PSU'ya güç gelmiyor

mrmarcellus

Hectopat
Merhaba , bilgisayar basında çay içiyordum ve yanlışlıka çayı döktüm , çay Klavyem ve Grafik tabletime döküldü , bende refleks olarak hemen grafik tabletini ters çevirdim ve klavye ile alakadar olmadım. Grafik tabletimi temizleyip tam USB'yi pcye takıp denerken fanlar kendi kendine durdu ve pc kapandı , kulaklığımın vs. ışığı söndü , her açıdan baktım ve anakartıma 1 damla su gelmemiş , evet alttaki kablolarım ıslandı ama hepsi plastik kaplı. PSU'ya neden güç gelmiyor onu anlayabilmiş değilim.

Denediğim çözüm yöntemleri : Topraklama
Hem güç fişini çekerek denedim , hem buton kapalıyken , ama hiçbiri fayda etmedi.

Islanan yerler : Grafik Tabletim (PC'ye bağlıydı)
Klavyem (PC'ye bağlı)
Monitor + Mouse / Kulaklık / Klavye kablolarım (Kulaklık kablosu kumaş ama telefonda çalışıyor şuan)

EK : Evet klavyeyi çıkarıpda yeniden denedim klavyeyi geçin PSU'ya 1 gram güç gelmiyor , 1 saniye bile fan dahi dönmüyor.

Grafik tabletim çalışıyor.

Hocam PSU'ya çay girmediğinden emin misiniz?
%100 Eminim ki zaten mümkün değil , çayın döküldüğü yerler halıda gözüküyor PSU ile aralarında 20-30cm var.
%100 Eminim ki zaten mümkün değil , çayın döküldüğü yerler halıda gözüküyor PSU ile aralarında 20-30cm var.
Bir de yeniden ek olarak her ihtimale karşı kabloları çıkarıp PC'yi PSU üstü dik konuma getirdim , girmişse bile akar umudu ile olmadı çok sağlıklı olmasa da fön makinesiyle deneyeceğiz.

Bir arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti. 100 liralık klavyeyi tamir ettim dedi sonra power tuşuna basınca sağlam olarak geriye sadece monitör ve hdd kalmıştı. Klavye PS/2 bağlantılıydı USB bağlantısında belki koruma vardır. Öncelikle PSU bağlantılarını çıkart ve harici olarak çalıştırmayı dene. PSU açılırsa en az hasarla anakart.

%100 eminim ki zaten mümkün değil, çayın döküldüğü yerler halıda gözüküyor PSU ile aralarında 20-30cm var.

Bir de yeniden ek olarak her ihtimale karşı kabloları çıkarıp PC'yi PSU üstü dik konuma getirdim, girmişse bile akar umudu ile olmadı çok sağlıklı olmasa da fön makinesiyle deneyeceğiz.

Elektronik aletlerin sigorta sistemi vardır. Klavyenize sıvı gelince kısa devre yapıp sigorta atmış olabilir.
PSU'da 220V kablosunu takip edin, makaron altında (ya da çıplak ) sigorta var.
Atdı ise değiştirin (zaten modeli sağında solunda yazar ). Ancak kondansatörlerin boşalmasını bekle, onlarda pil sonuçta çarpılma sonra.
PSU'da nasıl işliyor bilmiyorum ama sen yine PSU'nun açma kapama tuşunu kontrol et.
Bir de herhangi koku var mı?

PSU kablosunu çekin.
Anakartından BIOS pilini ve 24 pinlik kabloyu çıkarın.
15 kez Power tuşuna basın.
BIOS pilini ve 24 pinlik kabloyu takın.
Power kablosunu takın ve sistemi başlatmayı deneyin.

Eğer işe yaramazsa büyün bağlı kabloları çıkarın ve sadece Power kablosu bağlıyken sistem açılacak mı kontrol edin.

Farklı bir Power kablosundan farklı bir prizde de deneyebilirsiniz.

PSU kablosunu çekin.

Eğer işe yaramazsa büyün bağlı kabloları çıkarın ve sadece Power kablosu bağlıyken sistem açılacak mı kontrol edin.

Konudan bağımsız, neden 15?

PSU kablosunu çekin.

Bir arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti. 100 liralık klavyeyi tamir ettim dedi sonra Power tuşuna basınca sağlam olarak geriye sadece monitör ve HDD kalmıştı. Klavye PS/2 bağlantılıydı USB bağlantısında belki koruma vardır. Öncelikle PSU bağlantılarını çıkart ve harici olarak çalıştırmayı dene. PSU açılırsa en az hasarla anakart.

Elektronik aletlerin sigorta sistemi vardır. Klavyenize sıvı gelince kısa devre yapıp sigorta atmış olabilir.
PSU'da 220V kablosunu takip edin, makaron altında (ya da çıplak ) sigorta var.
Atdı ise değiştirin (zaten modeli sağında solunda yazar ). Ancak kondansatörlerin boşalmasını bekle, onlarda pil sonuçta çarpılma sonra.
PSU'da nasıl işliyor bilmiyorum ama sen yine PSU'nun açma kapama tuşunu kontrol et.
Bir de herhangi koku var mı?

Merhaba, öncelikle mesajlarınız için teşekkür ederim.
Şimdi dediklerinize gerek kalmadan PC çalıştı, PSU'ya güç geliyor (kulaklığımın ışığı vs. yanıyor) ama bu sefer daha garip bir sorun var, ekran gelmiyor. VGA'yı hem anakaratlı hem ekran kartlı denesem de fayda etmedi, PC uzun süre çalışıyor ama o konuda bir sıkıntımız kalmadı.
Şimdi dediklerinize gerek kalmadan PC çalıştı, PSU'ya güç geliyor (kulaklığımın ışığı vs. yanıyor) ama bu sefer daha garip bir sorun var, ekran gelmiyor. VGA'yı hem anakaratlı hem ekran kartlı denesem de fayda etmedi, PC uzun süre çalışıyor ama o konuda bir sıkıntımız kalmadı.
NOT : Monitör çalışıyor , belki VGA kablomda sorun vardır ama emin değilim (Monitörde "VGA NO SIGNAL" yazıyor) çünkü şu da var , Kulaklığımın ışığı yansa da Mouse'umun ışığı yanmıyor , garip bir olaya girdik.

NOT : Monitör çalışıyor , belki VGA kablomda sorun vardır ama emin değilim (Monitörde "VGA NO SIGNAL" yazıyor) çünkü şu da var , Kulaklığımın ışığı yansa da Mouse'umun ışığı yanmıyor , garip bir olaya girdik.
EK : Az önce RAM , Ekran Kartı , BIOS pilini çıkardım , RAM'i ve Ekran Kartını silgi ile temizledim. VGA'yı iGPU ile denedim. Birşey değişmedi.
Çözüldü: BIOS pilini 3-4 saat kadar çıkarmıştım, taktım ve ufak bir BIOS ayarından sonra tüm donanımlarım, çevre aygıtlarım sapasağlam durumda, bu konuya aynı sorun ile gelip benim kadar şanslı olmayan arkadaşlara önerilerim:

Eğer benimki gibi bir sıvı dökülme sonucu oluşmuş ise, sadece PC'yi kurutun, PSU'ya ağızından fön makinesi tutabilirsiniz (benim kasa kapağım yok, mecburen komple temizledim)
Sonra kasayı ters çevirin ve sabaha kadar bekleyin, bu arada BIOS pilini de çıkarabilirsiniz.

Sorun benimki gibi başlamamış ise donanımsal bir sorununuz olduğu için tek tek hata tespit etmek zorundasınız: 1.RAM 2.ekran kartı 3.PSU 4. ve en son işlemci şeklinde (RAM - ekran kartı oksitlenmelerini silgi ile temizlemelisiniz.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı