Psu Temizliği Nasıl Yapılır? Ve Ekran Kartı Sarkması

Ben PSU'ya 600 Watt'lık komprosör ile hava tuttum ki saç kurutma makinesi yanında fısıltı gibi kalır. Biraz toz çıktı tabi ama detaylı temizlemiyor. Yani içinde yine kalıyor. Ben açıcaktım sonra vazgeçtim.
Senin kasanda toz filtresi yok muydu ya?

Merhaba, yakınlarda bilgisayarcı var ise oraya götürün kompresör ile hava tutturun.
Yada 20-30TL para bırakın kompresörü ödünç isteyin hava ile temizliği yapın kompresörlerini götürün.
Kompresörle hava tutduk diyelim. Bu toz dağılırken psu ya yada diğer bileşenlere zarar vermez mi?

Kullanım kılavuzunda sakın açmayın yazıyor. İçinde şehir cerayanı birikmiş olabilir diyor. Temizlemesek bir sıkın olurmu .

O zaman sökmeden saç kurutma makinası vursam işe yarar mı soğuk ayarda.
Sökmekten korkmayın. Rutin uyarılar bunlar. Korkmayın bir şey olmaz. Sökün PSU'yu ama içindeki parçalara dokunmayın, saç kurutma makinesiyle bir güzel temizleyin.

İnşaallah alırsın. Bende biraz sonra temizleyeceğim. Bence kendine bir komprosör al. Ben 60 TL'ye almıştım sanırım. Gerçekten çok iyi hava vuruyor baya geri çekmek zorunda kalıyorum fan'ları filan uçurcak. :D

Senin kasanda toz filtresi yok muydu ya?

Kompresörle hava tutduk diyelim. Bu toz dağılırken psu ya yada diğer bileşenlere zarar vermez mi?

Elinizde kompresör olduğu zaman dağılan tozu bir zahmet diğer bileşenlerin üzerine hava tutarak ta temizleyin. Bu soruyu sorarken PSU'ya hava tutup toz diğer bileşenlere dağıldığı zaman öyle bırakmayı düşünmüyordunuz herhalde.

PSU'ya genel olarak yakın mesafeden, anakart ve diğer aksamlara 30-40CM mesafeden hava tutun. Kompresörü PSU fanına ve işlemci fanına çok yakın ve direk olarak üzerine tutmayın. Belirli bir RPM hıza dayanacak olan bu fanlar temizlik anında tuttuğunuz hava ile bu hızın üstünde dönerek sonrasında sorun çıkarıp ses yapmaya başlayabilirler. Mümkünse hava tutarken bu fanları elle müdahale ederek durdurun.

Benim ekran kartımda sarkma yapıyordu. Kartın yanındaki güç kablolarından plastik kelepçe yardımıyla kasada herhangi yüksek yere bağlayabilirsiniz. Hardisklerin olduğu yer olabilir.

PSU temizlenmesi pek de önemli değil. Şuan için bir sorun teşkil etmiyor ise açıp temizlemenizi falan tavsiye etmem. Onun dışında kelepçe ile ekran kartının sarkmasını engelleyebilirsiniz. Hatta bir ip bile olur. :D

Kompresör ile içinde tozun atomlarını bile bırakmassın :) Şaka bir yana saç kurutma makinasiyla soğuk modda temizleyebilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı