PSU'dan gelen cızırtı

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sorunu özetlemek gerekirse 2 gün önce bilgisayarı açmaya çalıştığımda bilgisayar çalışıyor 2 sn sonra kapanıyor sonra yine çalışıyor 2 sn sonra kapanıyor sürekli böyle bir döngü oldu ve korktum. Prizin tuşundan direk kapattım. Sonra açmaya çalıştığımda ekran gelmedi fakat bilgisayar normal çalışıyor. Anakartın üzerindeki ışık normalde beyaz yanması gerekirken turuncu yanıyordu, bir sorun olduğu belliydi. Sonrasında biraz denedim ve bilgisayaı açmayı başardım açarken BIOS için F1 falan diyordu. BIOS'a gittim geldim sorun olmadı PC açıldı ve hiç sorun yokmuş gibi çalıştı. Akşam kapattım sabah açınca PC'yi yine aynı şey ekran yok falan. Garantisi devam ediyorken hazır götüreyim dedim servise. Götürmeden önce bir PSU kablosunu çıkartıp takmak istedim. O kadar çok içine sokmuşum ki çıkartırken zorlandım ve kablonun girdiği yuvanın kopacağından korktum. Tekrar takarken o kadar sokmadım, daha nazik ve zorlamadan taktım. Bu sefer bilgisayar sorunsuz çalıştı. Mavi ekran falan verdi ama bir daha o sorunu yaşamadım. Ayrıca eskidrn çok ciddi cızırtı geliyordu bu da azaldı fakat hala cızırtı gelmeye devam ediyor güç kablosunun o girdiği yerden. Ve eskiden bir aralar kasaya ayağım çarptığında çok hafif bile olsa PC kitleniyordu aniden ve kalıyordu. Sanırım güç kablosunda bir sorun var. Sizce ne yapmalıyım hala bir cızırtı gelmeye devam ediyor oradan. Fakat bilgisayar açılıyor. Öneriniz nedir? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin cızırtı coil whine. Bu yazımı okuyabilirsin: Coil Whine Nedir? Coil Whine'siz Ekran Kartı Var Mıdır? Zararlı mıdır? - Technopat Sosyal

Ses rahatsız etmiyorsa, CW'den bir şey olmaz fakat kasanın kapanması vb. şeyler içime sinmedi. Güç kaynağının marka ve modeli ne? Ne zaman satın aldın?

Ek olarak kasaya çarptığında, cihazın kilitlenmesi genellikle SATA kablosunun hasar almasından veya temassızlık yapmasından kaynaklanabiliyor. Bir ara bende de öyle bir problem vardı ve SATA kablosunun bükülüp, hasar aldığını fark etmiştim ve yenileyince düzelmişti.

Bahsettiğin cızırtı coil whine. Bu yazımı okuyabilirsin: Coil Whine Nedir? Coil Whine'siz Ekran Kartı Var Mıdır? Zararlı mıdır? - Technopat Sosyal

Ses rahatsız etmiyorsa, CW'den bir şey olmaz fakat kasanın kapanması vb. şeyler içime sinmedi. Güç kaynağının marka ve modeli ne? Ne zaman satın aldın?

Ek olarak kasaya çarptığında, cihazın kilitlenmesi genellikle SATA kablosunun hasar almasından veya temassızlık yapmasından kaynaklanabiliyor. Bir ara bende de öyle bir problem vardı ve SATA kablosunun bükülüp, hasar aldığını fark etmiştim ve yenileyince düzelmişti.
1 yıl kadar oluyor aldığım taş çatlasa 1.5 yıl. Marka fsp 700 hydro modeli. Güç kaynağı sağlam bi güç kaynağı. Ben kablodan olduğunu düşünüyorum açıkcası. Eski bilgisayarımın güç kablosunu taksam fark olur mu. 550W'dı ama o. Sorun yaşar mıyım?
Kablo kalitesiz veya gevşek olabilir.
Kablo güç kaynğıyla birlilte verildi. Kablo kaliteli duruyor ama neden böyle anlam veremedim.

Benim en son o cızırtı oyundayken %50 işlemci %75 RAM kullanımı sırasında gelmişti. Cızırtı ardından yanık kokusu geldi ve PSU ellediğimde 5 6 derece fazla olsaydı elle değilmeyecek derecedeydi. Bilgisayar yük altındayken PSU sıcaklığını elinizle kontrol etmeyi deneyin.

Benim en son o cızırtı oyundayken %50 işlemci %75 RAM kullanımı sırasında gelmişti. Cızırtı ardından yanık kokusu geldi ve PSU ellediğimde 5 6 derece fazla olsaydı elle değilmeyecek derecedeydi. Bilgisayar yük altındayken PSU sıcaklığını elinizle kontrol etmeyi deneyin.
Şimdi deneyeceğim. Garantisi devam ediyor. Garantiye göndermeli miyim sizce?

Yanık kokusu vb. duyduysanız böyle elektrik işlerinden anlayan birine götürün içini söksün baksın. Bir sıkıntı varsa götürün ama elektrikçiye garanti kapsamında olduğunu parçalara dikkat etmesini söyleyin. Ona göre garantiye verirsiniz. Bilgisayarı yük altında 1 2 saat boyunca çalıştırın deneyin.
Benim PSU'mdan yanık kokusu ve cızırtı gelmişti en son hiç ısınıp ısınmamasına bakmamıştım, bir gün oyun kurmak için açık bıraktım çok yüklü bir oyundu RAM işlemci disk kullanımı çok fazlaydı. Sabah kalktığımda güç düğmesine bastığımda açılmıyordu ve PSU bozuk çıktı garantiden 0'ını en yeni modelini gönderdiler.

Geri
Yukarı