PSU'dan sistemi kapatmak zararlı mı?

Tarum980

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bilgisayarda işim bittikten sonra kapatıp sonra da kasanın arkasından güç kaynağının düğmesine basıp bir de onu kapatsam bir zarar olur mu? Veya bir yararı olur mu? Yani elektrik kesintilerine ve dalgalanmalarına karşı PSU kapanmazsa bir problem olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem tamamen kapandıktan sonra kapatırsanız hiçbir şey olmaz. Tabii hala prize takılı olduğu için ne kadar etkisi olur bilemiyorum, isterseniz direkt sistemin fişini çekin.

Hiçbir zararı olmaz. Hatta elektrik dalgalanmalarına karşı (özellikle ani voltaj yükselmelerine karşı) koruyucu faydası bile olur.
Nasıl yani pcyi kapattıktan sonra psu kapatmayıp fişi çekmezsem zararı olmaz mı hiç?
Birde psu şalterinin yanında küçük bir düğme daha var oda economik on vede of düğmesi onlar ne işe yarıyor?

Arkadaşlar bilgisayarda işim bittikten sonra kapatıp sonra da kasanın arkasından güç kaynağının düğmesine basıp bir de onu kapatsam bir zarar olur mu? Veya bir yararı olur mu? Yani elektrik kesintilerine ve dalgalanmalarına karşı PSU kapanmazsa bir problem olur mu?

Neden öyle yapmayı tercih ediyorsunuz?

Zararı yok diye biliyorum.

Neden öyle yapmayı tercih ediyorsunuz?

Zararı yok diye biliyorum.
Binada topraklama yok sanırım. Birde nadirende olsa elektrikler kesiliyor belki dalgalanma filanda oluyordur bilmiyorum. Misal bozulur yada yanarsa herhangi bi parça değişmesi sıkıntılı bütçe fazla yok o yüzden. Uzun yıllar kullanmam gerekiyor

Geri
Yukarı