Public IP nasıl sağlanır?

• Konuyu başlatan KuoNN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B

KuoNN

Megapat
Makaleler
3

Yukarıda ki bağlantı problemi hakkında Ubisoft Destek ile iletişime geçtim. Bana:
Ubisoft Support dedi:
Merhaba KuoNNNN Ubisoft Müşteri Hizmetleri ile bağlantıya geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Verdiğiniz belgeler için teşekkür ederiz. Yolladığınız bu ekran görüntülerinden Trace Route sonucu göstermektedir ki, Nat problemi yaşamaktasınız. Lütfen Türk Telekom ile iletişime geçip, size Public IP sağlamalarını talep etmeniz gerekmektedir. Bu yaşadığınız sorun derhal çözülecektir. Eğer bu sonucu test etmek ister ve doğru teşhisi koyduğumuza kanıt isterseniz, aşağıdaki adımları uygulamanız sonucunda görebilirsiniz: Telefonunuzun Hücresel yani 3G ve ya 4G bağlantısı ile bilgisayarınıza internet bağlantısı sağlayınız. Oyuna sadece test amacıyla giriş yapmayı deneyiniz. Sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliyor olmalısınız. Böylece sonucu gördükten sonra, internet sağlayıcınız olan TürkTelekom ile iletişime geçip, talepte bulunmanız mümkün olacaktır. Bunun dışında herhangi bir başka sorunla karşılaştığınız takdirde bizlere tekrar ulaşabilirsiniz.
şeklinde mesaj attılar. Bende Turknet ile iletişime geçtim ve bana yeni Public IP sağlamalarını talep ettim. Ancak Turknet; sadece Statik IP sağlayabileceklerini, Public IP için Türk Telekom ile iletişime geçmem gerektiğini söyledi.

Soruma gelecek olursak, bu Public IP denen şey tam olarak nedir? Türk Telekom'dan bunu nasıl talep ederim?

Bende Turknet ile iletişime geçtim ve bana yeni Public IP sağlamalarını talep ettim. Ancak Turknet; sadece Statik IP sağlayabileceklerini, Public IP için Türk Telekom ile iletişime geçmem gerektiğini söyledi.
TurkNet'in Dynamic IP blokları zaten uzun zaman önce tükendi. Yakında IPv6'ya geçmeyi amaçlıyorlar. Bunun için çalışmaları devam ediyor. Sonuç olarak size şu anda gerçerli olan IPv4 Dynamic IP sağlayamazlar. Türk Telekom ise zaten sağlamaz. Çünkü hem abonesi değilsiniz, bunun haricinde de TT abonesi olup CGN IP alan müşterileri/aboneleri var.
Soruma gelecek olursak, bu Public IP denen şey tam olarak nedir? Türk Telekom'dan bunu nasıl talep ederim?
Public IP size bir süreliğine (1 hafta olabilir, 1 ay olabilir, vs.) atanmış IP adresidir. O süre zarfınca sadece sizin kullanımızda olur. TT'un özel olarak Public IP desteği bulunmuyor. Eğer bölgenizde IP bloğu yeterliyse veya büyük sitelere/konutlara/rezidanslara özel IP blokları atayabiliyorlar. Bunlar dışında maalesef. Güvenli İnternet diye bir yöntem daha var. Fakat İnternet sitelerini etkileyeceği için pek önerilmiyor.

Son olarak şunu tekrardan belirteyim. CGNAT içerisinde misiniz diye kontrol etmek için Router/Modem üzerindeki IP adresinize bakın, daha sonra da bu tarz bir siteden IP adresinizi kontrol edin. İkisi aynı ise Public IP'dir, farklı ise CGN IP'dir.

CGNAT içerisinde misiniz diye kontrol etmek için Router/Modem üzerindeki IP adresinize bakın, daha sonra da bu tarz bir siteden IP adresinizi kontrol edin. İkisi aynı ise Public IP'dir, farklı ise CGN IP'dir.
Modem üzerinde herhangi bir IP yazmıyor.

Peki, ADSL'den VDSL'e geçmem veya modem değiştirmem bana yeni IP adresi sağlar mı?

Modem üzerinde herhangi bir IP yazmıyor.

Peki, ADSL'den VDSL'e geçmem veya modem değiştirmem bana yeni IP adresi sağlar mı?
Üzerinde derken modemi yönettiğiniz sayfayı kastetmiştim. http://192.168.1.1/ veya http://192.168.1.2/ gibi. O sayfadan modeminize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, İnternet bağlantısı bölümünde IP adresinizin görünmesi lazım.
Şimdi 2 konuyu karıştırmamak adına belirtiyorum. Yeni derken farklı IP demek istediyseniz onu modeminizi resetlediğiniz de dahi alabilirsiniz. Fakat Public IP'den bahsediyorsanız maalesef. Onunla alakalı değil. ADSL, VDSL, Fiber hepsinde geçerli. Zaten TurkNet'in Dynamic IP adresleri CGN IP olarak ayarlanmış. Ellerinde Public IP (IPv4) yok. Varsa da zaten bireysel abonelere atamıyorlar. Onun yerine Static IP kiralayın önerisi yapıyorlar.

Üzerinde derken modemi yönettiğiniz sayfayı kastetmiştim. http://192.168.1.1/ veya http://192.168.1.2/ gibi. O sayfadan modeminize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, İnternet bağlantısı bölümünde IP adresinizin görünmesi lazım.
Evet, ikiside farklı IP adresleri.

Yani anladığım kadarıyla oyun içinde yaşadığım bağlantı problemini çözmenin hiçbir yolu yok.

Evet, ikiside farklı IP adresleri.
Evet, o zaman CGN IP.
Yani anladığım kadarıyla oyun içinde yaşadığım bağlantı problemini çözmenin hiçbir yolu yok.
DH Forum'daki TurkNet yetkilisine durumu açıklayabilirsiniz. Sizin gibi birçok abone benzer konularda sorun yaşıyorlar ve oradan şikayetlerini iletiyorlar. CGN IP için sundukları tek çözüm maalesef Static IP kiralamanız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı