PUBG Anlık Takılma sorunu

İbrahim26

Kilopat
Merhaba, sistemimde i5 2400, GTX 1050Tİ, 8 GB RAM bulunuyor. Bu sistemde AC Origins tarzı oyunları herhangi bir problem olmadan Ultra ve yüksek ayarlarda 55 FPS civarında oynuyorum. Geçen günlerde PUBG'yi satın aldım ve onda da custom ayarlarım da 1080P de +75 FPS alabiliyorum fakat ani FPS düşüşleri ve kare atlamaları olabiliyor bunun bir videosunu çektim linkini paylaşacağım, videoda CPU kullanımı yüksek olmasının nedeni video çekeceğim için oyunu pencere moda alıp çözünürlüğü düşürdüğümden normal şartlarda herhangi bir darboğaz problemi yok ama PUBG'de bazen ekran kartı kullanımı ciddi durumda düşüyor ve görev yöneticisinden izlediğimde ekran kartı kullanımı düştüğünde disk kullanımı 130MB/sn'ye kadar yükseldiğini gördüm ve sistemde HDD olduğu için disk kullanımı %100 oluyor sorun sizce SSD bulunmadığından kaynaklanabilir mi? Teşekkürler!

Edit: Bu arada videoda FPS'in düşük olmasının nedeni çözünürlüğü düşürdüğümden ekran kartının tam verimli çalışmamasındandır.

Video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bulduğum çözümü paylaşma konusunda kendimi sorumlu hissediyorum. Çözümü FreeSync'yi açarak buldum. Peki bu fikir aklıma nereden geldi? Öncelikle hem oyunda hem de lobide anlık takılmalar oluyordu. Lobi FPS'ni 60'a sabitleyince lobideki takılma çözüldü. Sonra oyuna girdim. Oyunda yine takılırken FPS'i 60'a sabitledim ve düzeldi. Tabii ki 60 FPS'de oyun oynamak sorunlu olduğu için bunun monitör ve ekran kartı arasında, oyundan kaynaklı bir tür senkranizasyon sorunu olabileceğini düşündüm ve FreeSync'yi açarak Hertz ve FPS'i sabitlemiş oldum. Lobi ve oyunda ki FPS ayarını sınırsıza aldım ve sorun ortadan kalktı. Bu arada bu sadece PUBG'de oluyor. Diğer oyunlarda sorun olmuyor ama FreeSync'nin bir zararı yok. Hatta oyun daha akıcı. Kimine yavaş hissi verebiliyor ama bence değil.

Not: FreeSync'i açabilmeniz için buna uyumlu bir monitörünüzün olması AMD ekran kartınızın olması gerekli! Aynı şey NVIDIA G-Sync ve ona uyumlu monitörler içinde geçerlidir.

Saygılar ve sevgiler.

Geri
Yukarı