İnceleme Pullsar IceDragon Pullwark Metal Series sıvı metal macun

Merhaba arkadaşlar, MSI GF63 cihazımın işlemci çipinde yaklaşık 3 aydır kullandığım Pullsar IceDragon Pullwark Metal Series sıvı metal macununun incelemesini yapacağım.

Bu sıvı metal macun genellikle popüler bir sıvı metal macun olan Thermal Grizzly Conductonaut ile karşılaştırılıyor, internette de hiç adamakıllı incelemesi yok. Bu inceleme çoğu kişinin işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Ürünün kutusu bu şekilde:

IMG-20240126-WA0017.jpg

İnternet sitelerindeki fotoğraflarda kutu metalmiş gibi duruyordu ama karton, dışı kağıdımsı bir şey kaplanmış.
Kutu içeriğimiz bu şekilde:

IMG-20240126-WA0014.jpg

Kutudan sıvı metal macun, sıvı metali yaymak için kulak çöpü, bir miktar kapton bant ve sıvı metali uygulayabilmek için bir uç çıkıyor. Kapton bant çıkması benim çok işime yaradı, bir de kapton banda para vermemiş oldum.

Macunun ısı iletim değeri 128 W/m-K, muazzam bir değer. Kullanımda da sıcaklıkları bakınca bu değerin önemini daha iyi anlıyorsunuz.

Sıvı metali sadece işlemcime uyguladım, ekran kartında test etme imkanım olmadı çünkü ekran kartının çipinin bulunduğu kısımda soğutma bloğu alüminyum, alüminyum da sıvı metal macunuyla tepkimeye giren bir madde.

Macunu bir mercimek tanesinden biraz daha büyük olacak şekilde sıkıp iyice pamukla yayarak uyguladım. Çipin etrafına da kapton bant uyguladım ki akma durumu olursa devre elemanları zarar görmesin.

Zalman STC-8 macunuyla yaptığım Cinebench R23 testi ile sıvı metal ile yaptığım Cinebench R23 testi arasında yaklaşık 300 puan fark var, sıvı metal olan daha iyi sonuç verdi. Testte thermal yediği için sıcaklıklar açısından pek yorum yapamayacağım.

Pump-out gibi bir sorun söz konusu değil, bu açıdan iyi sıvı metal macunlar.

Macunun 1 gr olanının fiyatı Deniport'un sitesinde 450 TL. Öte yandan Thermal Grizzly Conductonaut ise 417 TL. Ben Pullsar'ı aldığımda Thermal Grizzly Conductonaut'tan yaklaşık 70 TL daha ucuzdu, o yüzden tercih etmiştim. Şu anda alınır mı biraz tartışılır, ekstradan kapton banta para vermek istemiyorsanız tercih edilebilir.

Sorularınız varsa sorabilirsiniz. İyi Sosyaller!

Son düzenleme:
Throttling oluyorsa parasını hak etmiyor demek ki. MX-6 ile de benzer performans alınabilir. Ama belki de MSI GF serisinin iğrenç fan ve soğutma tasarımindan kaynaklanıyor da olabilir. Keşke masaüstünde bilindik bir soğutucuyla deneme imkani olsaymis.

Cihazın soğutması kötü, sıvı metal dahi olsa soğutamıyor. Macunda problem yok.

Geri
Yukarı