PSU sistemimi beslemiyor olabilir mi?

Karayurtfaruk

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Crucial BLS8G4D32AESBK.M8FE 2x8GB
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
İyi sosyaller arkadaşlar. Sistemimde THERMALTAKE LITEPOWER 650W GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da güç kaynağını kullanıyorum.
ASUS TUF Gaming 3060 Ti OC ekran kartım ve MSI X470 Gaming Plus anakart mevcut. Disk olarak Samsung 870 EVO 250GB ve Samsung 970 EVO 500 GB kullanıyorum. Ayrıca kasamda 5 adet LED fan mevcut. Sistemime ID-COOLING SE-234 ARGB 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu Fiyat alarak en son güncellememi yaptım.
Bu eklemeden sonra olup olmadığına tam emin değilim bir süre geçti bilgisayarım biraz yüke bindikten sonra reset atmaya başladı. Yazılımsal olarak her şeyi denedim.
Sorunun PSU'dan olup olmadığını nasıl anlarım veya bu sisteme bu PSU yetmiyor olabilir mi?

OCCT ile test yapabilirsiniz. Ayrıca test esnasında voltajları da gözlemleyin:
12 volt
3.3 volt
5 volt
Normal değerler bunlardır. Biraz artıp azalması sorun değildir ama ciddi artış ve düşüş var mı, bir bakın.

OCCT ile test yapabilirsiniz. Ayrıca test esnasında voltajları da gözlemleyin:
12 Volt.
3.3 Volt.
5 Volt.
Normal değerler bunlardır. Biraz artıp azalması sorun değildir ama ciddi artış ve düşüş var mı, bir bakın.

Yapabileceğin ilk şey OCCT ile Power testi yapmak olmalı. Sistemin en az bir saat testte kalsın. Olumsuz bir durum olursa farkına varırsın zaten. Thermaltake Litepower serisi dandik biraz.

Hocam OCTT Power testine sistemim 5 dk dayanabildi sonra mavi ekran aldım ve bilgisayar tekrar reset aldı var mı bir öneriniz değerleri tam alamadım bile.

@Karayurtfaruk

Doğru mavi ekran hata analizine.

Sorunun güç kaynağından olduğuna tamamen emin olalım da, bütçeye göre öneri yaparız. Belki test sırasında başka parçadan hata almış olabilirsin, sorunu anlayabilelim ilk önce.

@Karayurtfaruk

Doğru mavi ekran hata analizine.

Sorunun güç kaynağından olduğuna tamamen emin olalım da, bütçeye göre öneri yaparız. Belki test sırasında başka parçadan hata almış olabilirsin, sorunu anlayabilelim ilk önce.
hocam mavi ekran hatası için minidump dosyası oluşmamış gerekli kontrolleri yaptım mavi ekran almadığıma işaret ediyor fakat bir mavi ekran gördüğüme eminim. Suna bilecek bir veri bulamıyorum ali Güngör hocamın minidump makalesindeki tüm gerekli ayarlar aynı sorunu nasıl tespit edeceğim şaştım kaldım vallahi.

Testi bir kez daha gerçekleştirir misin? Minidump dosyasının bu tür durumlarda oluşması gerekir, hiç değilse hatanın kodunu almaya çalış.

Sistem tekrar reset aldı bu sefer 2 dakika kadar sürdü. Minidump yok fakat voltaj değerlerim şu şekilde ne düşünüyorsunuz.
+5v = 4, 760v.
+12v= 11, 232v.
+3.3v= 2, 992v.

Yeni konular

Geri
Yukarı