PSU'ya bağlı fanlar Full hızda mı çalışır?

zaPPahan

Centipat
Daha fazla  
Yeni kasa aldım ve sistemi yeni kasaya monte ettim. Eski kasada kı fanları o kasada bıraktım ve yeni kasada 4 adet fan vardı fakat anakarta SYS fan bölümlerine takamayacağım. Farklı bir girişi vardı bende PSU'daki bir kabloya bağladım fakat fanların Full hızda çalışıp çalışmadığından emin değilim. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni kasa aldım ve sistemi yeni kasaya monte ettim. Eski kasada kı fanları o kasada bıraktım ve yeni kasada 4 adet fan vardı fakat anakarta SYS fan bölümlerine takamayacağım. Farklı bir girişi vardı bende PSU'daki bir kabloya bağladım fakat fanların Full hızda çalışıp çalışmadığından emin değilim. Yardımcı olabilir misiniz?

Yeni teknoloji bir fan sistemi çıkmadıysa 12v ile çalışıyorlar. Multimetren var ise fanları bağladığın yerden PSU'nun kaç verdiğine bakabilirsin. Muhtemelen 12 veya daha azdır, fazlası olsa yakardı.

Güç kaynağına bağlı fanlar son hız döner ve sabittir. Kontrol edilemez.
Fanın kaç RPM değerine sahip ise o hızda çalışacaktır.

Molex'ten bağladıysanız tam hızında çalışırlar hocam.

Tam hızda çalışır. Tavsiyem fan çoklayici alıp SYS fan bölümüne takmanız zira diğer türlü kafa şişiriyorlar. SYS fan kısmına taktığınızda sıcaklığa bağlı olarak hızını otomatik ayarlamazsa BIOS'tan ayar yapmanız gerekir onuda şimdiden söyleyeyim.

Tam hızda çalışır. Tavsiyem fan çoklayici alıp SYS fan bölümüne takmanız zira diğer türlü kafa şişiriyorlar. SYS fan kısmına taktığınızda sıcaklığa bağlı olarak hızını otomatik ayarlamazsa BIOS'tan ayar yapmanız gerekir onu da şimdiden söyleyeyim.

BIOS'tan vs undervolt mümkün mü?

BIOS'tan vs undervolt mümkün mü?

Molex bağlantısında 1x 12v ve 1x 5v var. normalde dişler birbirine geçtiğinde 12v vermiş olursunuz ama onu cımbız vs ile çıkarıp 12 ve 5 i yer değiştirirseniz 5v gelir fana çok daha sakin döner (ben öyle kullanıyorum portable fanım için). fanlarınız pwm girişli ufak olanlardansa ince bir kablo oradan 5v bacağına bağlantı yapabilirsiniz tüm elektrik kesik iken.

güç kaynağına bağlı molex girişli fanların kaç v de çalıştığını anlamanın bir yolu yok mu ? illa çoklayıcı alıp anakartın sys fan girişine mi takmam gerekiyor ?

Yeni konular

Geri
Yukarı