar yapın. Üçgenler üst üste gelsin. Soğutucuyu aşırı sıkarak montajlamayın.
  • Pinlerde sorun yoksa(hala bilgisayar kapalı ve fişten çekik olsun) BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın ve sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Sonrasında takın ve sistemi çalıştırın.

Inked9909_01_LI.jpg

Çizdiğim yerde kablo takılı mı?

Yakın zaman da CPU'yu sistem den çıkarttınız mı? CPU'nun pinleri yamulmuş veya kırılmış olabilir. Çıkarıp bakabilirsiniz. Fakat yine de sistem açılırdı. PSU, CPU'ya güç göndermiyor olabilir. Başka sistemler de deneme şansınız varsa önce PSU'yu daha sonra da CPU'yu denemenizi öneririm.

Bu sıkıntılar çıkmadan önce Ryzen 5 3600 işlemci ve Asus Prime B450M-K anakart almıştım yaklaşık 2 güne elimde olur. Yani anakart ve CPU değiştirebilirim. O zaman hem anakart hem de CPU sıkıntısı olmaz. Sorun sadece PSU da olur.

Geri
Yukarı