Puff barr tek kullanım sorun yapar mı?

Daha fazla  
Arkadaşlar cok merak ettiğimden dolayı sadece 1 kerelik puff bar aldım. Hayatımda hiç aktif olarak sigara veya başka bir şey içmedim. 12.000 çekimli bir puff var bunu bitirmeyi düşünüyorum bir daha da almayacağım. Sizce bu 1 seferlik vakitte dudak kanseri yapar mı? İçime çekmiyorum dumanı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar cok merak ettiğimden dolayı sadece 1 kerelik puff bar aldım. Hayatımda hiç aktif olarak sigara veya başka bir şey içmedim. 12.000 çekimli bir puff var bunu bitirmeyi düşünüyorum bir daha da almayacağım. Sizce bu 1 seferlik vakitte dudak kanseri yapar mı? İçime çekmiyorum dumanı.

Uzun kullanımda etkilerini ortaya çıkarır konuda da dediğiniz gibi tek seferlik olacağı için çok sorun yaratacağını sanmıyorum

Nasıl şans işi hocam içmesem bile kanser olma ihtimalim var mı?
Evet. Kanser olanların hepsi Puff kullanmıyor ki.
Kanser doku hücrelerinin kontrolsüz bölünmesidir. Hücre bölünmelerinin fazla olduğu organlarda olması daha muhtemeldir. Hücreler de zarar görmediği sürece bölünmezler genelde. Siz o bölgeye zarar vererek hücre bölünmesini artırıyorsunuz. O da kanser riskini artırıyor.
Testis kanserinin, meme kanserinin, karaciğer kanserinin en yaygın kanserler olmasının sebebi de bu. Hücre bölünmesi o bölgelerde çok fazla.

Evet. Kanser olanların hepsi puff kullanmıyor ki.
Kanser doku hücrelerinin kontrolsüz bölünmesidir. Hücre bölünmelerinin fazla olduğu organlarda olması daha muhtemeldir. Hücreler de zarar görmediği sürece bölünmezler genelde. Siz o bölgeye zarar vererek hücre bölünmesini artırıyorsunuz. O da kanser riskini artırıyor.
Testis kanserinin, meme kanserinin, karaciğer kanserinin en yaygın kanserler olmasının sebebi de bu. Hücre bölünmesi o bölgelerde çok fazla.

Anladım hocam teşekkür ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok güzel bir belgesel izlemenizi tavsiye ederim.

İçinize çekmezseniz bile ağzınızda diş eti çekilmesi,ağız kuruluğu gibi şeyler olur. Bünyenize ve alerji tepkimenize bağlı başka şeyler de olur. Ayrıca içinize çekmiyecek iseniz neden kullanıyorsunuz ki ? Hiç kullanmayın zaten nikotin bağımlılığınız yok bir kere çekerseniz devamı emin olun gelir. Bu son cihaz bu son cihaz diye ayda 2-3 puff değiştirirsiniz. Herkes böyle başlıyor nikotin bağımlılığına. İlla kullanıcam diyor iseniz dişlerinizi günlük düzenli olarak fırçalayın.

Dudak kanseri gibi bir şey yapmaz hurafe.
Diş hekimi birisinden şöyle bir yazı bırakıyorum.

ELEKTRONİK SİGARA VE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

Bu yazıda vereceğim bilgiler 19 yıllık bir diş hekimi olarak kendi klinik tecrübelerime, elektronik sigara kullanan arkadaş ve hastalarımdan aldığım izlenimlere dayanmaktadır.
Yazıda geçen elektronik sigara ibaresi elektronik sigarayı, sigara ibaresi ateşli sigarayı işaret etmektedir.
Birçoğumuzun ortak şikayeti elektronik sigaraya başlayınca diş eti çekilmesi ve diş eti kanaması yaşamaktır. Bunun sebebi elektronik sigaranın kendisi değil, sigaranın bırakılmasıdır. Sigara, dumanındaki toksik maddeler diş etlerini keratinize eder, sertleştirir. Diş eti üst tabakasında kan dolaşımı azalır, kalınlaşır. Sigarayı bırakıp elektronik sigaraya başlayınca diş eti yavaş yavaş eski sağlığına kavuşur. Ağız mukozasında kan dolaşımı artar, mukoza sağlığına kavuşur. Bu dönemde özellikle ağız hijyeni iyi değilse diş eti kanamaları başlar. Sigarayı bırakıp hiç elektronik sigara kullanmamış birisinde de durum aynıdır. Bunun çaresi bu dönemde eğer varsa diş taşı temizliği yaptırıp, ağız hijyenine azami özen göstermektir. Ağız mukozası tamamen sağlığına kavuşunca kanamalar bitecektir. Ama gerekli özen gösterilmezse kanama sonucu diş eti enfeksiyonları gelişecek, neticede diş eti çekilmesi ve diş kayıpları yaşanacaktır.

Diğer bir problem elektronik sigaranın dişlerde renklenme yapıp yapmayacağıdır. Elektronik sigara likitinin benim kafamda en çok soru oluşturan kısmı aromadır. Diğer bileşenler olan pg, vg ve nikotin zaten kalitesine göre oldukça saf ve pigment içermeyen maddelerdir. Ama özellikle kalitesiz aromaların pigment hatta gıda boyası içerdiğini düşünüyorum. Dolayısı ile ağız hijyenine dikkat edilmezse bu pigmentler dişlerde renklenmeye sebep olabilir.
Ayrıca elektronik sigaranın sıcak buharıda diş etlerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle dl kullanımında zincir çekimlerde diş etlerinin maruz kaldığı ısı mukozada damar genişlemesine sebep olarak kanamalara, diş etlerini yakarak yara oluşmasına bunun neticesinde diş eti enfeksiyonu gelişip diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Ayrıca aşırı sıcak soğuk değişimi özellikle ön dişlerde mine çatlakları oluşturarak uzun dönemde kırılmalara sebep olabilir.

Ağız hijyeni için dişler günde en az 2 defa fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Fırça olarak yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Diş macunu sadece diş fırçalamayı zevkli hale getirir. Tadı hoşunuza giden herhangi bir diş macunu kullanabilirsiniz. Önemli olan fırça ve diş ipi ile yapılan mekanik temizliktir.

Dr. İbrahim Sarp Doğan

Alıntıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok güzel bir belgesel izlemenizi tavsiye ederim.

İçinize çekmezseniz bile ağzınızda diş eti çekilmesi, ağız kuruluğu gibi şeyler olur. Bünyenize ve alerji tepkimenize bağlı başka şeyler de olur. Ayrıca içinize çekmeyecek iseniz neden kullanıyorsunuz ki? Hiç kullanmayın zaten nikotin bağımlılığınız yok bir kere çekerseniz devamı emin olun gelir. Bu son cihaz bu son cihaz diye ayda 2-3 puff değiştirirsiniz. Herkes böyle başlıyor nikotin bağımlılığına. İlla kullanacağım diyor iseniz dişlerinizi günlük düzenli olarak fırçalayın.

dudak kanseri gibi bir şey yapmaz hurafe.
diş hekimi birisinden şöyle bir yazı bırakıyorum.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için. Ben kendime değil abim için almıştım o istemeyince bende kendim kullanmaya karar verdim,İçime çekmeyi sevmiyorum bunlar sanırsam ciğerlerde su topluyormuş buhar olduğu için o yüzden dudakdan içip veriyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı