PSU yanmış olabilir mi?

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Merhaba arkadaşlar, kasayı sıvı soğutmayı takmak için kapattım ve fişini çektim. Sıvı soğutma montajını yaptım başarılı bir şekilde. Gel gelelim PSU kablosunu taktım power tuşuna bastım hiçbir şekilde tepki yok kasada. Anakartın hiçbir yerinde ışık da yanmıyor. Kabloları söktüm sadece anakart güç kabloları kalacak şekilde yine tepkime yok. Anakarta kısa devre yaptırdım belki power düğmesi bozulmuştur diye ama yok. Hiçbir fan vs. dönmüyor hiçbir şey olmuyor. PSU'nun ledi bile arkadaki anahtardan basınca açılmıyor. En sonunda PSU'yu çıkarttım kısa devre yaptırdım. Fanın led aydınlatması yandı ama fan dönmedi. Sizce PSU arızalanmış olabilir mi?

Bildiğim kadarıyla PSU'yu on off'dan kapattığın zaman yanma olmuyor du

PSU yanınca ortalık yanık kokar. Başka bir arıza olmuş olabilir ama yine de başka bir PSU ile deneyin derim.

Edit: CPU FAN girişine yeni sıvı soğutmayı takmadıysanız anakart başlatmayı engelliyor olabilir.

PSU nün anakarta giren 20+4 pininde yeşil ve onun yanındaki siyah pinleri kısa devre yaptığınızda PSU çalışıyor mu bakmak gerekli. Evde olsaydım görsel olarak atardım riske etmeyin eve gidince unutmazsam atayım.
En kotu senaryo ile kasaya gelen gücü kesin power düğmesine 5-6 defa basarak statik elektrik bosaltip ondan sonra deneyin. Hatta denemeden sonra yetinmeyip statik elektrik boşaltma işlemini tekrar yapin ve tekrar deneyin.

PSU nün anakarta giren 20+4 pininde yeşil ve onun yanındaki siyah pinleri kısa devre yaptığınızda PSU çalışıyor mu bakmak gerekli. Evde olsaydım görsel olarak atardım riske etmeyin eve gidince unutmazsam atayım.
En kotu senaryo ile kasaya gelen gücü kesin power düğmesine 5-6 defa basarak statik elektrik bosaltip ondan sonra deneyin. Hatta denemeden sonra yetinmeyip statik elektrik boşaltma işlemini tekrar yapin ve tekrar deneyin.
İşte çalışmıyor hocam kısa devre yaptım fanlar dönmüyor sadece LED kırmızı ışık yanıyor başka da bir şey yok. Statik boşaltmayı denedim kaç defa olmadı.
PSU yanınca ortalık yanık kokar. Başka bir arıza olmuş olabilir ama yine de başka bir PSU ile deneyin derim.

Edit: CPU FAN girişine yeni sıvı soğutmayı takmadıysanız anakart başlatmayı engelliyor olabilir.
Takılı.
Bildiğim kadarıyla PSU'yu on off'dan kapattığın zaman yanma olmuyordu.
Ben kapatmadım işte bu defa bir acemilik yaptım.

PSU miladını doldurması sizin sıvı soğutmanızı taktığınız zamana denk gelmiş olabilir gerçi ne zaman aldığınızı bilmiyorum ama. Geçmis olsun, umarım çözülür.

Siz anakart üzerinden normal power tuşunun yapacağı kısa devreyi yaptırdınız ben güç kaynağına kısa devre yaptırmaktan bahsediyorum.
Siz anakart üzerinden normal power tuşunun yapacağı kısa devreyi yaptırdınız ben güç kaynağına kısa devre yaptırmaktan bahsediyorum.
Görselde ki şekilde kısa devre yaptığınızda, kısa devre boyunca PSU nun çalışıyor olması gerekli.
xxxxxxxx.jpg

Son düzenleme:

Görselde ki şekilde kısa devre yaptığınızda, kısa devre boyunca PSU nun çalışıyor olması gerekli.
Eki Görüntüle 456098
İşte bunu da yaptım diyorum hocam kırmızı LED çalışıyor fanlar dönmüyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı