Puanım Yettiği Halde İstediğim Liseyi Kazanamadım

• Konuyu başlatan Simo Hayha
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 11B
Hiçbir mesajı okumadım sadece başlığı okudum. Şimdi yüzden mesela 20. Yaklaşık olarak 210.000 gibi bir sıralamadasın. İstediğin okulun yüzdesi 18. O da yaklaşık olarak 185.000 gibi bir sıralama oluyor. O okula 150.000 gibi sıralaması olan kişiler başvurursa adamlar onları öncelikli alır. Ben geçen sene SBS'ye girdim. Yüzdem 10.46 idi. Yüzdesi 8.50 olan okula girdim. Puanım 398.125'ti, okulun puanı 436 idi. Okula 390 gibi puanlarla girenler oldu. Bu sistemi anlamak biraz zor. Ama o okul seni almadıysa senden daha iyi adamlar almıştır.

Hiçbir mesajı okumadım sadece başlığı okudum. Şimdi yüzden mesela 20. Yaklaşık olarak 210.000 gibi bir sıralamadasın. İstediğin okulun yüzdesi 18. O da yaklaşık olarak 185.000 gibi bir sıralama oluyor. O okula 150.000 gibi sıralaması olan kişiler başvurursa adamlar onları öncelikli alır. Ben geçen sene SBS'ye girdim. Yüzdem 10.46 idi. Yüzdesi 8.50 olan okula girdim. Puanım 398.125'ti, okulun puanı 436 idi. Okula 390 gibi puanlarla girenler oldu. Bu sistemi anlamak biraz zor. Ama o okul seni almadıysa senden daha iyi adamlar almıştır.
Bende tam bu mesajı yazmaya girdim ve bu mesajı gördüm. Önemli olan sıralama. Puan değil. Bir fen lisesi 200 kişi alıyorsa. İlk 200 kişiyi alır. Puanın yetse bile senden yüksek olan insan çok olduğu için o okula giremezsin. Bende de aynı şey oldu. Tahmin ettiğim lisenin 4 sıra altındaki liseye yerleştim.

Puana göre hareket edemezsin arkadaşın dediği gibi tercih yaparken. Önemli olan sıralamadır. Puan tahmin verir sadece aşağı yukarı.

Gezmeyle olmuyor. En önemli şey sınıftakiler ve öğretmenler. Bizim okulda öğretmenler kötü ama sınıftakiler iyi. Okulun kendisi berbat zaten ama sırf sınıftakiler iyi diye okula gitmeyi biraz seviyorum.

Oradaki hocalar çok iyi ilgilendiler. Pişman etmez diye düşünüyorum. Özellikle okul çarşı ve mahalle arasında bir yerde. Oldukça sessiz bir yerde. Hem de serin bir yer Denizciler. Ben beğendim şahsen. :)

Konuyu açan arkadaşa katılıyorum. Yaşım gereği çevremdeki kişiler bana sordu hangi okulu yazalım vs diye ve yardımcı oldum kendilerine fakat sadece 1 tanesi yüzdelik diliminin tuttuğu yere gitti. Diğerleri ise düz lise falan kazandı yüzdeliği %10-25 arası olmasına rağmen. Kardeşim de aynı sorunu yaşadı, yüzdelik dilimi Anadolu Lisesi'ne yeterken düz lise geldi. Bir arada haberlere çıkmıştı. %2'lik dilime sahip öğrenci kötü liseye yerleştirildi sonuçlarda diye. Bu seneki sınav, sınav sonuçları, yerleştirme sonuçları tamamen fiyasko. Kardeşimin kazandığı okul örneğin 320 kişilik kontenjana sahip fakat MEB 500 kişi göstermiş ve 180 kişi okuldan kaydını başka yere aldırmak için uğraşıyor, tabii kardeşim için ben de uğraşıyorum. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı