PUBG Oynarken Bilgisayar Donup Kalıyor

crydqqr

Hectopat
PUBG'de her 3 oyundan birinde bu sorunla karşılaşmaktayım. Her şey en düşükte kullanıyorum. Sistemimin rahatça yetmesi gerekirken oyunun farklı farklı safhalarında sistem donup kalıyor. Tek çare reset! Bilgisayarı yeniden başlatıp oyuna bağlanana kadar ölüyorum. Lütfen yardımcı olun. Bir tek PUBG'de karşılaşıyorum bu problemle. Eğer sorunu halledemezsem Windows 8.1'i deneyeceğim son çare.

Not: Bellekleri memtest86 adlı programla, HDD'yi ise HD Tune adlı programla kontrol ettim ve ikisi de temiz. Sürücülerim güncel, windows güncel.

Windows 10'un orijinal, son ve güncel sürümünü kullanıyorum.

Sistemim:
  • Nvidia GTX 1060 6 GB
  • Ryzen 3 1200 (O.C 3.9 GHz)
  • Asus B350M-A Anakart
  • GSKILL 1x8 GB 3000 MHz RAM (O.C)
  • WD 1TB Hard Disk

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci veya bellekte OC de stabilite sorunlarınız var. Aida64 stress testinde statistics ekranından görüntü görüntü paylaşabilir misin.

İşlemci veya bellekte OC de stabilite sorunlarınız var. Aida64 stress testinde statistics ekranından görüntü görüntü paylaşabilir misin.
Hemen yapıp sonuçları editleyeceğim hocam.

Hemen yapıp sonuçları editleyeceğim hocam.
m.2 SSD taktıktan sonra 20 maç attım hiçbirinde mavi ekran veya donma olmadı. Aynı sorunu yaşayanlara duyurulur. SSD'min adı Corsair Mp500 Force m2 120 GB

Report.htm Aida64 HTML Report mu istemiştiniz? Eğer oysa yükledim.

Aida64 HTML Report mu istemiştiniz? Eğer oysa yükledim.
Aslında ihtiyacım olan Aida64 Sistem kararlılık testi, 3-5 dakika aralığında, Statistics sekmesindeki voltaj değerlerini görmek. Alttaki gibi;
Ekran Alıntısı.JPG
Bir de işlemci için anakarttan OC için vermiş olduğun voltaj değerini yazar mısın.

Aslında ihtiyacım olan Aida64 Sistem kararlılık testi, 3-5 dakika aralığında, Statistics sekmesindeki voltaj değerlerini görmek. Alttaki gibi;
Eki Görüntüle 285903
Bir de işlemci için anakarttan OC için vermiş olduğun voltaj değerini yazar mısın.

Hemen bilgileri size aktarıyorum hocam.

şöyle buyrun: (voltaj için hemen BIOS'a girip bakıyorum.)
stabilitytest.png

• Sadece o oyunu oynarken mi oluyor? Diğer oyunlar da en ufak benzerlikte sorun yok mu? Oyunu kaldırıp yüklemeyi denedin mi? Gerekli yazılımlar yüklü mü?
Sadece PUBG'de sıkıntı var. Diğer hepsi sorunsuz. Oyunu kaldırıp geri yüklemeyi onlarca kez denedim. Kaç kere format attım. Gerekli yazılımlar yüklü, driver'larım tam ve güncel. Windows 10 güncel.

Eki Görüntüle 285903

Voltaja baktım BIOS'tan 1.362 yazıyor. 3.2 Ghz'den 3.9'a overclock yaptım ve uzun süredir böyle kullanıyorum.
WhatsApp Image 2018-03-10 at 04.04.12.jpeg

Tamamen oc kaynaklı. Hatta prime95 ile teste sokun 5 dakikaya kalmaz mavi ekran bile vermeden donup kalır. Aynı işlemci bende de var overclock potansiyeli düşük. 3.7 de stabil oluyor genelde.

Emin misiniz hocam? Prime95'te dediğiniz sıkıntı olmuyor ama PUBG'de bu sorunun ben de artık işlemciden kaynaklandığını düşünmekteyim.

Ekran Alıntısı.JPG
Okla belirttiğim sekmede ve attığım örnekteki değerler görünürken atarsan daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir. Anakarttaki değerlere göre söylüyorum; Soğutucun iyiyse işlemci için1.375 V verebilirsin, maksimum 1.400 V veyahutta 50'şer MHz aşağıa çekerek tekrar deneyebilirsin.

Sorun çözüldümü bende de aynı sorun var ama benim CS:GO da donuyor.
10 15 dk oynadıktan sonra donuyor ve reset atıyorum.

Ryzen 7 1700 OC yok sadece RAMleri 2800 Mhz e yükselttim. Ben PSU dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum eski sistemimden kalan 600W lık 4 5 yıllık bir PSU.

Geri
Yukarı