İnceleme Karşılaştırma Pullsar Pullwark Bold - Zalman STC-8 termal macun

Merhaba arkadaşlar, MSI GF63 cihazımın ekran kartı çipinde yaklaşık 2,5 aydır kullandığım Pullsar Pullwark Bold ve kısa bir süre kullandığım Zalman STC-8 adlı termal macunların incelemesini yapacağım.

Pullsar Pullwark Bold, macununu ilk kez benden duyacaksınız büyük ihtimalle, bir Arctic serisi kadar gibi popüler bir macun modeli değil. Zalman STC-8'i ise nispeten daha popüler bir macun. Öncelikle paket içeriklerinden bahsedeceğim, sonrasında macunları kendi açımdan yorumlayacağım. İncelemeyi genel olarak iki macunu karşılaştırarak yapacağım.

Pullsar Pullwark Bold

Paketi gayet sıradan, paket içerisinden macun ve ahşap dil çubuğu tarzında bir şey çıkıyor, açıkçası belirtmek gerekirse hiçbir işe yaramadı bu dil çubuğu, yaymayı bırakın daha kötü yapıyor, spatula koyulması gerekiyor bana göre.

Macunumuz bu şekilde:

IMG-20240126-WA0018.jpg

Macunun ısı iletim değeri 20 W/m-K, değer bana da çok inandırıcı gelmiyor açıkçası. Gerçekten 20 W/m-K'lık bir macun olduğunu düşünmüyorum her ne kadar iyi performans verse de.

Gramajı 2 gr olmasına rağmen tüpü büyük yapmışlar. 1.5 gr Zalman STC-8'in tüpü ile kıyaslarsak arada devasa boyut farkı var. Büyük olması daha rahat sıkabilme açısından iyi ama artı olarak sayılamaz. Macunun kapağı da tıpa gibi değil, döndürerek açıp kapıyorsunuz, macunun uzun süre hava almadan muhafaza edebilmek için iyi olmuş.

Macunun kıvamının gayet iyi olduğunu söyleyebilirim, ne çok katı değil, ne de sıvı değil. Zalman STC-8'e göre daha yoğun bir kıvamı var.

Zalman STC-8

Bu macunumuz Pullsar olana kıyasla pakette değil, ilaç kutusu tarzında bir kutuda geliyor. Kutuda sadece macun var, spatula olsa güzel olabilirdi.

Macunumuz bu şekilde:

IMG-20240126-WA0015.jpg

Macunun ısı iletim değeri 8.3 W/m-K, Pullsar olana göre akılda soru işareti bırakmıyor. Kullanımda 8.3 W/m-K'lık bir macun olduğu belli oluyor zaten.

Tüpü küçücük fotoğrafta gözüktüğü gibi, biraz daha büyük olsa fena olmazmış. Kapağı Pullsar olana kıyasla tıpa gibi, kapak gibi değil.

Macunumuz 1.5 gr. Macunun kıvamı sıvı değil ama Pullsar olana göre yoğunluğu az. MX-4 kullanmasam da internetteki videolara baktığımda iki macunun benzer bir kıvama sahip olduklarını gördüm, performansları da benzer zaten.

Sıcaklık değerleri

MSI GF63 cihazımda aynı koşullarda RDR2 oyununda ekran kartı Zalman STC-8 ile 80-81 derecelere ulaşırken, Pullsar Pullwark Bold ile 75-76 derecelere ulaştı. Arada yaklaşık 5-6 derecelik bir fark var. Zalman STC-8, MX-4 ile aşağı yukarı aynı performansı veren bir macun. Laptoplar için sık sık önerilen MX-6 macunu ise MX-4 ile çok benzer bir performans veriyor. Bu açıdan baktığımızda Bold'un gayet iyi bir iş çıkardığını ve MX-6'nın yerine önerilebilecek bir macun olduğunu söyleyebiliriz.

Pump-out

Pullsar Pullwark Bold'u ekran kartı çipinde yaklaşık 2,5 aydır kullanıyorum ve sıcaklıklarda yükselme yaşanmadı yani pump-out söz konusu değil. @LittleWarlocc da bu macunun Regular versiyonunu kullanıyor ve o da pump-out problemi yaşamadı. Zalman olanı ekran kartı çipinde yaklaşık 2 hafta yani kısa süreli kullandığım için pump-out yapmadı, bundan dolayı pek bir şey söyleyemeceğim ama kıvamı laptoplar için pek de uygun değil. Daha uzun süre kullansam büyük ihtimalle pump-out yapardı. Zalman olanı masaüstü bilgisayar kullananların tercih etmesi daha iyi olur.

Fiyat/performans

Zalman STC-8'in fiyatı Vatan Bilgisayar'ın sitesinde 142 TL, Pullsar Pullwark Bold'un fiyatı ise 364 TL Deniport'un sitesinde. Zalman STC-8 alınabilir, Vatan'ın mağazalarından da aynı fiyata elden alma imkanı olması güzel, internetten almak istemeyenler için iyi. MX-4'ün 4 gramının fiyatı daha ucuz olsa alınmazdı ama şu haliyle alınabilir gibi. Yukarıda da dediğim gibi bu macunu masaüstü bilgisayarınız için kullanın, laptoplarda pump-out yapması muhtemel.

Pullsar'ın fiyatı evet biraz pahalı ama verdiği performans da iyi. Yurt içinden almak isteyenler için gayet iyi bir seçenek ama yurt dışından alma imkanınız varsa PTM 7950 türevi macunlara yönelmeniz daha iyi olacaktır. Laptop kullanıcısıysanız, yurt içinden alacaksanız ve bütçeniz bu seviyelere çıkmıyorsa MX-6 veya Hydronaut bakabilirsiniz, forumda sık sık önerilen Kryonaut macunundan uzak durun, pump-out yapan, kıvamı kötü bir macun.

Sorularınız varsa sorabilirsiniz. İyi Sosyaller!

İnceleme için teşekkürler faydalı.

Ben de macunla alakalı bir soru sorayım. Macun miktarı pump-out'a etki ediyor mu? Gereğinden fazla sürmeyi kastediyorum.

Gayet iyi, çok değil. Ben şahsen nokta şeklinde sıkıp kapatmayı tercih ediyorum, daha kolay oluyor.
Bazı arkadaşlar GPU için öyle yapma dedi de o yüzden.

Bu macun incelemeleri daha çok lazım. Herkes MX4 sürüp geçiyor halbuki pump out büyük sorun. Viskozite bayağı önemli.

Bir de düzgün bir termal ped rehberi lazım. TR'de göremedim ben.

Bazı arkadaşlar GPU için öyle yapma dedi de o yüzden.

Bu macun incelemeleri daha çok lazım. Herkes MX4 sürüp geçiyor halbuki pump out büyük sorun. Viskozite bayağı önemli.

Bir de düzgün bir termal ped rehberi lazım. TR'de göremedim ben.
O termal ped olayına öyle katılıyorum ki. Bilgim olsa sunmak için can atardım.

Güzel ama satıcı için aynısını söyleyemem, Deniport'tan Pullsar IceDragon termal ped aldım aynı adda farklı model termal ped yolladı telefonda önce kandırmaya kalktı sen pullsar termal ped istemedin mi pullsar gönderdik diyor, bir de sonra keriz olmadığımı anlayınca pardon aynı adda birisi ile karışmış diyor, memlekette kaç tane Murat cemal aynı anda termal pedi almaya kalktıysa seve seve aldı iadeyi.

Güzel ama satıcı için aynısını söyleyemem, deniporttan pullsar ice Dragon termal ped aldım aynı adda farklı model termal ped yolladı telefonda önce kandırmaya kalktı sen pullsar termal ped iatemedin mi pullsar gönderdik diyor bir de sonra keriz olmadığımı anlayınca seve seve aldı iadeyi.

3 tane ayrı ürün aldım Deniport'tan, hiç sorun yaşamadım. Sizin şansınıza sorun çıkmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı