PWM Fan Çoğaltıcı Yapmak

OpenShift

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar.

2019-01-12 17_47_10-Window.png

Anakartımda tek SYS_FAN çıkışı ve kasamda 5 tane fan olduğu için şu ürünü sipariş ettim. Kasada 1 pwm 4 tane 3pin fan var bu 4 fan direk molexe bağlı olduğu için full güçte çok ses çıkartıyorlar. Linkteki üründe hala gelmedi. Bu ürünü kendim malzemelerini alıp yapabilir miyim? Bu konuda bana teknik destek verebilecek bir arkadaş var mı acaba? Lehim board kablo port hepsini temin edeceğim. İstediğim şey 12v molexden güç alıp anakart üzerinden PWM verisini almak ve tüm fanlara bu şekilde hız kontrolünü sağlamak. Hepsiburada'da şu ürün var ama kesin elle yapsam daha ucuz tutacağını düşünüyorum.

Ürünün çalışma mantığı ile ilgili bir yazı gördüm.
Öncelikle ürünün çalışma mantığını anlatayım. Ürün 1 adet 4 pin yani pwm destekli bir fanın özelliklerini bağlantı yapılan diğer 3 pinli fanlara aldatmaca yoluyla iletir. Peki bu nasıl olur? Şimdi ürünün ikinci görselinde görmüş olduğunuz 5 adet bağlantının 1 tanesi 4 pin, 4 tanesi ise 3 pindir, 4 pinli bağlantıya 1 adet PWM fan bağlanır (bu olmazsa olmazdır çünkü işin sırrı bu fanda, anakart bu fana göre hareket eder ve devir ayarlar), diğer 4 bağlantıya ise 3 pinli fanlar bağlanır. Ürünün son görselinde yani son fotoğrafında gördüğünüz 4 pin bağlantı anakarta bağlanır (zaten dikkat ederseniz fotoğrafta 4 pinin sadece ikisi doludur diğer ikisi boştur (buradan sense ve PWM ayarı anakart tarafından otomatik olarak yapılır) diğer molex bağlantı ise (power supply) güç kaynağına bağlanır (buda şarttır çünkü biraz önce bahsettiğim boş olan iki pin nedeniyle anakarttan elektrik alınamaz, sadece sense ve PWM yani devir hızı bilgileri alınır) Şimdi gelelim bu ürün en çok kimlerin işine yarar ve kimler kullanabilir? 1- Anakartında en az 1 adet 4 pinli (PWM destekli) sys fan girişi yada CPUfan girişi olanlar. 2- Elinde en az 1 adet 4 pinli (PWM destekli) kasa fanı olanlar. Eğer bunlara sahip değilseniz bu ürünü hiçbir şekilde kullanamazsınız. Son olarak tavsiyem; 3 pinli bağlanacak fanların (bu aparata max 4 adet bağlayabilirsiniz) hepsinin aynı marka ve devire sahip olması. Çünkü aldatmaca yaparak 3 pinli fanlara devir ayarı yapılmasını sağlayacak olan PWM destekli fan diğer fanları da kendi hızı ile aynı devirde otomatik olarak döndürecektir (Buna müdahale edemezsiniz. Fakat BIOS üzerinden PWM fanın max dönmesini istediğiniz devrini sabitleyebilirsiniz). Yani örnek vermek gerekirse standart 3 pinli 12 cm bir fan 12 volt ile ortalama 1200 devir sabit olarak döner (markaların %90/ı bu aralıktadır), PWM destekli 12 cm bir fan ise markaya göre 300 ile 2000 devir arası çalışabilmektedir. Standart 1200 devir dönmesi gereken fanı PWM destekli 2000 devire kadar çıkarır.

Destek verebilecek arkadaşlardan şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Parasını verip aldığın ürünü neden tekrardan yapmakla uğraşıyorsunuz ?
Ayrıca 3 pinli fanları harici fan kontrolcüsü olmadan kontrol edemezsin. Anakart üzerinden sadece 4 pinli fanları kontrol edebilirsin.

Parasını verip aldığın ürünü neden tekrardan yapmakla uğraşıyorsunuz ?
Ayrıca 3 pinli fanları harici fan kontrolcüsü olmadan kontrol edemezsin. Anakart üzerinden sadece 4 pinli fanları kontrol edebilirsin.
3 ay oldu hala gelmedi. Ayrıca o meşhur pwm olmadan güç kontrolü olmaz tartışmasını yapmayalım yine. Yazdığım alıntıda yazıyor hangi mantıkla çalıştığı.

3 ay oldu hala gelmedi. Ayrıca o meşhur pwm olmadan güç kontrolü olmaz tartışmasını yapmayalım yine. Yazdığım alıntıda yazıyor hangi mantıkla çalıştığı.
Sen olayı yanlış anlamışsın. 3 pinli fanların iki girişi + ve - kutupları son girişi ise ne kadar hızda döndüğünün verisini veren giriş. Yani öyle fan çoklayıcıya yada anakarta direk bağlandığında her zaman tam hızda döner.
Ek olarak sizin o attığınız ekran görüntüsündeki parça sadece fan çoklayıcı herhangi bir fan hızı ayarı yok. 3 pinli fanların hız ayarı için harici bir fan kontrolcüsü almak zorundasınız. Sadece 4 pinli fanlar anakarta direk bağlandığında hız ayarı yapılabilir BIOS üzerinden yada uyumlu bir yazılım ile işletim sistemi üzerinden. 3 pinli fanlar anakart üzerinden bağlandığında hız ayarı yapılsaydı boşuna fan kontrolcüleri icat edilmezdi.
Kendinizde bir fan kontrolcü yapabilirsiniz internet üzerinde yapılışını anlatan projeler var.

+12 ve GND uçlarını molex ucuna bağlayın. PWM ucunu ise birleştirip tek kablo yapıp anakart üzerindeki PWM portuna bağlayıp kendi PWM çoğaltıcınızı yapabilirsiniz.
Sen olayı yanlış anlamışsın. 3 pinli fanların iki girişi + ve - kutupları son girişi ise ne kadar hızda döndüğünün verisini veren giriş. Yani öyle fan çoklayıcıya yada anakarta direk bağlandığında her zaman tam hızda döner.
Ek olarak sizin o attığınız ekran görüntüsündeki parça sadece fan çoklayıcı herhangi bir fan hızı ayarı yok. 3 pinli fanların hız ayarı için harici bir fan kontrolcüsü almak zorundasınız. Sadece 4 pinli fanlar anakarta direk bağlandığında hız ayarı yapılabilir BIOS üzerinden yada uyumlu bir yazılım ile işletim sistemi üzerinden. 3 pinli fanlar anakart üzerinden bağlandığında hız ayarı yapılsaydı boşuna fan kontrolcüleri icat edilmezdi.
Kendinizde bir fan kontrolcü yapabilirsiniz internet üzerinde yapılışını anlatan projeler var.
Bende de 3 pin fan var ve hızını ayarlayabiliyorum BIOS üzerinden

+12 ve GND uçlarını molex ucuna bağlayın. PWM ucunu ise birleştirip tek kablo yapıp anakart üzerindeki PWM portuna bağlayıp kendi PWM çoğaltıcınızı yapabilirsiniz.

Bende de 3 pin fan var ve hızını ayarlayabiliyorum BIOS üzerinden
Dediğiniz yöntem ile anakart sistemi kandırılarak 4 pinli bir fanın uçlarına 3 pin bağlanarak her iki fanıda kontrol edilebilir zamanında bende yaptım. Ama bu arkadaşın anlamadığı 3 pin fanın kontrol edilebileceği. Cpu fan yuvasından bazı anakartlar 3 pin fanları kontrol edebiliyor fana SYS fan yuvasından imkansız yada molex girişinden.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı