PTT Kargo ürünü getirmiyor

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Selamlar, konuyu yanlış yere açıyorsam affola, ben tam 37 gün önce Aliexpress'ten bir şey sipariş ettim. İlk defa edeceğim için takipsiz kargo falan olaylarını bilmiyordum direk aldım. Kargo takip etmeye çalıştığımda en son Türkiye'ye varmış gözüküyor. Yani Türkiye'ye 25.07.2019 da vardı. Fakat hala elime ulaşmadı. Kargom yüksek ihtimal PTT'de fakat kargolamıyorlar. Kısaca nasıl şikayet edebilirim? İnternette bir site var fakat aşırı karışık. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Taahhüt edilen teslimat süreci geçerse Dispute butonunu kullanabilirsin. Ne yazık ki adamlar üretiyor, dünyanın öte tarafından koca koca gemilere yükleyip senin ülkene ulaştırıyor. Ancak Türkiye'nin posta teşkilatı aylar geçse de adresine teslim etmeyi beceremiyor. Şikayet etsen de değişen bir durum olmaz.

Yazık.

Kargo takipsiz ise PTT getirmiyor. Sebebi ise mektup sınıfında olduğu için senin gidip alman gerek. (ne kadar mantıklı, bilemem)

Bende takipsiz 20'den fazla sipariş aldım. 18'inde ben gidip aldım. Kalan 1 paketim çalındı/kayboldu, diğer paketim ise apartmanın önünde, yerdeydi. Birisi alıp gitse yapacak bir şey yok :)

Tavsiyem, siz gidin alın.

Yazık.

Kargo takipsiz ise PTT getirmiyor. Sebebi ise mektup sınıfında olduğu için senin gidip alman gerek. (ne kadar mantıklı, bilemem)

Bende takipsiz 20'den fazla sipariş aldım. 18'inde ben gidip aldım. Kalan 1 paketim çalındı/kayboldu, diğer paketim ise apartmanın önünde, yerdeydi. Birisi alıp gitse yapacak bir şey yok :)

Tavsiyem, siz gidin alın.
Tam olarak nereye geldi bilmiyorum. Geldiyse alabilirim evimin yakınında 2 tane PTT şubesi var. Ne isteyerek alabilirim peki? T.C Kimlik falan vererek mi?

Üstteki arkadaş yanlış bilgilendirmiş. Kargonuz takipsiz olsa da PTT getiriyor. Evinize kadar teslim eder vergisini alır gider. Hangi il ve ilçede yaşadığınıza göre kargonuzu teslim alabileceğiniz yerler değişir. Ben Keçiörendeyim mesela kargomu Keçiören PDM den alabiliyorum.

@Furkan17TR Mektup sınıfına girdiği veya mektup muamelesi gördüğü doğrudur ancak takipsiz kargoların adrese teslim edilmemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bu kargolar da adresinize teslim edilir ancak imza koşulu sağlanmaz; kapıya fırlatır giderler. Binadan birine verme çabasına da girmezler, posta kutunuz varsa yalnızca buraya bırakırlar. Öyle ki; posta kutusundan başka bir komşunuz çalsa - kapıcı alıp cebe atsa veya kargo - posta kutusu bulunmayan çoğu apartmandaki gibi yoldan geçen biri bahçeye girip ürünü çalsa kimsenin ruhu duymaz.

Zaten çoğu PTT personeli bu durumun farkında ve içerisinde "İşlerine yarayacak bir eşya olduğunu düşündükleri" postaları cebe atıyorlar. İspatla desen elbette ispatlayamam, kıçlarına kamera takmıyorum neticede hiçbirinin :) Ancak durum bu şekilde ne yazık ki, cebe attıkları çok kargo var bu saha personellerinin. Nasıl olsa imza şartı yok - elden teslim şartı yok, at cebe gitsin :)

Yani kurduğun cümle doğru olmasa bile gerçek hayat birebir senin söylediğin gibi işliyor, yanlış bilgilendirme yapmışsın diyemiyorum haliyle :) Takipsiz ürün sipariş ediyorsan peşine düşmek zorundasın senin de söylediğin gibi.

@BigBangZero Her ilçede bir "Posta Dağıtım Merkezi" bulunur. Örneğin Üsküdar'ın PDM binası Acıbadem'de. Ürünler buraya getirilir, muhafaza alanlarında bekletilir. Takipsiz ufak kargolar kaç hafta bekler, neye göre yola çıkarılır orasını bilmiyorum.
Dağıtıma çıkan araç personeli kafasına esen 2 paketi ön koltuğa alıp kendi evinin sokağından geçerken eliyle bahçeye veya balkonuna sallasa kimsenin ruhu duymaz anlayacağın. Teslim edildi mi? Evet edildi?

Ürününüz Türkiye'ye giriş yaptıysa 1 hafta içerisinde ilçe posta dağıtım merkezine zaten ulaşmıştır. Kendi adınıza bir posta olup olmadığını sorgulayabilirsiniz herhalde. @Furkan17TR PDM binasında kendi adına kargo olup olmadığını nasıl öğrendiğini konu sahibi arkadaşa aktarırsın sana zahmet; isimden sorgu yapıyorlar mı bilgim yok benim.

@Furkan17TR Mektup sınıfına girdiği veya mektup muamelesi gördüğü doğrudur ancak takipsiz kargoların adrese teslim edilmemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bu kargolar da adresinize teslim edilir ancak imza koşulu sağlanmaz; kapıya fırlatır giderler. Binadan birine verme çabasına da girmezler, posta kutunuz varsa yalnızca buraya bırakırlar. Öyle ki; posta kutusundan başka bir komşunuz çalsa - kapıcı alıp cebe atsa veya kargo - posta kutusu bulunmayan çoğu apartmandaki gibi yoldan geçen biri bahçeye girip ürünü çalsa kimsenin ruhu duymaz.

Zaten çoğu PTT personeli bu durumun farkında ve içerisinde "İşlerine yarayacak bir eşya olduğunu düşündükleri" postaları cebe atıyorlar. İspatla desen elbette ispatlayamam, kıçlarına kamera takmıyorum neticede hiçbirinin :) Ancak durum bu şekilde ne yazık ki, cebe attıkları çok kargo var bu saha personellerinin. Nasıl olsa imza şartı yok - elden teslim şartı yok, at cebe gitsin :)
Artık tüm kargolardan vergi alındığından dolayı personelin cebine atma gibi bir şansı yok. Vergisini almak zorunda olduğundan dolayı kapınıza kadar getirip size teslim etmek zorunda. İster takipli olsun ister takipsiz bu durum böyle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı