PSU'dan cızırtı sesi geliyor

mhmtelmas

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba hayırlı geceler bir sorum olacaktı. Ben bugün kafam esti dedim bilgisayarımı bir sileyim bilgisayarı yatağın üstüne koydum fakat bir salaklık ettim biraz kenarı tarafa koydum. Kabloları falan çıkartırken kasa bir anda düştü kasanın ön panjur gibi bir yer var böyle 3 tane fan ın kapağı o çıktı bir de güç kablosunu PSU takarken böyle sanki elektrik kıvılcım sesi geliyor görüntü yok ama ses geliyor neyse kabloyu taktım bilgisayarı açtım PSU'dan böyle cızırtı gelince sesi gelince korktum dedim şimdi suratımız da falan patlar bu. PSU'daki o kapatıp açtığımız tuşla geri kapattım sonra bilgisayarın PSU çıkarttım sağına soluna falan baktım bir problem yok fana da üfleyince dönüyordu ayıptır söylemesi, şimdi diyorum ki acaba fanın içinde bayağı bir toz var önce yine çalıştırdım o sıra da telefonun ışığını açtım fanın üstünde böyle bayağı toz kaplamış böyle yumak şeklindeydiler acaba ondan dolayı mı yoksa fan mı sürtüyor şahsen açmaya biraz tırsıyorum. Şöyle bir şey de var mesela monitör falan açılıyor klavye mouse da falan böyle bir ışık sönmesi gibi şeyler yok sizce ne yapmalıyım?

Yani uzun lafın kısacası arkadaşlar. PSU da bir sorun olup olmadığını nasıl anlayabilirim veya açılırken bir sorun teşkil eder mi? PSU'nun markası
Archon ARC-550 550W 80+ Plus Bronze Power Supply PC güç kaynağı Performax falan da yazıyor.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba hayırlı geceler bir sorum olacaktı. Ben bugün kafam esti dedim bilgisayarımı bir sileyim bilgisayarı yatağın üstüne koydum fakat bir salaklık ettim biraz kenarı tarafa koydum. Kabloları falan çıkartırken kasa bir anda düştü kasanın ön panjur gibi bir yer var böyle 3 tane fan ın kapağı o çıktı bir de güç kablosunu PSU takarken böyle sanki elektrik kıvılcım sesi geliyor görüntü yok ama ses geliyor neyse kabloyu taktım bilgisayarı açtım PSU'dan böyle cızırtı gelince sesi gelince korktum dedim şimdi suratımız da falan patlar bu. PSU'daki o kapatıp açtığımız tuşla geri kapattım sonra bilgisayarın PSU çıkarttım sağına soluna falan baktım bir problem yok fana da üfleyince dönüyordu ayıptır söylemesi, şimdi diyorum ki acaba fanın içinde bayağı bir toz var önce yine çalıştırdım o sıra da telefonun ışığını açtım fanın üstünde böyle bayağı toz kaplamış böyle yumak şeklindeydiler acaba ondan dolayı mı yoksa fan mı sürtüyor şahsen açmaya biraz tırsıyorum. Şöyle bir şey de var mesela monitör falan açılıyor klavye mouse da falan böyle bir ışık sönmesi gibi şeyler yok sizce ne yapmalıyım?

Sakın içini açma. Evinde eski sistem varsa tak dene.

Eliniz yatkin ise içini açıp fanı temizleyebilirsiniz. Bu arada açmadan önce PSU fişini çekin ve PC açma tuşuna basın çünkü PSU içerisinde yer alan kondansatörler belirli bir süre boyunca 250-300 Volt DC bulunduruyor. Çarpılma riski var. Yada fişi cektikten sonra 2-3 dk beklerseniz de problem olmaz.

Eliniz yatkin ise içini açıp fanı temizleyebilirsiniz. Bu arada açmadan önce PSU fişini çekin ve PC açma tuşuna basın çünkü PSU içerisinde yer alan kondansatörler belirli bir süre boyunca 250-300 volt DC bulunduruyor. Çarpılma riski var. Ya da fişi cektikten sonra 2-3 dk beklerseniz de problem olmaz.
Galiba bibon mu diyorlar biyon mu diyorlar herhalde onlarda bir sıkıntı olmuş düşme sonucunda.

Son çözüm olarak muhtemelen PSU değiştireceğim. Kararım DeepCool PF650 650W 80+ yönünde olacak sizce değer mi? Alınır mı?

Son düzenleme:
Bobin sesi olabilir dediğiniz gibi veya düşme sonucu soğuk le.

Tarzı bir durumda olabilir. Pek eliniz yatkin değil sanırım. Değiştirip değiştirmemek size kalmış. A

Yani aslında zor bir şey değil fakat daha önce hiç bakmadım veya hiç uğraşmadan böyle şeyler de bu arada bilgisayarı açtım ve o ses biraz azalmıştı böyle çok az fan cızırdama sesi geliyor PSU testi falan varmış onu da açtım 1 saatten fazladır çalışıyor fakat bir sorun oluşmadı.

Geri
Yukarı